Dick Schoof lijkt weinig te voelen voor vrijwillige hoorzitting
DEN HAAG (ANP) - Formateur Richard van Zwol ziet het niet gebeuren dat Dick Schoof vrijwillig naar de Tweede Kamer gaat voor een hoorzitting voordat hij wordt beëdigd als premier. Ministerskandidaten moeten zich deze formatie voor het eerst verantwoorden voordat ze worden geïnstalleerd, maar de beoogde minister-president is uitgezonderd van deze plicht. De formateur heeft nog niet vernomen dat Schoof ingaat op het verzoek van Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) uit eigen beweging mee te doen aan een hoorzitting.
"Als iets is afgekaart in die kamer moet je het daar ook een beetje bij laten", zegt Van Zwol over het herhaalde verzoek om de beoogde premier toch te horen. De coalitiepartijen hebben tot nu toe altijd volgehouden dat de premier uitgebreid kan worden ondervraagd bij het debat over de regeringsverklaring.
GroenLinks-PvdA neemt geen genoegen met dat antwoord, omdat de minister-president tegen die tijd al is geïnstalleerd. De linkse fractie vindt het verhoor nodig omdat Schoof nog niet bekend is bij het grote publiek. Doorgaans is de nieuwe premier als lijsttrekker van de grootste coalitiepartij al een bekend gezicht. Dat is nu anders omdat PVV, VVD, NSC en BBB hebben afgesproken dat hun partijleiders in de Tweede Kamer blijven zitten. Daardoor wordt PVV-leider Geert Wilders geen premier.
Motie
Een motie van onder andere GroenLinks-PvdA die opriep tot een verplichte hoorzitting van de premier, werd eind vorige maand door een ruime Kamermeerderheid weggestemd. Alle vier de coalitiepartijen stemden tegen, evenals enkele oppositiepartijen.
De formateur en partijleiders van de coalitiepartijen kwamen maandag bij elkaar om te spreken over de verdeling van de kabinetsposten. Na afloop wilden ze hier geen mededelingen over doen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Rob Jetten lijkt niet onder de indruk van het dreigement van Donald Trump dat hij alle Amerikaanse troepen kan terugtrekken uit Europa, als de EU niet meewerkt aan zijn ambities om Groenland te controleren. "We hebben de laatste maanden laten zien dat we goed in staat zijn om dit continent zelf te verdedigen", reageerde de premier bij de NAVO-top in Ankara. "Maar natuurlijk, met de hulp van de Amerikanen", voegde hij daar wel aan toe.
5 uur geledenBEIJING (ANP) - Het kabinet wil "actief" investeren in de relatie tussen Nederland en China. Dat zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) op de eerste dag van zijn handelsmissie tijdens een ontmoeting met Wang Wentao, de Chinese minister van Handel. Maar de relatie moet ook eerlijker, maakte hij duidelijk.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat samen met Duitsland Stinger-luchtdoelraketten produceren, maakte defensieminister Dilan Yeşilgöz dinsdag bekend vanuit de NAVO-top in Ankara. Ze meldde daarbij niet om welke bedragen en aantallen het gaat. De aankondiging is onderdeel van een pakket defensieovereenkomsten die de VVD-bewindsvrouw ondertekende, waarvan een deel al bekend was.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Reza Pahlavi kijkt terug op een "positief gesprek" met Tweede Kamerleden. Dat de zoon van de laatste sjah van Iran hiervoor was uitgenodigd, leidde binnen en buiten de Tweede Kamer tot veel commotie. Hij werpt zich op als een prominente vertegenwoordiger van de oppositie, terwijl een deel van de oppositie en de Iraanse diaspora het daar niet mee eens is.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens een gesprek met Tweede Kamerleden waren verschillende vertegenwoordigers van de Iraanse oppositie en diaspora kritisch op Reza Pahlavi. De zoon van de laatste sjah van het land presenteert zich volgens hen ten onrechte als de vertegenwoordiger van de oppositie tegen het huidige regime in Iran. Zij spraken voordat Pahlavi zelf aan het woord kwam tijdens het besloten deel van het gesprek.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Tien gemeenten moeten zich op het ministerie van Asiel en Migratie melden, omdat ze niet voldoen aan hun wettelijke taak om voor voldoende opvangplekken te zorgen. Het gaat om Aalten, Achtkarspelen, Bergen (Limburg), Beverwijk, Gemert-Bakel, Overbetuwe, Sluis, Valkenswaard, Voerendaal en Westland.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) begint dinsdag met zeventien Nederlandse bedrijven een drie dagen durende handelsmissie in China. Hij werd als Kamerlid vijf jaar geleden nog door Beijing op een sanctielijst geplaatst vanwege onder meer zijn kritiek op mensenrechtenschendingen in China.
1 dag geleden