Dertig jaar voor moordpogingen bij oude redactie Charlie Hebdo
PARIJS (ANP/AFP) - De 29-jarige Pakistaan Zaheer Mahmood is veroordeeld tot dertig jaar gevangenisstraf voor een mesaanval bij de voormalige redactie van Charlie Hebdo in 2020. Hij probeerde op de stoep van het gebouw in Parijs twee mensen te doden met een hakmes. De aanval hield verband met de aanslag op het satirische tijdschrift waarbij in 2015 twaalf doden vielen.
Aanleiding voor de aanslag in 2015 was de publicatie van een aantal karikaturen van de profeet Mohammed in Charlie Hebdo. Het blad had die in september 2020 opnieuw gepubliceerd, waarna Mahmood een paar weken later wraak kwam nemen. Dat hij bij de oude redactie van het blad stond, was omdat hij zich had vergist. Na de aanslag van 2015 was de redactie verhuisd.
Mahmood is schuldig bevonden aan poging tot moord en terroristische samenspanning. De rechter heeft hem ook permanent verbannen van Frans grondgebied. Dat betekent dat hij na zijn detentie uitgezet kan worden en het land nooit meer in mag.
Beter leven
Mahmood was illegaal van het Pakistaanse platteland naar Frankrijk gekomen op zoek naar een beter leven, maar zat volgens zijn advocaat in een Pakistaanse bubbel. Hij zou sterk beïnvloed zijn door de radicale geestelijke Khadim Hussain Rizvi die had opgeroepen om de profeet te wreken door de godslasteraars te onthoofden.
Naast Mahmood zijn nog vijf anderen veroordeeld. Zij kregen gevangenisstraffen van drie tot twaalf jaar voor het ondersteunen en aanmoedigen van de aanvallen. Sommigen waren op het moment van de aanvallen minderjarig.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas heeft vrijdag uitgehaald naar China. Het land zegt neutraal te zijn, maar helpt de Russen in hun oorlog in Oekraïne met producten die zowel voor militaire als civiele doeleinden kunnen worden gebruikt, zei ze. "Bovendien werken China en Rusland samen aan een hervorming van de wereldwijde economische en veiligheidsorde", zei Kallas in haar openingstoespraak van het Indo-Pacifisch Ministerieel Forum in Brussel.
16 minuten geledenOTTAWA (ANP) - In Canada zijn meerdere gewonden gevallen bij een aanval van een grizzlybeer. Bij het incident waren volgens media leerlingen en leraren van een schoolklas betrokken. Ook kinderen zouden gewond zijn geraakt.
55 minuten geledenGENÈVE (ANP) - De European Broadcasting Union (EBU) heeft een reeks wijzigingen aangebracht in de stemprocedures rond het Eurovisie Songfestival. Omroepen en artiesten mogen niet meer actief deelnemen of bijdragen aan promotiecampagnes die de stemuitslag zouden kunnen beïnvloeden. Het aantal maximale stemmen per persoon wordt verlaagd van twintig naar tien en jury's keren na drie jaar terug in de halve finales, is vrijdag aangekondigd.
1 uur geledenBELÉM (ANP) - Gastland van de klimaattop Brazilië heeft vrijdagochtend vroeg een bijgewerkte versie van een slotverklaring gepubliceerd. Daarin staat niets over het afbouwen van fossiele brandstoffen. Zeker tachtig landen pleitten op de top voor een 'routekaart' om daar concrete actie in te ondernemen, maar er zijn ook landen die dat totaal niet zien zitten.
1 uur geledenBANGKOK (ANP) - Miss Mexico Fatima Bosch is vrijdag in Thailand bekroond tot Miss Universe. Volgens de BBC was de Thaise Praveenar Singh op voorhand de favoriet, de deelnemer van het thuisland eindigde uiteindelijk op de tweede plek. De rest van de top 5 bestond uit Venezuela, de Filipijnen en Ivoorkust.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Tijdens een veiling van veilinghuis Sotheby's is een schilderij van Vincent van Gogh verkocht voor 62,7 miljoen dollar (ruim 54 miljoen euro). Het gaat om een werk uit 1887, genaamd 'Piles de romans parisiens et roses dans une verre'.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De extreme en langdurige droogte in Iran zou zich niet hebben voorgedaan zonder klimaatverandering door fossiele brandstoffen. Dat is de stellige overtuiging van een groep klimaatwetenschappers die de ongekende droogte in Iran en buurlanden heeft onderzocht.
4 uur geleden