Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Deskundigen: geen cel maar kliniek voor psychotische Thijs H.

Deskundigen: geen cel maar kliniek voor psychotische Thijs H.

MAASTRICHT (ANP) - Thijs H. was psychotisch toen hij in mei vorig jaar drie mensen met veel geweld vermoordde. De werkelijkheid was voor hem vertekend, maar hij was zich niet bewust van die vertekening. Het was zijn realiteit, zeggen deskundigen van het Pieter Baan Centrum (PBC). H. (28) is volledig ontoerekeningsvatbaar en moet worden verpleegd in een tbs-kliniek. De behandeling is mede noodzakelijk omdat het gevaar dat H. opnieuw dodelijk geweld zou plegen als groot moet worden ingeschat.

De rechtbank in Maastricht hoorde de deskundigen dinsdag op de tweede dag van het proces tegen H. Als de rechtbank de conclusies en het advies van het PBC zou overnemen, betekent dat dat H. geen gevangenisstraf kan worden opgelegd. De bevindingen van het PBC zijn daarom van cruciaal belang in de zaak.

Op 4 mei vorig jaar stak H. in de Scheveningse Bosjes in Den Haag een 56-jarige vrouw dood. Drie dagen later sloeg hij toe op de Brunssumerheide, waar hij eerst een 63-jarige vrouw doodstak en korte tijd later een 68-jarige man. De drie slachtoffers werden onverhoeds aangevallen en vele malen gestoken.

Wanen en angsten

Thijs H. werd zeven weken geobserveerd in het PBC. Volgens de deskundigen lijdt hij aan een "ernstige psychotische ontregeling met een lange aanloop". De ontregeling zette vanaf de zomer van 2018 in. H. kwam in toenemende mate in de ban van wanen en angsten. In november 2018 deed hij een serieuze zelfmoordpoging.

Na zijn arrestatie op 8 mei vorig jaar heeft hij bekennende verklaringen afgelegd. Bij de rechtbank heeft hij onder meer gezegd dat hij "berichten en signalen" kreeg die hem tot de moorden hebben aangezet. Als hij niet aan de moordopdrachten zou voldoen, zou zijn familie worden uitgemoord, zo zou hij zichzelf hebben ingebeeld.

Meerdere tests

Het Openbaar Ministerie vraagt zich af of H. wel psychotisch was ten tijde van de moorden. Tijdens de observatie in het PBC is H. onderworpen aan meerdere tests, om te zien of hij niet simuleerde. Dit is volgens de deskundigen niet het geval geweest.

De deskundigen uitten kritiek op de manier waarop GGZ-instelling Mondriaan H. heeft behandeld. Volgens hen is de psychose daar niet gezien en en werd H.'s medicatie afgestemd op mogelijk autisme of ADHD. Het middel dat Mondriaan H. voorschreef, dexamfetamine, was juist een aanjager voor de psychose, aldus de PBC-deskundigen.

Meer uit Binnenland

BuZa bevestigt dat twee Nederlanders zijn overleden op cruise

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa) heeft bevestigd dat twee Nederlandse opvarenden van een kleinschalig cruiseschip zijn overleden. Volgens een woordvoerder werd een Nederlander ziek aan boord en overleed de persoon medio april tijdens een reis van Argentinië naar Kaapverdië. De tweede Nederlander, die ook ziek werd, is nog overgebracht naar Zuid-Afrika, waar de persoon overleed.

26 minuten geleden
Na dagen blussen het sein brand meester gegeven bij brand Weert

WEERT/BUDEL (ANP) - De brand die dagenlang heeft gewoed in het natuurgebied bij Weert en Budel is onder controle. De brandweer meldde zondag even voor 21.30 uur dat het sein 'brand meester' is gegeven.

39 minuten geleden
AFP: Nederlands stel dood door vermoedelijk hantavirus op cruise

JOHANNESBURG (ANP) - Een Nederlands stel is overleden na een virusuitbraak op een cruiseschip in de Atlantische Oceaan. Dat meldt het internationale persbureau AFP op basis van een anonieme bron. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) meldt dat er drie doden zijn op de cruise, van wie er zeker een positief testte op het hantavirus.

2 uur geleden
Dode bij woningbrand in Oldenzaal

OLDENZAAL (ANP) - Bij een brand in een woning in het Twentse Oldenzaal is zondagmiddag iemand om het leven gekomen. Dat laat de brandweer weten. Ook zijn er familieleden die rook hebben ingeademd. Volgens een brandweerwoordvoerder zijn twee personen naar het ziekenhuis gebracht.

4 uur geleden
Twee Nederlandse Flotilla-opvarenden aangekomen op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - Twee van de Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn iets na 17.00 uur vanuit Istanbul geland op Schiphol. De twee activisten, Osman Tastan en Anas Mohamad, werden daar onder luid applaus en gejoel verwelkomd door zeker dertig medestanders. Zij hadden onder meer Palestijnse vlaggen bij zich en riepen 'Viva Palestina' toen het tweetal de aankomsthal binnenkwam. Eerder scandeerden ze al leuzen als 'Free Palestine', 'Osman we are proud of you' en 'Anas we are proud of you'.

4 uur geleden
Geschrapte Sef: wees stil op 4 mei, maar spreek je daarna wel uit

AMSTERDAM (ANP) - Rapper Sef heeft zondag een oproep gedaan aan Nederland om op 4 mei stil te zijn voor de slachtoffers van oorlogen, maar om zich de rest van het jaar wel uit te spreken over alle internationale conflicten en oorlogsslachtoffers. Hij deed de oproep op Instagram. De rapper meldde twee maanden geleden dat het Nationaal Comité 4 en 5 mei hem had geschrapt als ambassadeur voor de vrijheid. Volgens Sef had dat te maken met zijn uitlatingen over de oorlog in Gaza.

5 uur geleden
Agent gewond geraakt bij vernielingen IJsselstein

IJSSELSTEIN (ANP) - Bij de ongeregeldheden in IJsselstein zijn zaterdagnacht politieagenten belaagd en met vuurwerk bestookt. Een agent raakte gewond doordat het vuurwerk bij zijn hoofd ontplofte. Hij hoefde niet naar het ziekenhuis, meldt de politie.

6 uur geleden