Deskundigen: geen cel maar kliniek voor psychotische Thijs H.
MAASTRICHT (ANP) - Thijs H. was psychotisch toen hij in mei vorig jaar drie mensen met veel geweld vermoordde. De werkelijkheid was voor hem vertekend, maar hij was zich niet bewust van die vertekening. Het was zijn realiteit, zeggen deskundigen van het Pieter Baan Centrum (PBC). H. (28) is volledig ontoerekeningsvatbaar en moet worden verpleegd in een tbs-kliniek. De behandeling is mede noodzakelijk omdat het gevaar dat H. opnieuw dodelijk geweld zou plegen als groot moet worden ingeschat.
De rechtbank in Maastricht hoorde de deskundigen dinsdag op de tweede dag van het proces tegen H. Als de rechtbank de conclusies en het advies van het PBC zou overnemen, betekent dat dat H. geen gevangenisstraf kan worden opgelegd. De bevindingen van het PBC zijn daarom van cruciaal belang in de zaak.
Op 4 mei vorig jaar stak H. in de Scheveningse Bosjes in Den Haag een 56-jarige vrouw dood. Drie dagen later sloeg hij toe op de Brunssumerheide, waar hij eerst een 63-jarige vrouw doodstak en korte tijd later een 68-jarige man. De drie slachtoffers werden onverhoeds aangevallen en vele malen gestoken.
Wanen en angsten
Thijs H. werd zeven weken geobserveerd in het PBC. Volgens de deskundigen lijdt hij aan een "ernstige psychotische ontregeling met een lange aanloop". De ontregeling zette vanaf de zomer van 2018 in. H. kwam in toenemende mate in de ban van wanen en angsten. In november 2018 deed hij een serieuze zelfmoordpoging.
Na zijn arrestatie op 8 mei vorig jaar heeft hij bekennende verklaringen afgelegd. Bij de rechtbank heeft hij onder meer gezegd dat hij "berichten en signalen" kreeg die hem tot de moorden hebben aangezet. Als hij niet aan de moordopdrachten zou voldoen, zou zijn familie worden uitgemoord, zo zou hij zichzelf hebben ingebeeld.
Meerdere tests
Het Openbaar Ministerie vraagt zich af of H. wel psychotisch was ten tijde van de moorden. Tijdens de observatie in het PBC is H. onderworpen aan meerdere tests, om te zien of hij niet simuleerde. Dit is volgens de deskundigen niet het geval geweest.
De deskundigen uitten kritiek op de manier waarop GGZ-instelling Mondriaan H. heeft behandeld. Volgens hen is de psychose daar niet gezien en en werd H.'s medicatie afgestemd op mogelijk autisme of ADHD. Het middel dat Mondriaan H. voorschreef, dexamfetamine, was juist een aanjager voor de psychose, aldus de PBC-deskundigen.
Meer uit Binnenland
SEVENUM (ANP) - Het Limburgse provinciebestuur wil een lening van 20 miljoen euro verstrekken aan attractiepark Toverland in Sevenum. Het pretpark in Noord-Limburg wil de komende jaren uitbreiden, onder meer met een resort en nieuwe attracties. Toverland wil in totaal circa 98 miljoen euro besteden, waarvan 78 miljoen al geregeld is. Het restant krijgt het attractiepark niet via de markt gefinancierd, stelt Limburg.
1 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Het aantal mensen met griep is momenteel zo hoog dat er officieel sprake is van een epidemie. Het aantal gevallen zat een week geleden voor het eerst boven de grens die daarvoor is gesteld. Dat is nu voor de tweede week op rij en daardoor is de epidemie begonnen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De nabestaanden van de 17-jarige Lisa nemen de bekentenis van Chris Jude die wordt verdacht van haar gewelddadige dood, "voor kennisgeving aan", zei advocaat Wendy van Egmond woensdag na afloop van een tweede inleidende zitting in de Amsterdamse rechtbank. Van Egmond staat de familie van Lisa bij en het slachtoffer van de verkrachting.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Hendrik Groen is de auteur van het Boekenweekgeschenk van de aankomende editie van de Boekenweek. Dat maakte de CPNB woensdag bekend. De schrijver, die eigenlijk Peter de Smet heet, treedt daarmee eenmalig uit de anonimiteit voor de Boekenweek, twaalf jaar na de verschijning van zijn eerste boek. "Ik vond het grappig om na zo lang alsnog 'uit de kast' te komen, als niemand het meer verwacht", aldus De Smet tegen de aanwezige pers.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 22-jarige man die wordt verdacht van de moord op de 17-jarige Lisa uit Abcoude, Chris Jude, heeft verklaard dat hij "bewust messen is gaan kopen om iemand te vermoorden". Zo gaf het Openbaar Ministerie woensdag delen van de bekennende verklaringen van de verdachte weer op de tweede inleidende zitting bij de rechtbank in Amsterdam. Toen hij tijdens de bewuste nacht met zijn fiets op pad ging, heeft hij één mes in zijn tas gedaan. Toen Lisa, op weg van de Amsterdamse binnenstad naar haar huis in Abcoude, langsfietste, zeiden stemmen dat hij haar moest vermoorden, aldus zijn verklaring.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het lijkt erop dat de verdachte van de moord op Lisa (17) niet is opgegroeid in weeshuizen in Nigeria, zoals hij in eerste instantie heeft verklaard. "Ons is gebleken dat die verklaring niet klopt", zei de officier van justitie woensdag op een tweede inleidende zitting in de rechtbank in Amsterdam. Ook heeft justitie een andere naam en geboortedatum ontdekt bij de verdachte die de naam Chris Jude gebruikte.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 22-jarige Chris Jude, die verdacht wordt van de moord op Lisa (17) in augustus vorig jaar, heeft bekend. Dat maakte het Openbaar Ministerie woensdag bekend tijdens een tweede inleidende zitting in de rechtbank in Amsterdam. Ook de andere feiten waarvan hij wordt verdacht heeft Jude bekend.
4 uur geleden