Deskundigen adviseren alleen tbs voor moord bij ggz-instelling
DEN BOSCH (ANP) - De 30-jarige Yonas A., die wordt verdacht van een moord in ggz-instelling De Grote Beek in Eindhoven, was volgens gedragsdeskundigen volledig ontoerekeningsvatbaar toen hij in april een medecliƫnt 51 keer met een ijzeren halter doodsloeg. Dat bleek woensdag in de rechtbank in Den Bosch tijdens een inleidende zitting.
De in Eritrea geboren A. is onlangs onderzocht door een psycholoog en een psychiater. In hun rapport staat dat de moord niet aan A. kan worden toegerekend vanwege zijn psychische toestand. Ze adviseren de rechtbank om A. alleen tbs met dwangverpleging op te leggen. Zelf verklaarde A. dat hij was vergeten zijn medicatie in te nemen.
A. wordt ervan verdacht dat hij op 23 april dit jaar een medebewoner van De Grote Beek met een halter heeft geslagen op zijn hoofd en bovenlichaam. Op basis van videobeelden weet het Openbaar Ministerie dat het slachtoffer 51 keer is geslagen met de ijzeren staaf. Uit de beelden zou ook blijken dat er sprake was van voorbedachte raad, dus moord. De verdediging weerspreekt dit en houdt het op doodslag.
Wachtlijst
De advocaat van A. verzocht de rechtbank om A. nu alvast op een wachtlijst voor een tbs-kliniek te plaatsen, omdat volgens haar de uitkomst van de strafzaak zal worden dat de man alleen tbs met dwangverpleging krijgt opgelegd. Anders wordt hij pas in februari aangemeld en moet hij dan nog maanden moet wachten op een plek.
De rechtbank wees het verzoek af. "We begrijpen het verzoek heel goed, gezien uw belang zo snel mogelijk met een behandeling te kunnen starten", zei de rechtbankvoorzitter. "Het is echter geen beslissing die we al kunnen nemen, omdat we daarmee zouden vooruitlopen op de uitkomst van deze zaak. Daarnaast is het ook de vraag of hij zonder vonnis op een wachtlijst geaccepteerd wordt."
De rechtbank in Den Bosch behandelt de zaak op 18 januari inhoudelijk.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In meerdere provincies is woensdag code geel van kracht wegens mist, meldt het KNMI. Aanvankelijk ging het om de provincies Friesland, Groningen, Drenthe en Overijssel. Daar komen nu Noord-Holland en Flevoland bij.
20 minuten geledenDE BILT (ANP) - Ook in Overijssel is code geel van kracht wegens mist, meldt het KNMI. De waarschuwing in de provincie geldt tot 11.00 uur.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft dit jaar tot en met de maand oktober al 502 verdachten aangehouden die zich voordeden als politieagent om zo waardevolle spullen afhandig te maken van slachtoffers. Dat zijn er fors meer dan in het hele jaar 2023, toen er 127 nepagenten werden aangehouden. Vorig jaar ging het in totaal om 357 arrestaties. De politie bevestigt woensdag berichtgeving hierover door NU.nl.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op drie bedrijven in het Overijsselse Bornerbroek, en Tienray en Helden in Limburg, is vogelgriep gevonden. Dat laat de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit woensdagochtend weten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna 8 procent van de huurwoningen van woningcorporaties die in 2023 vrijkwamen, ging dat jaar naar statushouders, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat is ongeveer een procentpunt meer dan het jaar daarvoor, toen zo'n 7 procent van de corporatiewoningen naar mensen met een verblijfsstatus ging. In de jaren daarvoor schommelde dit percentage tussen de 4 en 7.
2 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor dichte mist in het noorden van het land. Het weerinstituut heeft code geel afgegeven voor de provincies Friesland, Groningen en Drenthe.
5 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Suriname en Nederland willen nauwer gaan samenwerken op het gebied van onderwijs. Dat zei demissionair premier Dick Schoof dinsdag in Paramaribo, waar hij aanwezig was bij de viering van vijftig jaar onafhankelijkheid.
8 uur geleden