Diederik Ebbinge: ik ben een heel blij en doodop iemand
AMSTERDAM (ANP) - Diederik Ebbinge kijkt met een voldaan gevoel terug op Kapsalon Theater, de landelijke protestactie van de cultuursector die woensdag verspreid over Nederland plaatsvond. Ebbinge was de hele dag als gastheer te vinden op het podium van De Kleine Komedie in Amsterdam. "Het is volbracht. En het was fantastisch. Ik ben echt een heel blij en doodop iemand", vertelt de acteur.
Het enige dat Ebbinge minder leuk vond was de afwezigheid van Sanne Wallis de Vries. De mede-initiator van Kapsalon Theater moest verstek laten gaan vanwege een coronabesmetting bij haar thuis. "Zo jammer dat ze er niet was, want ze heeft zo hard gewerkt om dit voor elkaar te krijgen", zegt Ebbinge. De acteur heeft zijn collega gedurende de dag daarom via filmpjes vanuit De Kleine Komedie op de hoogte gehouden.
Dat halverwege de dag de gemeente Amsterdam iemand langs stuurde om een officiële waarschuwing te geven om de voorstellingen te staken, ziet Ebbinge niet als een smet op de dag. "Nee hoor. Toen ik gisteren hoorde dat er gehandhaafd zou gaan worden, voelde ik eigenlijk al de spagaat waar burgemeester Femke Halsema in zat. Ik voelde dat ze niet anders kon dan zeggen de regels na te leven, en je voelde de tegenzin. Ik kreeg eigenlijk heel erg het gevoel dat ze aan onze kant stond", zegt Ebbinge. "Het is ook allemaal zo keurig verlopen. Er is zelfs nog geapplaudisseerd voor de agenten, handhavers en boa's."
Vijftig mensen geknipt
Uiteindelijk zijn er in Kapsalon De Kleine Komedie zo'n vijftig mensen geknipt, schat Ebbinge. "Ze hebben allemaal een tientje moeten betalen, geen geld toch?", lacht de acteur. De opbrengst gaat naar een stichting voor jonge makers in de cultuur, vertelt Ebbinge.
Na woensdag hoopt de acteur dat het kabinet dit weekend besluit dat de theaters weer open mogen. "Dat hopen wij heel erg. Het was zo leuk vandaag!", besluit Ebbinge.
Tournee
Wallis de Vries zegt "totaal omvergeblazen en ontroerd" te zijn door het succes van Kapsalon Theater. "Toen ik in het Journaal beelden zag van Kapsalon Concertgebouw, schoot ik vol".
Als het doel van de actiedag is bereikt en theaters werkelijk weer open mogen, hoopt Wallis de Vries snel ook weer op de planken te staan. "Ik heb in principe een tournee, die al tig keer is opgeschoven en uitgerekt, die ik zo weer op kan pikken als het allemaal weer opengaat", zegt de actrice. "Want de keren dat we de afgelopen jaren weer mochten spelen, merkte ik weer hoe ontzettend fijn het was."
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - De politierechter in Den Bosch heeft maandag twee mannen van 41 en 43 jaar oud bestraft voor de mishandeling van een vrouw. Het slachtoffer saboteerde volgens de mannen in het naast Den Bosch gelegen dorp Engelen protesten tegen de komst van een asielopvang. Zij zou onder meer vlaggen en protestborden hebben vernield of beklad.
11 uur geledenANTWERPEN (ANP) - In Antwerpen is een Nederlandse vader (47) veroordeeld tot een gevangenisstraf van 23 jaar voor de moord op zijn 14-jarige zoon. In januari 2022 overleed de jongen in het huis van zijn vader in Turnhout, waar hij pas acht weken later door de politie werd gevonden. Al die tijd wisten zijn moeder en broers niet waar hij was. In het lichaam van de jongen werd ketamine gevonden.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat een fotograaf zaterdag bij rellen op het Malieveld volgens de politie in het water belandde om werkruimte voor agenten te creëren, noemt de Nederlandse Vereniging van Journalisten "een niet plausibele verklaring". "Dat valt niet te rijmen met het beeldmateriaal dat publiekelijk te zien is", stelt Paul Teixeira van de NVJ.
12 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Op het terrein van Tata Steel in IJmuiden heeft maandagmiddag een grote brand gewoed, waar veel rook vanaf kwam. Tata zelf laat weten dat het vuur na zo'n veertig minuten blussen onder controle was. Zowel de bedrijfsbrandweer van het staalbedrijf als de reguliere brandweer rukte uit. Niemand raakte gewond.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie moet nog beslissen wat er gebeurt met de meeste van de 24 verdachten die zaterdag zijn aangehouden bij rellen op het Malieveld. Volgens een woordvoerder is van twee minderjarigen, die werden gepakt om vuurwerk, wel bekend wat er met ze gaat gebeuren.
13 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Op het terrein van Tata Steel in IJmuiden woedt maandagmiddag een zeer grote brand. Dat meldt de veiligheidsregio. Het gaat om een brand bij een transportband. De brand veroorzaakt veel rook.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat er zaterdag een fotograaf een duw kreeg van een agent en in het water belandde bij rellen op het Malieveld, is het "gevolg van het creëren van werkruimte" voor de arrestatie-eenheid van de politie. Dat laat de politie Den Haag weten. Volgens een woordvoerder ging het om een "heftige inzet", waarbij de politie "snel moest handelen".
13 uur geleden