Dienstensector eurozone iets sterker gekrompen
BRUSSEL (ANP) - De economische activiteit in de dienstensector binnen de eurozone is in november nog iets sterker gekrompen dan eerder gemeld. Daarmee lijkt een recessie voor het landenblok meer en meer aanstaande. Dat komt naar voren uit nieuwe cijfers van marktonderzoeker S&P Global, die ook wijst naar de aanhoudend hoge inflatie als reden voor de terugval.
De samengestelde inkoopmanagersindex voor het eurogebied, waarmee de bedrijvigheid in zowel de industrie als de dienstensector wordt gemeten, kwam uit op een stand van 47,8. Daarbij kromp de bedrijvigheid in de dienstensector iets sterker dan eerder gemeld. Een stand van 50 of meer duidt op groei. De index staat nu al vijf maanden op rij onder dat niveau. S&P Global benadrukt dat de krimp van de economie nog altijd bescheiden is. Fabrikanten merken ook dat de situatie in de toeleveringsketens langzaamaan verbetert.
Verder tonen de nieuwe cijfers aan dat de inflatie over het hoogtepunt heen lijkt te zijn, al zijn er verschillende factoren die hier een bepalende rol in kunnen gaan spelen. Als het bijvoorbeeld langere tijd koud weer is, kan dat zorgen voor hogere energieprijzen omdat kachels dan harder moeten draaien. Hogere energieprijzen kunnen daarmee de koopkracht aantasten, maar ook de productiecapaciteit van energie-intensieve bedrijven in gevaar brengen, zo klinkt het.
In verschillende landen binnen de eurozone was het beeld gelijk aan dat van het landenblok. In Duitsland, de grootste Europese economie, werd het voorlopige cijfer ook neerwaarts bijgesteld. Italië presteerde juist beter dan eerder gemeld, al was ook hier nog altijd sprake van krimp.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De verkoop van nieuwe auto's in Nederland is in de eerste negen maanden van dit jaar met bijna 2 procent gedaald tot 264.701 stuks. In september schoot de verkoop echter met bijna 13 procent omhoog, blijkt uit cijfers van RDC, het databedrijf dat de voertuigregistraties bijhoudt.
8 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De snelheid waarmee het aantal cyberaanvallen toeneemt is beangstigend. Dat zei de topman van het Franse defensie- en technologieconcern Thales, Patrice Caine, donderdag. Volgens hem worden die aanvallen inmiddels ook vaker ondersteund door een overheid en richten die cyberaanvallen zich met name op kritieke diensten.
15 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse beurs zijn voorzichtig begonnen op de eerste handelsdag van het vierde kwartaal. De stemming werd gedrukt door olieprijzen die weer licht opliepen. Een optimistische vooruitblik van het Amerikaanse chipconcern Micron Technology, die woensdag na het slot van Wall Street bekend werd, gaf beleggers wel weer meer vertrouwen in de chipsector.
1 uur geledenZEIST (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is afgelopen maand gegroeid. Het gaat om de grootste stijging in bijna vier jaar en wijst op een duidelijke verbetering van de stand van zaken in de sector. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi).
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De wereldwijde landbouwprijzen zijn in het derde kwartaal het sterkst gestegen sinds de oorlog in Oekraïne begin 2022. De Bloomberg Agriculture Spot Index, die de tien belangrijkste gewassen volgt, steeg met 13 procent. Dat was de grootste stijging in een kwartaal sinds maart 2022.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in augustus meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3,5 procent. Dat is de grootste groei in bijna een jaar tijd. In november 2025 steeg de omzet met 3,6 procent.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De cao-lonen lagen in het derde kwartaal van dit jaar gemiddeld 4 procent hoger dan dezelfde periode in 2025. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De loonstijging was minder sterk dan een jaar eerder, toen stegen de cao-lonen nog met gemiddeld 4,6 procent.
4 uur geleden