Dierenrechtenorganisaties Italië boos om afmaken beer in Alpen
MEZZANA (ANP/AFP) - Italiaanse dierenrechtenorganisaties zijn boos om het afmaken van een beer in de Alpen. Volgens de autoriteiten was het dier "gevaarlijk" voor wandelaars, had hij een "buitensporig zelfvertrouwen" en kwam hij vaak in bewoonde gebieden.
De 2,5-jarige mannelijke beer, die de naam M90 heeft gekregen, heeft meerdere keren wandelaars achtervolgd. Het laatste incident was op 28 januari, toen hij 500 meter achter een koppel aanliep op een bospad bij Mezzana, in het Noord-Italiaanse gebied Val di Sole. Daarna werd besloten om M90 te doden. Lokale autoriteiten vinden dat het aantal beren in de regio moet worden teruggebracht.
De Italiaanse tak van de Internationale Organisatie voor Dierenbescherming (OIPA) noemt die beslissing "kortzichtig". Volgens hen was het een jonge beer die een paar keer gezien was en enkel verantwoordelijk zou zijn voor schade aan een hek en een vuilnisbak.
Het doden van beren is omstreden in Italië. Afgelopen jaar ontstond een verhitte discussie nadat een jogger was gedood door een beer. De autoriteiten konden de "probleembeer" JJ4 gevangennemen, maar activisten demonstreerden voor haar vrijlating omdat ze onschuldig zou zijn. Het leidde tot een slepende rechtszaak en tot het voornemen van de Italiaanse regering om beren het land uit te zetten. JJ4 zit in afwachting van een uitspraak van de rechter nog altijd vast. Er leven naar schatting tussen de 120 en 200 beren in Italië.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De NAVO moet Europeser worden nu de VS hun blik buiten Europa richten, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas woensdag. Er moet een specifieke Europese pijler in het militaire bondgenootschap komen om de inspanningen en investeringen op elkaar af te stemmen, zei de politica op de jaarlijkse bijeenkomst van het Europees Defensieagentschap in Brussel. Dat draagt bij aan een betere lastenverdeling en militaire slagkracht in Europa, zei ze.
11 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïne wil een aantal afspraken met de Verenigde Staten over de wederopbouw van het land na de oorlog nog verder uitwerken, zegt president Volodymyr Zelensky op X. Het gaat onder meer over de financiering.
26 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipmachineproducent ASML steeg woensdag fors op de beurs in Amsterdam na de bekendmaking van sterke kwartaalcijfers en gunstige vooruitzichten, die de verwachtingen overtroffen. Het orderboek bereikte in het vierde kwartaal een recordhoogte, vooral dankzij een aanhoudende groei in de vraag naar geavanceerde chipmachines. Deze zijn nodig omdat steeds krachtigere chips essentieel zijn voor AI-toepassingen en datacenters.
1 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - De voormalige presidentsvrouw van Zuid-Korea Kim Keon-hee is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Ze heeft volgens de rechter dure cadeaus aangenomen van de omstreden Verenigingskerk en is schuldig bevonden aan corruptie. Van andere misdrijven is ze vrijgesproken. Nu zit zowel Kim als haar echtgenoot Yoon Suk-yeol vast.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De botsing tussen een vliegtuig en een helikopter in de buurt van Washington in januari vorig jaar was het gevolg van een systeemfout en was 100 procent te voorkomen. Dat zei Jennifer Homendy, voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB, bij een hoorzitting over het ongeluk tegen journalisten, aldus The Washington Post.
4 uur geledenGENÈVE (ANP) - De humanitaire crisis in de Centraal-Afrikaanse Republiek is de meest onderbelichte ramp van 2025, meldt hulporganisatie CARE na onderzoek. In het Afrikaanse land is een op de vijf mensen ontheemd, maar daar wordt in de media nauwelijks over geschreven. "Als crises onzichtbaar blijven, blijft hulp uit", zegt Jojanneke Spoor, hoofd humanitaire hulp bij CARE Nederland.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Twee agenten hebben in Amerikaanse stad Minneapolis geschoten op verpleegkundige Alex Pretti, die daarbij om het leven kwam. Dat staat in een rapport van de Amerikaanse regering dat in handen is van onder anderen CBS News.
4 uur geleden