Di Maio stapt uit Vijfsterrenbeweging en begint nieuwe groepering
ROME (ANP/RTR) - Luigi di Maio heeft dinsdag bekendgemaakt dat hij uit de Vijfsterrenbeweging (M5S) stapt. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken begint een nieuwe parlementaire groepering, die de regering van premier Mario Draghi zal steunen. Hij nam dat besluit na partijleider Giuseppe Conte beschuldigd te hebben van ondermijning van de regeringspogingen Oekraïne te helpen en verzwakking van de Italiaanse positie in de Europese Unie.
De splitsing binnen M5S dreigt nieuwe instabiliteit te brengen in Drahgi's coalitie van nationale eenheid. De partij van Conte kreeg steeds meer moeite met de Italiaanse levering van wapens aan Oekraïne. Er gingen stemmen op dat hij het kabinet zou willen verlaten in een poging de vrije val in de opiniepeilingen een halt toe te roepen. De partij ontkende dat dinsdag kortweg.
"Het is een moeilijke beslissing die ik niet had verwacht te moeten nemen. Maar vandaag verlaten ik en veel andere collega's en vrienden de Vijfsterrenbeweging", zei Di Maio tijdens een persconferentie. De voormalig politiek leider van M5S lag al verscheidene maanden overhoop met Conte. Hij vertelde niet hoeveel parlementariërs zijn voorbeeld volgen, wel dat de fractie na de afscheiding niet meer de grootste zal zijn in het parlement.
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - Meerdere partijen in het Europees Parlement hebben vanwege de spanning om Groenland uitgehaald naar uiterst-rechtse politici om hun affiniteit met de Amerikaanse president Donald Trump. Met name Jordan Bardella, rechterhand van Franse politica Marine Le Pen, en zijn partij Patriotten voor Europa kregen veel verwijten in een debat over de soevereiniteit van de EU.
14 minuten geledenDAVOS (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte en de Finse president Alexander Stubb, twee van Europa's belangrijkste 'Trumpfluisteraars', blijven monter in de hoogopgelopen ruzie waarin de NAVO zich bevindt. Gevraagd op het World Economic Forum naar zijn recept om de spanningen te bedaren, wees Stubb grappend haastig naar buurman Rutte.
28 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - Zweden doet voorlopig niet mee aan het door de Amerikaanse president Donald Trump voorgestelde initiatief voor een zogenoemde vredesraad. Premier Ulf Kristersson heeft laten weten dat toetreding niet zal plaatsvinden met de tekst die tot dusver over de raad is gepresenteerd.
55 minuten geledenMADRID (ANP) - De Spaanse vakbond voor machinisten, SEMAF, heeft opgeroepen tot een landelijke staking na twee dodelijke ongelukken in korte tijd. De vakbond vindt de "constante achteruitgang van het spoornetwerk" onacceptabel.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie moet accepteren dat we in een wereld van pure macht leven. Dat stelde de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, in een toespraak in het Europees Parlement. De situatie met Groenland, gebeurtenissen in Venezuela en oorlog in Oekraïne tonen volgens de voorzitter aan dat de internationale orde niet alleen enorm snel is veranderd, maar dat dit ook "permanent is".
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk is voorstander van een NAVO-oefening in en rond Groenland, zegt president Emmanuel Macron. Zijn land zou klaarstaan om daaraan deel te nemen.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft een uitnodiging geaccepteerd om deel te nemen aan de Raad van Vrede. Deze raad moet toezicht houden op het toekomstige Palestijnse overgangsbestuur in de Gazastrook.
3 uur geleden