Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Diamantrovers Schiphol in beroepszaak samen miljoenen lichter

Diamantrovers Schiphol in beroepszaak samen miljoenen lichter

AMSTERDAM (ANP) - Drie veroordeelde hoofdrolspelers van de grote diamantroof op Schiphol in 2005 zijn vrijdag ook in hoger beroep veroordeeld tot het terugbetalen van bij elkaar enkele miljoenen euro's. Het gerechtshof in Amsterdam hanteerde wel een andere verdeelsleutel dan het Openbaar Ministerie vorige maand deed. Errol H.V. (59), het vermeende brein achter de roof, moet daardoor ruim 2,9 miljoen euro aan de Staat betalen. Het OM had in maart ongeveer 1,7 miljoen euro van hem geëist.

Bij de spraakmakende roof werd voor bijna 73 miljoen dollar aan diamanten en sieraden buitgemaakt. Een groot deel van de buit, zo'n 43 miljoen dollar, is spoorloos gebleven. De overval geldt als een van de omvangrijkste uit de Nederlandse geschiedenis en deed veel stof opwaaien, omdat de overvallers hun slag sloegen op een vrachtplatform op de luchthaven dat zwaar beveiligd moest zijn.

Drie overvallers kregen in december 2021 in hoger beroep gevangenisstraffen van 9,5 jaar. De partner van de overleden en nooit berechte verdachte August B., Esther S. (56), kreeg een gevangenisstraf van 10,5 maanden voor witwassen. In een latere procedure veroordeelde de rechtbank in Haarlem de twee overvallers Errol H.V. (59) en Marlon D. (49) tot de terugbetaling van ieder bijna 1,7 miljoen euro. De toenmalige KLM-medewerker Ramazan N. (49) moest bijna 850.000 euro terugbetalen, S. zo'n 250.000 euro.

Over te maken bedragen

Bij het gerechtshof kwamen de overvallers in het geweer tegen die bedragen, maar tevergeefs. Het hof stelde vrijdag vast wat de roof alle betrokkenen apart heeft opgeleverd en hoeveel zij moeten betalen aan de Staat. De rechter nam daarbij de eerdere uitspraak in hoger beroep en daarin opgenomen afgeluisterde gesprekken als uitgangspunt.

Marlon D. en Ramazan N. hoeven als gevolg daarvan minder te betalen dan door het OM gevraagd: D. moet bijna een miljoen euro overmaken aan de Staat, N. een bedrag van iets meer dan 600.000 euro. Voor Esther S. viel het bedrag wel net weer iets hoger uit: zo'n 265.000 euro.

Niets aan overgehouden

Bij de behandeling van de zaak vorige maand benadrukten alle betrokkenen dat ze vrijwel niets aan de roof hadden overgehouden. Voor H.V. - onlangs opgespoord op Ibiza - was de hoogte van het bedrag een raadsel. "Ik ben veroordeeld voor iets wat ik heb gedaan. Maar ik schrik van wat ik moet betalen. Ik heb nooit zo'n bedrag gehad." N. zei dat hij "heel groot was gemaakt, maar ik stelde niets voor. Ik heb nooit over zulke bedragen beschikt."

Meer uit Binnenland

Even tot hier plaatst panelen terug naast begraafplaats Margraten

Het televisieprogramma Even tot hier heeft naast de Amerikaanse militaire begraafplaats Margraten de twee panelen teruggeplaatst die eerder deze maand door de Amerikaanse beheerder werden verwijderd. De panelen belichten de rol van 'zwarte bevrijders' in de Tweede Wereldoorlog. Ook maakten presentatoren Niels van der Laan en Jeroen Woe zaterdag aan het einde van hun uitzending bekend dat zij rondom de teruggeplaatste panelen ook een aanvullende "tentoonstelling" laten bouwen.

2 minuten geleden
Vliegverkeer Eindhoven stilgelegd na signaleren meerdere drones

DEN HAAG (ANP) - Het vliegverkeer van en naar Eindhoven is zaterdagavond stilgelegd, nadat bij het vliegveld meerdere drones waren gesignaleerd. Het vliegveld van Eindhoven is niet alleen een luchthaven, maar op het terrein zit ook een luchtmachtbasis. Daarom is zowel het civiele als het militaire vliegverkeer opgeschort, laat demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) weten.

3 uur geleden
Schoof: beperkingen leger Oekraïne raken ook Europese veiligheid

JOHANNESBURG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft zorgen over de beperkingen van het Oekraïense leger die in het zogenoemde 28-puntenplan staan, want "als het gaat over de veiligheid van Oekraïne, gaat het immers ook om de veiligheid van Europa." Dat zegt hij tegen het ANP nadat hij heeft gebeld met Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Schoof wil "elk initiatief dat vrede dichterbij kan brengen serieus nemen."

9 uur geleden
Schrijver Frank van Pamelen winnaar prominenten bij Groot Dictee

DEURNE (ANP) - Frank van Pamelen heeft zaterdag bij de prominenten Het Groot Dictee der Nederlandse Taal gewonnen. De schrijver, dichter, cabaretier en columnist deed het met slechts vijf fouten beter dan de andere bekende deelnemers, onder wie cabaretier Katinka Polderman en zangeres Leoni Jansen.

10 uur geleden
Jonge slachtoffers toeslagenschandaal demonstreren in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Tientallen jongeren demonstreren zaterdagmiddag op de Koekamp in Den Haag omdat zij als volwaardige slachtoffers van het toeslagenschandaal erkend willen worden, met dezelfde rechten als hun ouders. Dat meldt een woordvoerder van het Onafhankelijk Jongerenpanel Toeslagen (OJPT). Zij legt uit dat de jongeren eerder te horen kregen dat er geen politiek draagvlak is voor hun eisen en "daarom creëren we dat draagvlak zelf".

10 uur geleden
Vanaf zondagmiddag code geel in het noorden om mogelijke gladheid

DE BILT (ANP) - In de noordelijke provincies Friesland, Groningen en Drenthe geldt vanaf zondagmiddag 16.00 uur code geel omdat het glad kan worden door sneeuw, meldt het KNMI zaterdag. De weerswaarschuwing is tot 21.00 uur van kracht.

10 uur geleden
Defensie treedt op tegen drones boven vliegbasis Volkel

VOLKEL (ANP) - Defensie heeft vrijdagavond opgetreden tegen drones die werden gespot boven vliegbasis Volkel. Vanaf de grond werden wapens ingezet om de drones neer te halen, maar die zijn vertrokken en niet teruggevonden, meldt het ministerie zaterdag.

10 uur geleden