Dierenartsen hebben al zo'n 300 dieren uit Oekraïne behandeld
UTRECHT (ANP) - Dierenartsen die zijn aangesloten bij de stichting Hulp voor Dieren uit Oekraïne hebben samen zo'n driehonderd huisdieren behandeld. Via de stichting kunnen Oekraïense vluchtelingen hun huisdier gratis brengen. Zeker zevenhonderd dierenartsen in Nederland zijn bij de organisatie aangesloten.
Een dier moet normaal gesproken de juiste papieren hebben en allerlei vaccinaties krijgen, voordat het naar Nederland mag reizen. "Met de oorlog in Oekraïne kan dat natuurlijk niet", vertelt een woordvoerder van de stichting. "Maar om ziektes zoals rabiës te voorkomen, is het belangrijk dat alle dieren afkomstig uit Oekraïne naar de dierenarts gaan." In Nederland komt rabiës, oftewel hondsdolheid, niet meer voor. In Oekraïne nog wel. Het is een besmettelijke en dodelijke infectieziekte, die mensen ook kunnen krijgen als ze gebeten, gekrabd of gelikt worden door een dier met hondsdolheid.
Artsen kunnen per dier 250 euro declareren bij de stichting. Vaak zijn de kosten die in rekening worden gebracht lager. "Zo zien we dat dierenartsen soms alleen de medicijnen en vaccinaties declareren, niet het consult", vertelt de woordvoerder. De stichting betaalt de kosten met ontvangen donaties. Inmiddels is daar al zo'n 100.000 euro binnengekomen. "Maar met de kosten is dat ook snel weer uitgegeven."
Klachten
Dierenkliniek Rijnlaan in Utrecht is aangesloten bij de stichting. De opvanglocatie voor Oekraïners in de Jaarbeurs belde afgelopen week nog dierenarts Angela Kersseboom, omdat een spaniël in shock was geraakt na zijn tocht van Oekraïne naar hier. "Uiteindelijk bleek dat dit chocoladebruine hondje niet in shock was. Wel had hij hoge koorts, oorontstekingen en bloed bij de ontlasting. Dus dan starten we een behandeling voor hem op", vertelt de arts.
"Zo'n reis kan heel veel stress meebrengen", zegt Kersseboom. "Eerder kwam een jongen langs met zijn pitbull die de inslag van bommen had meegemaakt. Als je nu alleen al de radio te hard zet, raakt hij overstuur." Dat soort klachten kan de dierenarts niet direct verhelpen. "Daar is veel rust, geduld en liefde voor nodig." Als de klachten aanhouden, is mogelijk begeleiding nodig van een gedragsspecialist. Toch ziet Kersseboom meestal goed verzorgde, gezonde en blije dieren uit Oekraïne, die ondanks hun trauma kwispelend bij haar op tafel zitten.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Een wetsvoorstel dat inlichtingen- en veiligheidsdiensten meer ruimte geeft om gegevens te verzamelen, moet gepaard gaan met "effectieve waarborgen en robuust toezicht" om mensenrechten te beschermen, oordeelt het College van de Rechten van de Mens. Als het aan het kabinet ligt, worden de inlichtingendiensten onder meer sneller bevoegd om informatie te verzamelen over personen en organisaties die een mogelijke dreiging vormen. Zo kunnen ze computers en smartphones hacken zonder onafhankelijke toets vooraf.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de oppositiepartijen in de Tweede Kamer ziet nog geen reden om de begroting van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport te steunen. Partijen van links tot rechts gaven tijdens het debat erover aan de begroting niet goed genoeg te vinden.
26 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft dinsdag een server in beslag genomen bij een datacenter in Amsterdam-Oost. Dat bevestigt de politie naar aanleiding van berichtgeving van NRC. De inname gebeurde op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten.
27 minuten geledenARNHEM (ANP) - De man die GTST-acteur Bas Muijs in 2023 heeft gegijzeld en mishandeld, is woensdag in hoger beroep veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Eerder legde de rechtbank hem dezelfde straf op.
57 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Stichting Be Ok, die in Amsterdam kwetsbare jongeren bijstaat, is mogelijk betrokken bij een witwaszaak. Dat zegt het Openbaar Ministerie Amsterdam na berichtgeving van De Telegraaf. In de zaak werden in mei zes mannen uit Amsterdam aangehouden op verdenking van het witwassen van ten minste 38 miljoen euro. Een van hen, een 26-jarige man, zit nog in voorlopige hechtenis.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat geen strafrechtelijk onderzoek uitvoeren naar PVV-Kamerlid Marjolein Faber. Dat bevestigt het OM na berichtgeving van website Paternotte. Een Amsterdamse wijkagent deed in september aangifte van smaad en laster tegen Faber om uitspraken die ze over de agent deed tijdens een debat.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Oppositiepartijen in de provincie Groningen willen een spoeddebat over het noodlijdende Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) in Lauwersoog. In het vorig voorjaar geopende centrum huist onder meer de zeehondenopvang die voorheen in het bekende opvangcentrum in Pieterburen zat. Het WEC komt 2,8 miljoen euro tekort en de provincie Groningen en de gemeente Het Hogeland willen niet nog meer publiek geld in het centrum steken.
1 uur geleden