Deskundige: sporters weten 'niets' over invloed menstruatie
PAPENDAL (ANP) - Nederlandse sporters en hun coaches weten nog veel te weinig over de invloed van menstrueren op hun prestaties. En dat is zonde, want met de juiste kennis en maatregelen kunnen de resultaten van vrouwelijke sporters flink worden verbeterd. Dat zegt sportwetenschapper Ina Janssen, die op Papendal workshops geeft aan sporters van TeamNL over onder meer menstruatie.
"Ze weten nog niks", is de opvatting van Janssen over de kennis die sporters hebben over het onderwerp. De wetenschapper schat in dat ze inmiddels aan zo’n 60 procent van de vrouwelijke atleten op Papendal de workshop heeft gegeven. "Sporters die ik spreek, zeggen: ‘Ik wist niet dat dit invloed kon hebben, dat heb ik nog nooit gehoord.’" Volgens Janssen komt dat deels doordat praten over menstrueren nog altijd taboe is.
Toch is dat precies wat schaatsster Jutta Leerdam afgelopen zondag deed. De schaatsster van Jumbo-Visma won voor de vierde keer op rij de 1000 meter in de wereldbeker, maar gaf voor de camera van de NOS aan dat het niet makkelijk was geweest. "Ik was zaterdag heel erg ongesteld en heb veel bloed verloren. Ik was er deze keer zo ziek van. Voor mezelf is het mooi dat ik me kon herpakken."
Slechter presteren
Uit Australisch onderzoek dat Janssen aanhaalt, blijkt dat de helft van de sportende vrouwen door het menstrueren slechter presteert. "Sommigen presteren er juist heel goed door, maar de meesten voelen zich heel slecht." Janssen wijst als uitzondering op onder anderen wielrenster Leontien Zijlaard-van Moorsel, die juist op een moment dat ze ongesteld was succesvol een poging deed om het werelduurrecord te verbreken.
Janssen vindt dat een deel van de sportcoaches nog te weinig aandacht heeft voor de invloed van menstrueren op hun sporters. "Zij denken, ga maar naar de fysio als je klachten hebt. Terwijl als je het weet als coach, je het ook juist kunt benutten in bijvoorbeeld krachttraining. Dan kan het echt een positieve invloed hebben."
Verbeteren
Volgens de deskundige kan onder meer voeding, rust en preventieve pijnstilling de prestaties van sporters tijdens hun menstruatie verbeteren. "Maar het is heel lastig om één advies te geven. Dat is wetenschappelijk nog niet echt vastgesteld en ook individueel afhankelijk."
Andere landen lopen voor op ons, ziet Janssen. Ook op het gebied van bijvoorbeeld sportbeha’s, die sporters in België en Engeland van het olympisch comité van hun land kregen. "Deze kunnen van grote invloed zijn op prestaties, maar hier moet iedereen nog zijn eigen kopen."
Meer uit Sport
ABU DHABI (ANP) - Max Verstappen heeft in de laatste training van dit seizoen in de Formule 1 de derde tijd gereden. De coureur van Red Bull deed dat in een auto die naar eigen zeggen af en toe nog veel stuiterde. Hij was niettemin op het Yas Marina Circuit van Abu Dhabi bijna even snel als titelrivaal Lando Norris, die in zijn McLaren de tweede tijd klokte. Verstappen gaf twaalf honderdsten toe. George Russell was in zijn Mercedes de snelste. Hij was slechts vier duizendsten sneller dan Norris.
11 minuten geledenHEERENVEEN (ANP) - Kjeld Nuis raakte bij de wereldbekerwedstrijd in Heerenveen zijn baanrecord op de 1500 meter, dat op 1.43,00 stond, kwijt aan Jordan Stolz. Die won in 1.42,55. Desondanks putte de olympisch en Nederlands kampioen hoop uit zijn tweede plaats met 1.43,31. "Ik ben maar één keer sneller geweest en dat is vijf jaar geleden", verwees hij naar het baanrecord. "Dat ik hiermee zilver pak achter een fenomeen, en de rest op afstand rijd, geeft zoveel zelfvertrouwen."
14 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Een ongeluk waarbij ze op haar fiets van de weg was gereden, heeft Jutta Leerdam er niet van weerhouden de zege op de 1000 meter te grijpen bij de wereldbeker in Heerenveen. Met 1.14,16 bleef ze wereldkampioene Miho Takagi uit Japan en landgenote Femke Kok voor. "Dit soort dingen maken je sterker. Dat je opstaat en weer positieve focus hebt", reageerde de 26-jarige schaatsster.
14 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Jutta Leerdam heeft bij de wereldbekerwedstrijd in Heerenveen voor de tweede keer dit seizoen de 1000 meter op haar naam geschreven. De 26-jarige schaatsster was met 1.14,17 nipt sneller dan de Japanse wereldkampioene Miho Takagi en landgenote Femke Kok.
15 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Schaatser Kjeld Nuis is bij de derde wereldbekerwedstrijd in Heerenveen als tweede geëindigd op de 1500 meter. De 36-jarige olympisch kampioen moest met 1.43,31 de zege laten aan de Amerikaan Jordan Stolz, die met 1.42,55 het baanrecord van Nuis uit de boeken reed (1.43,00). De Chinees Ning Zhongyan werd derde met een tijd van 1.43,87.
15 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Joy Beune heeft bij de wereldbekerwedstrijden in Heerenveen genoegen moeten nemen met de derde plaats op de 5000 meter. De 26-jarige schaatsster was met 6.51,83 langzamer dan de Noorse Ragne Wiklund, die met 6.49,01 de zege greep. Het zilver was voor Isabelle Weidemann uit Canada in 6.50,11.
17 uur geledenABU DHABI (ANP) - Teambaas Laurent Mekies van Red Bull laat anderen oordelen of Max Verstappen bezig is aan zijn beste seizoen in de Formule 1, maar de Fransman stelt wel dat "de wereld dit seizoen een nog buitengewonere Max heeft gezien."
20 uur geleden