Diaz-Canel nieuwe leider van communistisch Cuba
HAVANA (ANP/AFP/RTR) - Miguel Diaz-Canel is gekozen tot de nieuwe leider van de oppermachtige communistische partij van Cuba. Hij is daarmee de opvolger van Raul Castro, de broer van Fidel Castro die in de jaren vijftig de macht greep op het Caribische eiland in de buurt van de Verenigde Staten.
Het werd al verwacht dat Diaz-Canel (60) de opvolger zou worden van Raul Castro, die het als 89-jarige tijd vond de macht door te geven aan een jongere generatie. In 2018 nam Diaz-Canel al de plaats in van Castro als president van het land.
Met Diaz-Canel als nieuwe leider is er een einde gekomen aan het tijdperk van de Castro-broers, die samen zes decennia het land beheersten. De machtsoverdracht werd bezegeld op de laatste dag van een partijcongres in de hoofdstad Havana, terwijl het land gebukt gaat onder de grootste economische crisis in dertig jaar met allerlei tekorten en een enorme inflatie.
Ondanks de verandering aan de top denken waarnemers dat Raul, die begin juni 90 wordt, tot aan zijn dood de invloedrijkste persoon op Cuba blijft. Het is dan ook de vraag in hoeverre Cuba een radicaal andere koers gaat varen met Diaz-Canel als nieuwe leider van de Partido Comunista de Cuba.
Raul volgde in 2008 zijn oudere broer Fidel op, die met zijn gezondheid kwakkelde. De zogenoemde El Lider stierf in november 2016 op negentigjarige leeftijd.
Meer uit Buitenland
BUENOS AIRES/JOHANNESBURG (ANP/DPA/AFP/RTR) - De Argentijnse president Javier Milei gaat volgens Argentijnse media ook niet naar de topconferentie van de G20, komend weekend in Zuid-Afrika. Eerder werd al bekend dat de staatshoofden van China, Rusland en de VS ook niet komen.
44 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Duitse jongeren die willen ontkomen aan de nieuwe militaire dienst, kunnen te rade bij de radicaal-linkse partij Die Linke. Die werkt aan een gids met tips om afgekeurd te worden. Stoned bij de keuring verschijnen bijvoorbeeld, zegt partijleider Jan van Aken.
46 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben donderdag "standvastig en kalm" gereageerd op het gelekte vredesplan voor Oekraïne, dat zonder medeweten van de EU is opgesteld door de VS en Rusland. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas na afloop van de vergadering met de ministers in Brussel.
51 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie (EU) veroordeelt in de "krachtigste bewoordingen de ernstige en voortdurende wreedheden" die de paramilitaire beweging Rapid Support Forces (RSF) in Soedan begaat. Alle 27 lidstaten roepen de partijen op de onderhandelingen over een staakt-het-vuren te hervatten.
55 minuten geledenBELÉM (ANP) - Door de brand die donderdag uitbrak op de locatie van de klimaattop in het Braziliaanse Belém komen onderhandelingen mogelijk in gevaar, vrezen maatschappelijke organisaties. Forse vertraging is in elk geval onvermijdelijk: niemand mag de komende uren het gebouw betreden, blijkt uit informatie die is gedeeld met onderhandelaars. De verwachting is dat het conferentiecentrum pas om 20.00 uur lokale tijd, middernacht in Nederland, weer opengaat.
58 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De linksradicale aankomende burgemeester van New York, Zohran Mamdani, zegt dat hij klaar is om de rechts-populistische president Donald Trump te ontmoeten. De twee ontmoeten elkaar vrijdag in Washington. Ze hebben elkaar veelvuldig uitgescholden, maar lijken hoffelijker te worden.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - Als de Britse regering van toenmalig premier Boris Johnson eerder had ingegrepen tijdens de coronapandemie, had dit tienduizenden levens kunnen redden, concludeert een speciale onderzoekscommissie. In Engeland hadden 23.000 sterfgevallen kunnen worden voorkomen als de eerste lockdown, die begon op 23 maart 2020, een week eerder was ingesteld.
1 uur geleden