Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Deskundige: sancties EU doen Poetin niet beven

Deskundige: sancties EU doen Poetin niet beven

DEN HAAG (ANP) - De sancties van de Europese Unie tegen Rusland zijn "het meest minimale dat de EU kan doen", zegt Rem Korteweg, deskundige Europees buitenlandbeleid bij Instituut Clingendael. Korteweg verwacht dat het aanpakken van de financiering van "agressief beleid", zoals de EU wil gaan doen, weinig zal uithalen en de Russische president Poetin "niet zal doen beven".

De EU neemt de sancties tegen Rusland nadat het land twee afvallige regio's in Oekraïne heeft erkend als onafhankelijke staten. Zo zijn sancties opgelegd aan banken die Russische operaties in de Oekraïense regio's bekostigen. Ook wordt de toegang van Rusland tot EU-geld op kapitaal- en financiële markten ingeperkt, aldus de voorzitters van de raad van EU-leiders en van de Europese Commissie.

Volgens Korteweg zal president Poetin "op korte termijn geen traan laten" om de banksancties. "Poetin heeft een goedgevulde staatskas die hiervoor is bedoeld. Ook is het Russische leger wel gewend een paar maanden geen salaris te krijgen. Dit leidt niet op korte termijn tot problemen."

Economische gevolgen

Ook zullen de economische gevolgen van de sancties zoals ze er nu liggen beperkt zijn, verwacht Korteweg. Het uitstellen van de ingebruikname van omstreden pijpleiding Nord Stream 2 bijvoorbeeld, zoals Duitsland dinsdag bekendmaakte, haalt ook weinig uit. "Nord Stream 2 is een blikvanger, maar economische druk die daarvan uitgaat is minimaal, want de pijpleiding is nog niet in gebruik."

Korteweg schat in dat de EU met deze sancties de diplomatieke deur op een kier wil laten staan omdat het landenblok verwacht dat Rusland meer actie zal ondernemen in Oekraïne. Er kan ook binnen de EU nog onenigheid zijn over hoever landen willen gaan met sancties, zegt hij.

Verzekeren olietankers

Wat volgens Korteweg "nog een brug te ver" is, maar wel zou kunnen, zijn sancties op het verzekeren van olietankers. Die mogen niet onverzekerd rondvaren. De verzekeringen vinden met name in het Verenigd Koninkrijk plaats. "Dat is een van de lessen uit de sancties tegen Iran destijds en het is een effectief drukmiddel", zegt hij.

Om deze reden speelt het Verenigd Koninkrijk, dat nu ook sancties tegen onder meer vijf financiële instanties en drie Russische miljardairs heeft afgekondigd, ook een belangrijke rol in de sancties. "Veel bankiers dicht bij Poetin bankieren met het Verenigd Koninkrijk."

Meer uit Financieel

Sportautomerk Spyker maakt jaren na faillissement doorstart

LIJNDEN (ANP) - Het failliete Nederlandse sportwagenmerk Spyker maakt een doorstart met de Oekraïense ondernemer Volodymyr Nosov. Hij heeft een "aanzienlijk" belang genomen in het merk en wordt daarmee mede-eigenaar.

8 minuten geleden
Chipfondsen op Amsterdamse beurs leveren koerswinst weer in

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de aandelenbeurs in Amsterdam is met een bescheiden winst gesloten. Chipbedrijven gaven veel van hun eerdere winsten prijs, nadat in New York grote chipfabrikanten ook terrein hadden prijsgegeven. Beleggers wachtten daarnaast af hoeveel waarde ze moeten hechten aan de bewering van de Amerikaanse president Donald Trump dat onderhandelingen over vrede in het Midden-Oosten in de laatste fase zitten.

1 uur geleden
Brussel dwingt Meta AI-concurrenten toegang te geven tot WhatsApp

BRUSSEL (ANP/RTR) - Meta moet van de Europese Commissie concurrerende AI-hulpmiddelen voorlopig gratis toegang geven tot WhatsApp. Brussel onderzoekt of de manier waarop het Amerikaanse techbedrijf andere AI-hulpmiddelen toegang tot het berichtenplatform verhindert, in strijd is met Europese mededingingsregels. Meta moet van Brussel toegang geven tot het onderzoek is afgerond.

1 uur geleden
CBb schrapt boetes Philip Morris om overtreden ban tabaksreclame

DEN HAAG (ANP) - Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) heeft twee boetes voor tabaksfabrikant Philip Morris van samen 160.000 euro geschrapt. In 2020 en 2021 had de toenmalige minister van Volksgezondheid in totaal acht boetes opgelegd aan de fabrikant van onder meer Marlboro- en L&M-sigaretten voor het overtreden van het reclameverbod voor tabaksproducten. Maar de hoogste rechter op het gebied van het economisch bestuursrecht oordeelt dat het aanbod om zijn product IQOS een maand te proberen voor een lager bedrag geen tabaksreclame is.

2 uur geleden
Techzware Nasdaq zet herstel voort op Wall Street na koersdreun

NEW YORK (ANP) - De Nasdaq zette dinsdag het herstel voort in New York, na de koersdreun op de beurs van afgelopen week. De techgraadmeter veerde een dag eerder ook al op na de koersval van meer dan 4 procent op vrijdag. Dat was het grootste dagverlies voor de Nasdaq in ruim een jaar tijd.

3 uur geleden
Latere komst Siri AI is keuze van Apple, zegt EU

BRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Unie weerspreekt dat regelgeving de introductie van de nieuwe slimme assistent van Apple in het landenblok bemoeilijkt. Het Amerikaanse techbedrijf presenteerde maandag Siri AI, maar zei dat de hulp voor iPhones pas later naar Europese landen komt door strengere wetgeving.

3 uur geleden
Airbus: geen annuleringen vliegtuigbestellingen ondanks onrust

BERLIJN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De topman van vliegtuigbouwer Airbus ziet geen annuleringen van bestelde vliegtuigen door luchtvaartmaatschappijen ondanks de onrust in de sector. Dat zei Guillaume Faury dinsdag op een vliegtuigevenement in Berlijn. Volgens de topman zijn vliegmaatschappijen de laatste jaren "door een hel gegaan".

4 uur geleden