Deskundigen: diefstal bij zelfscankassa makkelijk te voorkomen
DEN HAAG (ANP) - De toename van het aantal winkeldiefstallen door zelfscankassa's is eenvoudig te voorkomen. In het buitenland wordt al volop gebruikgemaakt van nieuwe technologieën die diefstal zo goed als onmogelijk maken, zeggen deskundigen.
Jumbo maakte woensdag bekend dat het concern het afgelopen jaar meer dan 100 miljoen euro schade heeft geleden door winkeldiefstallen, ongeveer 1 procent van de omzet. Het is voor het eerst dat een grote supermarkt hierover cijfers publiceert. Sinds de invoering van de zelfscankassa is het aantal winkeldiefstallen in supermarkten fors toegenomen, hoewel precieze cijfers ontbreken. Hoe meer zelfscankassa's, des te meer diefstallen, blijkt uit internationaal onderzoek.
Vooral in het buitenland wordt volgens retailexpert Eelco Hos al veel gewerkt met kunstmatige intelligentie (AI), beeldherkenning of camera's die feilloos in de gaten houden met welke producten een klant een winkel verlaat. "De notoire dief die schaamteloos met een volle tas naar buiten loopt, zal nog wel even blijven bestaan, maar veruit de meeste diefstallen en fouten bij de kassa kunnen zo voorkomen worden. En deze technieken zullen ontegenzeggelijk ook hier worden ingevoerd."
Volgens winkeldeskundige Paul Moers zijn de huidige zelfscankassa's slechts een "tussenfase" op weg naar een veel slimmer systeem om boodschappen te doen. Zo werd vorig jaar in Utrecht al even proefgedraaid met een volledig kassaloze supermarkt van de ALDI, waarbij camera's en sensoren registreerden welke producten afgerekend moeten worden. Volgens Moers zijn dit soort nieuwe betaalsystemen "eerder in vijf dan tien jaar" ook in Nederland gemeengoed.
Meer uit Financieel
LONDON (ANP/RTR) - Boeing kijkt naar een nieuwe productieverhoging van zijn bestverkopende 737 MAX-vliegtuigen. Dat heeft het hoofd van de commerciële vliegtuigdivisie bij Boeing zondag gezegd. De Amerikaanse vliegtuigbouwer kreeg in mei toestemming van toezichthouders om de productie op te voeren naar 47 toestellen per maand.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische minister van Defensie Theo Francken gaat naar eigen zeggen op zoek naar andere leveranciers voor fregatten dan de Nederlandse scheepsbouwer Damen. Daar zijn twee fregatten besteld, maar die worden bij nader inzien tweemaal zo duur als voorzien en zijn jaren later dan verwacht af. Het eerste fregat zou op zijn vroegst in 2033 worden geleverd.
5 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Chinese staalproducent Jingye Steel heeft zondag gedreigd juridische stappen te nemen tegen de Britse regering vanwege de nationalisering van British Steel. Het Verenigd Koninkrijk heeft British Steel, dat in handen was van de Jingye Group, donderdag volledig genationaliseerd om de toekomst van de staalproductie in het land te garanderen.
6 uur geledenMENLO PARK (ANP) - Facebook en Instagram zijn weer bereikbaar, nadat de platforms zondagochtend last leken te hebben van een storing. In de ochtend kwamen duizenden meldingen binnen. Gebruikers ondervonden problemen met het inloggen op de platforms, die beide van Meta zijn.
8 uur geledenMENLO PARK (ANP) - Facebook en Instagram lijken te kampen met een storing. Op allestoringen.nl komen zondagochtend duizenden meldingen binnen van gebruikers die moeite hebben met inloggen op de platformen, beide onderdeel van Meta Platforms. Ook vanuit het buitenland worden veel meldingen gedaan.
9 uur geledenHONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese startup Moonshot AI, die vrijdag zijn nieuwe AI-model Kimi K3 lanceerde, bereidt zich voor op een beursgang in Hongkong. Ingewijden zeggen tegen persbureau Bloomberg dat het bedrijf dat aan investeerders heeft laten weten. Het bedrijf wil daarmee de kans aangrijpen om de kapitaalmarkten aan te boren, nadat Kimi K3 de opvattingen in de sector over de groeiende capaciteiten van China op zijn kop heeft gezet en techaandelen wereldwijd liet dalen.
9 uur geledenGRÜNHEIDE (ANP/DPA) - Tesla wil de productie in zijn grote fabriek in het Duitse Grünheide bij Berlijn dit jaar opvoeren. Daarnaast wil de elektrische autofabrikant 3500 nieuwe medewerkers aannemen en moet de fabriek nieuwe markten gaan bedienen. Tesla ziet de vraag naar zijn elektrische auto's aantrekken en de winstcijfers verbeteren, meldt het bedrijf in het jaarverslag van de Duitse productieafdeling van het bedrijf.
11 uur geleden