Diertransporten onder loep EU-parlementscommissie
BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement richt een speciale commissie op om misstanden bij diertransporten te onderzoeken. De aandacht gaat vooral uit naar het gebrek aan handhaving van Europese regelgeving. De dertig nog te benoemen leden kunnen getuigen en deskundigen oproepen en documenten bij nationale en Europese diensten opvragen. Ze krijgen een jaar de tijd om aanbevelingen te doen.
Europarlementariër Anja Hazekamp (Partij voor de Dieren) had zich hard gemaakt voor zo’n enquêtecommissie, die ruime steun kreeg (605 tegen 53). Zij trekt geregeld aan de bel over de "gruwelijke situaties" waarin dieren terechtkomen tijdens transporten.
Vee wordt volgens haar vaak bij extreme hitte mishandeld en ingeladen op "totaal ongeschikte horrorschepen". "We willen bereiken dat alle EU-landen zich aan de regels houden en niet langer toestemming geven voor diertransporten bij extreem weer en voor wekenlange transporten naar landen buiten Europa."
Verband
De Europese Commissie heeft vorig jaar Roemenië in dit verband op de vingers getikt, maar volgens veel parlementariërs heeft het dagelijks EU-bestuur te weinig gedaan met bewijs over misstanden.
Het parlement riep ruim een jaar geleden al op het transport van Europees vee naar landen buiten de EU te verbieden als er geen garantie is dat de dieren daar fatsoenlijk worden behandeld. Jaarlijks gaan meer dan 1 miljard dieren de weg of het water op in Europa, waarvan zeker 6 miljoen langer dan 8 uur.
Het parlement heeft ook speciale commissies ingesteld die zich gaan buigen over de bestrijding van kanker, buitenlandse inmenging in democratische processen in de EU, waaronder desinformatie, en over kunstmatige intelligentie. Daarnaast komt er een permanent onderzoekscomité dat voortborduurt op onderzoek naar belastingontwijking en -ontduiking.
Meer uit Buitenland
VATICAANSTAD (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo is voor het eerst sinds zijn longoperatie van afgelopen week weer in functie verschenen. Traditiegetrouw ging hij voor in het zogenoemde angelusgebed vanuit een raam in het Vaticaan, ten overstaan van een volgestroomd Sint-Pietersplein.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Bij de grote, uit de hand gelopen protesten en gewelddadigheden van zaterdag zijn in Frankrijk 1800 mensen aangehouden. Vijfhonderd politiemensen, gendarmes, ambulancemedewerkers en brandweerlieden zijn gewond geraakt, meldt minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez op X. "Helaas zijn dit voorlopige cijfers. De materiële schade is aanzienlijk, onder meer voor honderden ondernemers."
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense stroom-, olie- en gasvoorzieningen zijn sinds de aankondiging van een energiebestand door Donald Trump 76 keer aangevallen door Rusland, stelt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij zegt dat de Verenigde Staten moeten inzien dat sanctieverlichting en deals met Rusland er alleen maar toe leiden dat de oorlog langer duurt.
3 uur geledenWAINWRIGHT (ANP) - De Canadese krijgsmacht deelt nog altijd geen informatie over het aantal slachtoffers van de brand op de belangrijke militaire basis CFB Wainwright. Dat is omdat eerst de nabestaanden op de hoogte worden gebracht, meldt de omroep CBC op basis van een verklaring van de krijgsmacht. Duidelijk is wel dat er meerdere doden en gewonden zijn. Burgemeester Bruce Pugh van de gemeente Wainwright zegt dat er waarschijnlijk nog nooit zoveel slachtoffers zijn gevallen in zijn gemeente.
4 uur geledenLIMOGES (ANP/AFP) - De brand in het stadhuis van Limoges is onder controle, zeggen de autoriteiten. "De brand werd bewust aangestoken", stelt bestuurder Maurice Barate, die spreekt van "een wilde horde". Justitie zegt tegen BFMTV dat in de stad zeventien mensen zijn aangehouden, onder wie zeven minderjarigen.
5 uur geledenLUIK (ANP/BELGA) - Bij scholierenprotesten in Luik zijn zaterdag 45 mensen aangehouden, meldt de politie zondag. Daar waren ook twaalf minderjarigen bij. In het Franstalige deel van België werd geprotesteerd tegen bezuinigingen op het onderwijs. Daarbij werden ook in Brussel volgens mediaberichten aanhoudingen verricht.
5 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/DPA/AFP) - Oekraïne heeft met tientallen drones de Russische stad Sint-Petersburg aangevallen. Volgens de autoriteiten werden in de omgeving drones neergehaald, maar zijn er ook doelen geraakt. Gouverneur Aleksandr Beglov zegt dat bij de "enorme aanval" een dode en vijf gewonden zijn gevallen.
6 uur geleden