Deskundigen zien ruimte voor verbetering aanpak voetbalgeweld
DEN HAAG (ANP) - De aanpak van voetbalgeweld in Nederland lijkt beter te gaan, maar tegelijkertijd is er nog veel ruimte voor verbetering. Dat hebben verschillende deskundigen woensdag aangegeven tijdens een rondetafelgesprek met Tweede Kamerleden.
Volgens landelijk portefeuillehouder voetbal van het Openbaar Ministerie René de Beukelaer gaat het "best goed" met de beteugeling van stadiongeweld in Nederland. "Het is vooral zaak koers te houden met wat we doen, we zien het effect, we zien goedwillende supporters meer opstaan, en we halen er best flink wat kwaadwillenden tussenuit." Wel zijn er wat hem betreft belangrijke discussies die gevoerd moeten worden over onder meer de strafbaarstelling van spreekkoren, de digitale meldplicht en het uitsluiten van uitsupporters.
Ook directeur betaald voetbal KNVB Marianne van Leeuwen ziet een afname in het aantal incidenten, "maar we zijn er nog niet, en hebben de politiek nodig". Zij doet daarom een "dringend beroep op de Tweede Kamer om samen te werken aan verdere maatregelen". Hierbij oppert Van Leeuwen maatregelen als speciale voetbalrechercheteams bij de politie, strafrechtelijke stadionverboden en de wettelijke mogelijkheid om stewards in meerdere stadions in te zetten.
Preventie
Als het aan sprekers als hoogleraar Sociologie Ramón Spaaij, burgemeester van Breda Paul Depla en voorzitter Supporterscollectief Matthijs Keuning ligt, wordt meer ingezet op preventie en niet alleen op repressie. Het uitgangspunt moet volgens hen zijn dat niet de hele groep opdraait voor het wangedrag van een kleine groep. "0,02 procent van de supporters kreeg afgelopen seizoen een stadionverbod", en dat moeten we ons volgens Keuning beseffen. Hij roept de Kamer daarom op om "supporters als bondgenoot te zien en niet als vijand". Iets wat volgens Keuning in het huidige beleid wel gebeurt.
Voorzitter van de Nederlandse Sportraad, Michael van Praag, zweert als voormalig voorzitter van Ajax bij het regelmatig contact onderhouden met de harde kernen door directeuren en voorzitters van voetbalclubs zelf. Hij deed dit zelf naar eigen zeggen dertien jaar lang met succes, "er was meer gebeurd als ik het contact niet had onderhouden". Volgens Van Praag verkrijg je hiermee als voorzitter of directeur de gunfactor waardoor de aanhangers van de harde kern gewelddadig gedrag nalaten.
Meer uit Voetbal
LONDEN (ANP) - Tottenham Hotspur blijft in degradatiegevaar in de laatste speelronde van de Premier League. De club uit Londen van Micky van de Ven en de geblesseerde Xavi Simons verloor in de voorlaatste speelronde met 2-1 van Chelsea.
1 uur geledenBOURNEMOUTH (ANP) - Arsenal is in Engeland voor het eerst sinds 2004 kampioen van de Premier League geworden. Door het gelijkspel van Manchester City bij Bournemouth (1-1) kan de ploeg van trainer Pep Guardiola de koploper uit Londen van coach Mikel Arteta niet meer inhalen in de laatste speelronde.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - FC Utrecht heeft Ángel Alarcón definitief overgenomen van FC Porto. De Eredivisieclub heeft de 22-jarige aanvaller vastgelegd tot medio 2029.
4 uur geledenTIRANA (ANP/RTR) - Rolando Maran is aangesteld als bondscoach van het voetbalelftal van Albanië. De 62-jarige Italiaan tekende een contract van anderhalf jaar. Hij volgt de Braziliaan Sylvinho op, die er niet in slaagde het WK te bereiken met Albanië.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Southampton is uitgesloten van de play-offs voor promotie naar de Premier League. Dat heeft de English Football League (EFL) besloten nadat de Engelse club door tegenstander Middlesbrough werd beschuldigd van spionage. Volgens de organisatie heeft de club uit het Championship meerdere regels overtreden, waaronder het zonder toestemming filmen van trainingen van tegenstanders.
5 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Coach Unai Emery van Aston Villa legt de nadruk op het winnen van de Europa League met de Engelse club, die het woensdag in Istanbul opneemt tegen SC Freiburg. Dat is volgens hem belangrijker dan dat hijzelf de Europa League voor de vijfde keer wint.
5 uur geledenLISSABON (ANP) - Cristiano Ronaldo gaat met Portugal naar zijn zesde wereldkampioenschap voetbal. Nooit eerder deed iemand mee aan zes WK's. Als Lionel Messi met Argentinië afreist naar het WK in de Verenigde Staten, Canada en Mexico, komt ook hij op zes deelnames. Op dit moment delen Ronaldo en Messi het record van vijf deelnames met vier andere spelers. Het toernooi, waarin Portugal in de groepsfase speelt tegen de Democratische Republiek Congo, Oezbekistan en Colombia, begint op 11 juni.
10 uur geleden