Deskundigen adviseren tbs voor vrachtwagenchauffeur
ROTTERDAM (ANP) - De vrachtwagenchauffeur uit Melissant (Zuid-Holland) die ervan wordt verdacht in juli vorig jaar opzettelijk motoragent Arno de Korte te hebben doodgereden, lijdt volgens gedragsdeskundigen van het Pieter Baan Centrum onder meer aan een vorm van autisme. Om herhaling te voorkomen adviseren ze de rechtbank bij een veroordeling de man te behandelen in de vorm van tbs met voorwaarden. Dat bleek dinsdag op de tweede zittingsdag in de rechtbank in Rotterdam.
Willem M. (47) verbleef zes weken in het Pieter Baan Centrum (PBC) voor observatie. Volgens de deskundigen is hij verminderd toerekeningsvatbaar. Hij zou een langdurige behandeling nodig hebben om te voorkomen dat hij in herhaling valt.
In het rapport van het PBC staat eveneens dat hij op 7 juli vorig jaar overspannen achter het stuur zat toen hij op de Waalhavenweg in Rotterdam de fatale aanrijding veroorzaakte, mogelijk als gevolg van een eerdere dodelijke aanrijding in 2020 waar hij bij betrokken was en zijn afkeer tegen politie en justitie.
Gestoord
M. zegt zich niet te herkennen in de conclusies van de psychiater en psycholoog die hem onderzochten. "Het komt op mij over alsof ze vinden dat ik gewoon gestoord ben. Dan kun je beter doen wat de familie van Arno wil en mij levenslang opsluiten", zei hij.
Voorwaarden als begeleid wonen of maatschappelijke opvang wijst hij af. Dat geldt ook voor een tijdelijke opname in een kliniek en financieel toezicht. De reclassering vreest dat M. zich niet kan en wil houden aan alle voorwaarden en ziet daarom onvoldoende mogelijkheden voor deze lichtere vorm van tbs.
Geheugenverlies
De chauffeur zegt zich de aanrijding niet te kunnen herinneren en weet ook niet waarom hij daarna is doorgereden. Maar van geheugenverlies als gevolg van zijn stoornis kan geen sprake zijn, concludeert het PBC.
De officieren van justitie beginnen om 14.00 aan hun requisitoir, dat uitmondt in een strafeis. Maandag 12 september houdt de advocaat van M. zijn pleidooi.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Na een jaar controles zijn 530 mensen bij de grens geweigerd. Tussen 9 december 2024 en 8 december 2025 werden 143.960 mensen en 35.380 voertuigen gecontroleerd door de Koninklijke Marechaussee. 250 mensen werden aangehouden aan de grens, schrijft demissionair minister David van Weel van Asiel en Migratie in een brief aan de Tweede Kamer.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is niet genegen de toetredingseisen voor Oekraïne tot de EU te versoepelen, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag. Het plan waaraan de Europese Commissie zou werken om Oekraïne een lichte variant van het EU-lidmaatschap toe te kennen zodat Oekraïne snel kan toetreden, is hem niet bekend, zei Van Weel na afloop van de ministerraad. De huidige toetredingscriteria zijn voor Nederland heilig.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie met oud en nieuw nog vuurwerk wil afsteken, moet daar in verenigingsverband toestemming voor vragen aan de gemeente. Per vergunning mogen maximaal acht mensen vuurwerk afsteken. Er geldt een minimumleeftijd van 16 jaar en er moeten altijd minstens twee volwassenen bij zijn. Geen van de afstekers mag onder invloed zijn van alcohol of andere middelen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tientallen getroffen bewoners van Utrecht zijn na de grote explosie in het centrum naar het gemeentelijk informatiepunt gekomen in het stadhuis. Ze werden daar toegesproken door burgemeester Dijksma, die hen een hart onder de riem stak.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht heeft regelingen met hotels in de stad getroffen om bewoners die nog niet naar huis kunnen na de explosie van donderdag "zo lang als nodig" op te vangen. Dat zegt de Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een naamswijziging wordt goedkoper en daar is ook geen opgaaf van reden meer voor nodig, als het aan het kabinet ligt. Demissionair staatssecretaris Arno Rutte van Justitie en Veiligheid wil op die manier mensen helpen die bijvoorbeeld hun adoptienaam willen wijzigen. De soepelere voorwaarden gelden voor iedereen maar één keer.
4 uur geleden