Dierenwelzijnclubs: paling nog onvoldoende bedwelmd voor slacht
NIJMEGEN (ANP) - Dierenwelzijnsorganisaties slaan in een brief aan het kabinet alarm over kweekpalingen die nog steeds zonder verdoving zouden worden gedood. Verdoven is sinds enige tijd verplicht.
De briefschrijvers verwijzen naar een stuk van de voedsel- en warenautoriteit NVWA waarin staat: "In 2019 zijn 16 inspecties uitgevoerd voor het doden van paling. Van de 16 inspecties bleek dat in 11 bedrijven paling werd gedood. In 7 van de 11 werd paling voorafgaand aan het doden elektrisch bedwelmd; in 4 gevallen vond geen bedwelming plaats."
Compassion in World Farming Nederland (CIWF) roept, samen met andere organisaties, verantwoordelijk minister Carola Schouten op de slacht per direct te staken als kwekerijen de bedwelming nog steeds niet op orde hebben.
De Nederlandse Vereniging van Viskwekers NeVeVi reageert verbaasd op de oproep. Er is haar niets van overtredingen bekend. Van haar tien leden die paling kweken, doden er zes de vissen zelf nadat ze bedwelmd zijn. Vier anderen leveren levende paling aan handelaren, maar ook handelaren doden volgens de vereniging alleen bedwelmde palingen.
Bij NeVeVi en bij NeVePaling, de branchevereniging van de palinghandelaren en -verwerkers, is volgens eerstgenoemde organisatie 90 procent van de ondernemingen aangesloten. Als blijkt dat er niet bedwelmd wordt, worden leden geroyeerd, aldus de zegsman van NeVeVi. De vereniging stelt ook zelf voorop te hebben gelopen met het ontwikkeling van de benodigde apparatuur.
De dierenwelzijnsorganisaties vragen zich intussen ook af of de effectiviteit van de bedwelming wel effectief is. De NeVeVi zegt dat de palingen hersendood worden gemaakt, maar dat ze daarna nog wel bewegingen kunnen maken, waardoor het lijkt of ze nog leven.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Omdat het dinsdag vanaf eind van de middag in het noorden en noordoosten weer kan gaan ijzelen, heeft het KNMI code geel uitgeroepen. De waarschuwing geldt voor Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en de Waddeneilanden en duurt tot woensdag in de ochtend.
31 minuten geledenARNHEM (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima vieren het 25-jarig bestaan van het Oranjefonds volgend jaar "groots" met een feest in het GelreDome in Arnhem. Tijdens het feest op zaterdag 30 januari 2027 "staan vrijwilligers centraal", vertelde het koningspaar maandag in Rotterdam, waar zij voor het Oranjefonds aanwezig waren.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse bevolking is in 2025 gegroeid, maar wel minder snel dan het jaar daarvoor. Het CBS meldt op basis van voorlopige jaarcijfers dat de bevolking met 87.000 mensen groeide naar een totaal van 18,13 miljoen inwoners. Er kwamen bijna 14.000 inwoners minder bij dan in 2024. Dat betekent dat de Nederlandse bevolking voor het derde jaar op rij minder snel is gegroeid dan het jaar daarvoor.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal uitgevallen en vertraagde treinen in januari heeft een historisch hoogtepunt bereikt, mede door de sneeuwval in de eerste week van de maand. Dat blijkt uit de ANP-analyse van storingsdata van Rijdendetreinen.nl. De cijfers gaan over gemelde treinstoringen, en niet over het aantal geannuleerde ritten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Onderwijsinstituten en de autoriteiten moeten nog meer doen voor de veiligheid van Joodse mensen dan ze nu al doen. Dat is een conclusie van de Taskforce Bestrijding Antisemitisme, die hier onderzoek naar deed in opdracht van het ministerie van Justitie en Veiligheid. De taskforce werd opgericht kort na de rellen eind 2024 met fans van de Israëlische voetbalclub Maccabi Tel Aviv in Amsterdam.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aanklacht tegen de man die wordt verdacht van de moord op Lisa op 20 augustus in Duivendrecht en een verkrachting van een vrouw op de Weesperzijde in Amsterdam is uitgebreid. Het Openbaar Ministerie verdenkt de man ook van een poging tot verkrachting op 10 augustus 2025, eveneens op de Weesperzijde.
2 uur geledenTER APEL (ANP) - Ook tijdens het weekeinde zaten er te veel asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel. Opvangorgaan COA moet daarom weer dwangsommen betalen. Het totale bedrag is nu opgelopen tot 3 miljoen euro.
3 uur geleden