Dictator Kim oogt magerder in Noord-Koreaanse documentaire
SEOUL (ANP/RTR) - Noord-Korea heeft leider Kim Jong-un op een kwetsbare manier in beeld gebracht. Kim oogt in een documentaire magerder dan voorheen en is soms slecht ter been. In de bijna twee uur durende film 'Het grote jaar van de overwinning, 2021' wordt uitgelegd dat hij de problemen van zijn land te lijf gaat.
Berichten over de gezondheid van Kim worden internationaal op de voet gevolgd door inlichtingendiensten en experts. Zijn totalitaire regime beschikt over nucleaire wapens en zorgt regelmatig voor onrust door raketten te testen. Het is onduidelijk wie de leider gaat opvolgen als hem iets overkomt en wat dat zou betekenen voor de stabiliteit van Noord-Korea.
In de documentaire wordt gesproken over de ontwikkeling van raketten en andere projecten. Die worden gepresenteerd als signalen dat het land op pad naar de "overwinning" zit. In de praktijk heeft het berooide Noord-Korea volgens waarnemers te maken met voedseltekorten en grote economische problemen. Dat heeft onder meer te maken met zware internationale sancties.
Kim speelt de hoofdrol in de documentaire. Op enig moment is te zien dat hij met moeite een trap afloopt. De verteller concludeert dat de dictator, die in eigen land wordt vereerd, "zijn eigen lichaam" heeft ingezet om de dromen van zijn volk te realiseren. Er wordt niet expliciet gesproken over het gewichtsverlies van Kim, die ook in beeld komt terwijl hij op een wit paard naar de opkomende zon kijkt.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten hebben mogelijk een aanslag verijdeld op een kerstmarkt in het Zuid-Duitse Dingolfing. Volgens de Duitse krant Bild wilde een groep buitenlanders de aanslag uitvoeren met een voertuig. Justitie gaat uit van een radicaalislamitische achtergrond.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De chef van de Verenigde Naties, António Guterres, heeft een dodelijke aanslag op blauwhelmen in het Afrikaanse Soedan krachtig veroordeeld. Zes militairen uit Bangladesh kwamen om het leven bij de aanval met een drone op een basis van de VN-vredesmacht.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
5 uur geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
8 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
9 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
9 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.
10 uur geleden