Deskundige: sporters weten 'niets' over invloed menstruatie
PAPENDAL (ANP) - Nederlandse sporters en hun coaches weten nog veel te weinig over de invloed van menstrueren op hun prestaties. En dat is zonde, want met de juiste kennis en maatregelen kunnen de resultaten van vrouwelijke sporters flink worden verbeterd. Dat zegt sportwetenschapper Ina Janssen, die op Papendal workshops geeft aan sporters van TeamNL over onder meer menstruatie.
"Ze weten nog niks", is de opvatting van Janssen over de kennis die sporters hebben over het onderwerp. De wetenschapper schat in dat ze inmiddels aan zo’n 60 procent van de vrouwelijke atleten op Papendal de workshop heeft gegeven. "Sporters die ik spreek, zeggen: ‘Ik wist niet dat dit invloed kon hebben, dat heb ik nog nooit gehoord.’" Volgens Janssen komt dat deels doordat praten over menstrueren nog altijd taboe is.
Toch is dat precies wat schaatsster Jutta Leerdam afgelopen zondag deed. De schaatsster van Jumbo-Visma won voor de vierde keer op rij de 1000 meter in de wereldbeker, maar gaf voor de camera van de NOS aan dat het niet makkelijk was geweest. "Ik was zaterdag heel erg ongesteld en heb veel bloed verloren. Ik was er deze keer zo ziek van. Voor mezelf is het mooi dat ik me kon herpakken."
Slechter presteren
Uit Australisch onderzoek dat Janssen aanhaalt, blijkt dat de helft van de sportende vrouwen door het menstrueren slechter presteert. "Sommigen presteren er juist heel goed door, maar de meesten voelen zich heel slecht." Janssen wijst als uitzondering op onder anderen wielrenster Leontien Zijlaard-van Moorsel, die juist op een moment dat ze ongesteld was succesvol een poging deed om het werelduurrecord te verbreken.
Janssen vindt dat een deel van de sportcoaches nog te weinig aandacht heeft voor de invloed van menstrueren op hun sporters. "Zij denken, ga maar naar de fysio als je klachten hebt. Terwijl als je het weet als coach, je het ook juist kunt benutten in bijvoorbeeld krachttraining. Dan kan het echt een positieve invloed hebben."
Verbeteren
Volgens de deskundige kan onder meer voeding, rust en preventieve pijnstilling de prestaties van sporters tijdens hun menstruatie verbeteren. "Maar het is heel lastig om één advies te geven. Dat is wetenschappelijk nog niet echt vastgesteld en ook individueel afhankelijk."
Andere landen lopen voor op ons, ziet Janssen. Ook op het gebied van bijvoorbeeld sportbeha’s, die sporters in België en Engeland van het olympisch comité van hun land kregen. "Deze kunnen van grote invloed zijn op prestaties, maar hier moet iedereen nog zijn eigen kopen."
Meer uit Sport
MIAMI (ANP) - Titelverdedigster Aryna Sabalenka is doorgedrongen tot de vierde ronde van het tennistoernooi van Miami. De Belarussische nummer 1 van de wereldranglijst versloeg de Amerikaanse Caty McNally met 6-4 6-2.
4 uur geledenMIAMI (ANP) - Carlos Alcaraz is in de derde ronde van het masterstoernooi van Miami uitgeschakeld. De Spaanse nummer 1 van de wereld verloor in drie sets van de Amerikaan Sebastian Korda: 3-6 7-5 4-6.
14 uur geledenTORUN (ANP) - Nadine Visser heeft op de WK indooratletiek in het Poolse Torun de zilveren medaille behaald op de 60 meter horden. De 31-jarige atlete was in een spannende finale net iets langzamer dan Devynne Charlton van de Bahama's. De Poolse Pia Skrzyszowska greep het brons.
16 uur geledenALMONTE (ANP) - Motorcrosser Jeffrey Herlings heeft bij de Grote Prijs van Andalusië in de MXGP genoegen moeten nemen met de tweede plaats. Herlings eindigde in beide manches op het circuit in het Spaanse Almonte als tweede achter de Belg Lucas Coenen.
16 uur geledenTORUN (ANP) - Sofie Dokter heeft haar opmars in de meerkamp onverwacht snel bekroond met de wereldtitel op de vijfkamp. De pas 23-jarige Groningse atlete presteerde in de atletiekhal van het Poolse Torun indrukwekkend op vrijwel alle nummers en behaalde het goud met een Nederlands record van 4888 punten. Ze verbeterde de 4830 punten, waarmee Nadine Broersen in 2014 de wereldtitel veroverde.
17 uur geledenTORUN (ANP) - De Nederlandse atleet Samuel Chapple heeft naast een medaille gegrepen op de 1500 meter bij de WK indooratletiek in het Poolse Torun. De regerend Europees kampioen indoor op de 800 meter kwam wel in de buurt van het brons, maar hij passeerde in de finale de finish als vijfde. Hij kreeg met 3.40,59 dezelfde tijd als de nummer vier, de Zweed Samuel Pihlström. De Australiër Adam Spencer pakte het brons in 3.40,26.
18 uur geledenTORUN (ANP) - Nadine Visser heeft op de WK indooratletiek in het Poolse Torun de finale van de 60 meter horden bereikt. De Nederlandse troef voor een medaille won haar heat in de halve finales in een tijd van 7,82 seconden. Diezelfde tijd liep ze eerder op de dag ook in de series.
18 uur geleden