Detailhandel zet meer om, wel opnieuw daling in supermarkten
DEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in december meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 1,5 procent, na een stijging van 1,9 procent in november. Het volume, ofwel de hoeveelheid spullen of voedingsmiddelen die ze verkochten, lag 0,3 procent hoger dan een jaar geleden. Online werd 12,5 procent meer omgezet.
De omzetgroei kwam voor rekening van de non-foodsector, oftewel winkels waar geen levens- en genotmiddelen worden verkocht, want in supermarkten was wel een daling te zien. In non-food nam de omzet met 4,6 procent toe en lag het volume 4,8 procent hoger. De winkels in doe-het-zelfartikelen, keukens en vloeren, winkels in recreatieartikelen en winkels in meubels en woninginrichting hebben in december meer omgezet. De omzet van de kledingwinkels was gelijk aan een jaar eerder, terwijl elektronicawinkels, schoenenzaken en drogisterijen minder hebben omgezet.
Bij winkels in voedings- en genotmiddelen zakte de omzet met 4 procent en kromp het verkoopvolume met 8,2 procent. De omzet van supermarkten lag 5,7 procent lager, terwijl de omzet van speciaalzaken met 5,6 procent toenam. Sinds 1 juli 2024 mogen supermarkten geen sigaretten en andere tabaksproducten meer verkopen, waardoor ze omzet mislopen. Onder meer speciaalzaken verkopen nog wel rookwaren.
Onlineverkoop
De onlineomzet van winkels waarvan de verkoop via het internet een nevenactiviteit is, steeg met 8 procent. Winkels waarvan de verkoop via internet de hoofdactiviteit is, hebben 15,6 procent meer omgezet.
Volgens het CBS zijn de cijfers gecorrigeerd voor de samenstelling van kalenderdagen in december. Op sommige dagen van de week wordt meer verkocht dan op andere dagen. Zonder deze correctie was de omzet van de detailhandel 0,1 procent hoger dan een jaar eerder.
Jaaromzet
Met het decembercijfer is ook het cijfer voor het hele jaar bekend. In 2024 heeft de detailhandel 2,1 procent meer omgezet dan in 2023. Dat is de laagste groei in tien jaar. Het verkoopvolume was 1,4 procent hoger dan in 2023. De omzet van de non-foodwinkels groeide in 2024 met 3,9 procent, terwijl de omzet van foodwinkels met 1 procent kromp. Online is 5,8 procent meer omgezet dan in 2023.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond en claimorganisatie ConsumentenClaim hebben een meldpunt geopend voor mensen die zijn gedupeerd door koppelverkoop. Daardoor betalen mensen volgens de Consumentenbond vaak veel meer voor hun zorgverzekering dan nodig.
31 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - TenneT geeft in Noord-Brabant de komende twee jaar 805 megawatt (MW) aan capaciteit vrij op het hoogspanningsnet. De netbeheerder meldt dat dit ruim vijf keer het vermogen van Den Bosch is en vergelijkbaar is met een derde van de huidige elektriciteitsvraag van de provincie. De vraag naar elektriciteit in Brabant neemt minder snel toe dan eerder werd verwacht. "Bovendien zijn we als een malle aan het investeren. En dat levert uiteindelijk capaciteit op", zegt Robert Kuik, directeur Netwerkplanning bij TenneT.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in november gemiddeld 2,9 procent duurder geworden vergeleken met dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. De inflatie was daarmee lager dan in oktober. In die maand nam de inflatie af tot 3,1 procent, van 3,3 procent in september.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groeiende groep Nederlanders heeft meer dan 3000 euro aan spaargeld achter de hand. Toch heeft een deel van de mensen nog steeds minder dan 500 euro op de spaarrekening en maakt nog steeds ongeveer de helft zich weleens zorgen over de hoogte van hun buffer. Dat zegt ING op basis van een onderzoek onder meer dan duizend Nederlanders.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groeiende groep Nederlanders heeft meer dan 3000 euro aan spaargeld achter de hand. Toch heeft een deel van de mensen nog steeds minder dan 500 euro op de spaarrekening en maakt nog steeds ongeveer de helft zich weleens zorgen over de hoogte van hun buffer. Dat zegt ING op basis van een onderzoek onder meer dan duizend Nederlanders.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse effectenmarkten begonnen december met dalende koersen. De beurshandel kwam vooral onder druk te staan door een verdere scherpe daling van de bitcoin (min 6 procent) en andere cryptomunten. Ook namen beleggers weinig risico's voorafgaand aan een toespraak die de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell na het slot van de beurzen houdt.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is niet langer betrokken bij de financiering van een omstreden lng-project in Mozambique. Staatsbedrijf Atradius DSB stond via een zogenoemde exportkredietverzekering deels garant voor een lening die voor dit project was afgesloten, maar projectleider Total heeft laten weten dat dit niet meer nodig is. Dat meldt demissionair minister Eelco Heinen (Financiƫn) aan de Tweede Kamer.
14 uur geleden