Dieprode beurzen door virusangst, AEX onder 600 punten
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen stonden maandag diep in het rood door de zorgen over de verdere verspreiding van het nieuwe coronavirus buiten China. Met name in Italië, waar inmiddels vier mensen zijn overleden aan het virus en ruim 150 mensen besmet zijn geraakt, ging de beurs hard onderuit. De Europese luchtvaartmaatschappijen gingen in de uitverkoop door de vrees dat mensen steeds minder gaan reizen door de virusuitbraak.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur bijna 4 procent lager op 592,75 punten. De hoofdindex zakte voor het eerst sinds 4 februari onder de 600 puntengrens. De MidKap raakte 4,6 procent kwijt tot 919,34 punten. Londen, Parijs en Frankfurt leverden tot 3,8 procent in.
De hoofdindex in Milaan kelderde 4,5 procent. De Italiaanse regering kondigde speciale maatregelen aan, die verspreiding van het virus moeten voorkomen. In elf gemeenten, vooral in Lombardije en het aangrenzende Veneto, blijven scholen en bedrijven dicht. Intesa Sanpaolo daalde 4,8 procent. De Italiaanse bank sluit zijn kantoren in het noorden van Italië vanwege de virusuitbraak.
Olieprijzen
De budgetmaatschappijen Ryanair en easyJet, die vooral binnen Europa vliegen, zagen 10 en 12 procent aan waarde verdampen. In Amsterdam leverde Air France-KLM 9,3 procent in. Lufthansa verloor 6,8 procent in Frankfurt en IAG, de eigenaar van British Airways en Iberia, zakte 7,3 procent in Londen. Reisorganisatie TUI daalde 7,8 procent.
Alle 25 AEX-fondsen stonden in het rood. Hekkensluiter was staalconcern ArcelorMittal met een verlies van 7,4 procent. Uitzender Randstad zakte 5,9 procent na een adviesverlaging door HSBC. PostNL verloor 7,5 procent in de MidKap. Het postbedrijf zag de jaarwinst dalen. Analisten van KBC Securities verlaagden hun advies voor het aandeel.
De euro was 1,0814 dollar waard tegen 1,0850 dollar op vrijdag. De olieprijzen gingen ook omlaag door de viruszorgen. Een vat Amerikaanse olie werd 3,5 procent goedkoper op 51,51 dollar. Brentolie kostte 3,6 procent minder op 56,40 dollar per vat. Goud werd ruim 2 procent duurder op ruim 1683 dollar per ounce.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een fors verlies gesloten. Ook op andere Europese beurzen waren aanzienlijke minnen te zien, na een verdere stijging van de olieprijzen en de rentes. Beleggers maken zich al een tijdlang zorgen over de door de Iranoorlog gestegen energieprijzen, omdat die de inflatie en leenkosten kunnen stuwen.
9 minuten geledenLONDEN (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag en verzekeraar Axa hebben hun banden verbroken, meldt de Financial Times (FT). Daarmee bereiden ze zich voor op eventuele Amerikaanse sancties tegen het strafhof. Beide partijen vreesden dat eventuele maatregelen van de VS Axa zouden dwingen de dienstverlening aan het ICC te staken, en dat willen ze voor zijn.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag hoger geopend, opnieuw geholpen door koerswinsten van technologiebedrijven. De beurshandel kreeg vooral steun van een optimistische vooruitblik van chipconcern Micron Technology. Het enthousiasme bij beleggers werd echter wat getemperd door olieprijzen die weer wat opliepen.
2 uur geledenOMMEL (ANP) - De drie vakantieparken van realityster Peter Gillis die gedwongen in de verkoop gaan, kunnen ruim 27 miljoen euro opleveren. Dat is het totaalbedrag dat donderdag bij veilingen is geboden voor de parken, die door schuldeiser Marc van Rooi worden verkocht. Deze vleesondernemer leende in 2023 miljoenen uit aan Gillis' vakantieparkenbedrijf Oostappen Groep, maar die betaalde sinds januari 2025 geen rente meer.
2 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen eist bijna 4,7 miljard euro van Duitsland voor het schrappen van de fregattenorder eerder dit jaar. Dat staat in een brief van de advocaat van de Nederlandse scheepsbouwer, meldt het Duitse blad Der Spiegel. Een woordvoerder van Damen bevestigt dat de advocaat de brief heeft gestuurd.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rabobank en hypotheekdochter Obvion passen de hypotheeknormen per maart 2027 aan. De bank doet dit na intensief overleg met de toezichthouders, die de wens hebben uitgesproken om bepaalde regels te herzien. De nieuwe regels gelden alleen als een klant wil herfinancieren of verhuizen, of bepaalde wijzigingen aan de bestaande hypotheek wil doorvoeren.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie verwijst voor het vrijgeven van eventuele dieselvoorraden naar het Internationaal Energieagentschap (IEA), dat daar vrijdag een vergadering over heeft, aldus een woordvoerder. Daarmee reageert ze op vragen over de Verenigde Staten, die druk zetten op Frankrijk en Duitsland om dieselvoorraden vrij te geven op straffe van een mogelijk exportverbod van Amerikaanse diesel.
4 uur geleden