Di Maio stapt uit Vijfsterrenbeweging en begint nieuwe groepering
ROME (ANP/RTR) - Luigi di Maio heeft dinsdag bekendgemaakt dat hij uit de Vijfsterrenbeweging (M5S) stapt. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken begint een nieuwe parlementaire groepering, die de regering van premier Mario Draghi zal steunen. Hij nam dat besluit na partijleider Giuseppe Conte beschuldigd te hebben van ondermijning van de regeringspogingen Oekraïne te helpen en verzwakking van de Italiaanse positie in de Europese Unie.
De splitsing binnen M5S dreigt nieuwe instabiliteit te brengen in Drahgi's coalitie van nationale eenheid. De partij van Conte kreeg steeds meer moeite met de Italiaanse levering van wapens aan Oekraïne. Er gingen stemmen op dat hij het kabinet zou willen verlaten in een poging de vrije val in de opiniepeilingen een halt toe te roepen. De partij ontkende dat dinsdag kortweg.
"Het is een moeilijke beslissing die ik niet had verwacht te moeten nemen. Maar vandaag verlaten ik en veel andere collega's en vrienden de Vijfsterrenbeweging", zei Di Maio tijdens een persconferentie. De voormalig politiek leider van M5S lag al verscheidene maanden overhoop met Conte. Hij vertelde niet hoeveel parlementariërs zijn voorbeeld volgen, wel dat de fractie na de afscheiding niet meer de grootste zal zijn in het parlement.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.
5 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.
5 uur geledenBOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije hebben de eerste leveringen Russische olie ontvangen sinds de heropening van de Droezjba-pijpleiding. Sinds woensdag stroomt er weer olie door de pijpleidingen in Oekraïne, na maandenlange reparaties.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, is tijdens zijn bezoek aan Berlijn met een soort vloeistof bekogeld na een bijeenkomst met politici. Op zijn pak kreeg hij een rode vlek. Hij bleef ongedeerd. Zijn belager is aangehouden.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne krijgt definitief de EU-lening van 90 miljard euro, zo zijn alle lidstaten overeengekomen. Hongarije heeft zijn blokkade opgeheven. Dit betekent dat Oekraïne nu zo snel mogelijk de eerste 45 miljard euro voor 2026 ontvangt, voor onder meer de aanschaf van militair materieel. Dat heeft een woordvoerder van het Cypriotische voorzitterschap van de EU donderdag bekendgemaakt.
5 uur geleden