Deskundigen adviseren tbs voor vrachtwagenchauffeur
ROTTERDAM (ANP) - De vrachtwagenchauffeur uit Melissant (Zuid-Holland) die ervan wordt verdacht in juli vorig jaar opzettelijk motoragent Arno de Korte te hebben doodgereden, lijdt volgens gedragsdeskundigen van het Pieter Baan Centrum onder meer aan een vorm van autisme. Om herhaling te voorkomen adviseren ze de rechtbank bij een veroordeling de man te behandelen in de vorm van tbs met voorwaarden. Dat bleek dinsdag op de tweede zittingsdag in de rechtbank in Rotterdam.
Willem M. (47) verbleef zes weken in het Pieter Baan Centrum (PBC) voor observatie. Volgens de deskundigen is hij verminderd toerekeningsvatbaar. Hij zou een langdurige behandeling nodig hebben om te voorkomen dat hij in herhaling valt.
In het rapport van het PBC staat eveneens dat hij op 7 juli vorig jaar overspannen achter het stuur zat toen hij op de Waalhavenweg in Rotterdam de fatale aanrijding veroorzaakte, mogelijk als gevolg van een eerdere dodelijke aanrijding in 2020 waar hij bij betrokken was en zijn afkeer tegen politie en justitie.
Gestoord
M. zegt zich niet te herkennen in de conclusies van de psychiater en psycholoog die hem onderzochten. "Het komt op mij over alsof ze vinden dat ik gewoon gestoord ben. Dan kun je beter doen wat de familie van Arno wil en mij levenslang opsluiten", zei hij.
Voorwaarden als begeleid wonen of maatschappelijke opvang wijst hij af. Dat geldt ook voor een tijdelijke opname in een kliniek en financieel toezicht. De reclassering vreest dat M. zich niet kan en wil houden aan alle voorwaarden en ziet daarom onvoldoende mogelijkheden voor deze lichtere vorm van tbs.
Geheugenverlies
De chauffeur zegt zich de aanrijding niet te kunnen herinneren en weet ook niet waarom hij daarna is doorgereden. Maar van geheugenverlies als gevolg van zijn stoornis kan geen sprake zijn, concludeert het PBC.
De officieren van justitie beginnen om 14.00 aan hun requisitoir, dat uitmondt in een strafeis. Maandag 12 september houdt de advocaat van M. zijn pleidooi.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) heeft afgelopen jaar bijna 640 miljoen euro aan schadevergoedingen uitgekeerd in het aardbevingsgebied, iets minder dan in 2024. Toen keerde het instituut ruim 645 miljoen uit, meer dan het dubbele van het jaar daarvoor.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak is zeer kritisch over het wetsvoorstel om gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties strafbaar te stellen. De strafbaarstelling staat "op gespannen voet" met het demonstratierecht, stelt de raad.
4 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - De Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant is onduidelijk over het aantal slachtoffers van het ongeluk met de gasfles bij een school in Oosterhout. Eerder zei de veiligheidsregio dat er zo'n vijf slachtoffers waren gevallen, later ging het om zeven mensen en nu blijken het er toch weer vijf.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 18-jarige verdachte uit Rijswijk zit niet langer vast in de zaak over de doodgestoken 16-jarige jongen in Den Hoorn. Het gerechtshof in Den Haag heeft zijn voorarrest opgeheven, omdat er aanwijzingen zijn dat de verdachte uit zelfverdediging heeft gestoken. Dit meldt zijn advocaat Peter Plasman. Het Openbaar Ministerie bevestigt de vrijlating.
6 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - Door het ongeluk met een gasfles bij een praktijkschool aan de Nassaustraat in Oosterhout zijn zeven mensen gewond geraakt, meldt de veiligheidsregio. Het gaat om vier tieners en drie volwassenen. Een van de minderjarigen moest naar het ziekenhuis.
6 uur geleden