Dertig jaar voor moordpogingen bij oude redactie Charlie Hebdo
PARIJS (ANP/AFP) - De 29-jarige Pakistaan Zaheer Mahmood is veroordeeld tot dertig jaar gevangenisstraf voor een mesaanval bij de voormalige redactie van Charlie Hebdo in 2020. Hij probeerde op de stoep van het gebouw in Parijs twee mensen te doden met een hakmes. De aanval hield verband met de aanslag op het satirische tijdschrift waarbij in 2015 twaalf doden vielen.
Aanleiding voor de aanslag in 2015 was de publicatie van een aantal karikaturen van de profeet Mohammed in Charlie Hebdo. Het blad had die in september 2020 opnieuw gepubliceerd, waarna Mahmood een paar weken later wraak kwam nemen. Dat hij bij de oude redactie van het blad stond, was omdat hij zich had vergist. Na de aanslag van 2015 was de redactie verhuisd.
Mahmood is schuldig bevonden aan poging tot moord en terroristische samenspanning. De rechter heeft hem ook permanent verbannen van Frans grondgebied. Dat betekent dat hij na zijn detentie uitgezet kan worden en het land nooit meer in mag.
Beter leven
Mahmood was illegaal van het Pakistaanse platteland naar Frankrijk gekomen op zoek naar een beter leven, maar zat volgens zijn advocaat in een Pakistaanse bubbel. Hij zou sterk beïnvloed zijn door de radicale geestelijke Khadim Hussain Rizvi die had opgeroepen om de profeet te wreken door de godslasteraars te onthoofden.
Naast Mahmood zijn nog vijf anderen veroordeeld. Zij kregen gevangenisstraffen van drie tot twaalf jaar voor het ondersteunen en aanmoedigen van de aanvallen. Sommigen waren op het moment van de aanvallen minderjarig.
Meer uit Buitenland
HAVANA (ANP/AFP) - Een stroomstoring heeft zaterdag heel Cuba getroffen, meldt het Cubaanse ministerie van Energie. Het is de tweede keer in minder dan een week tijd dat het hele land zonder stroom zit. Het eiland kampt met een ernstige energiecrisis door een Amerikaans olie-embargo.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gedreigd dat de VS Iraanse energiecentrales zullen aanvallen als Iran de Straat van Hormuz niet binnen 48 uur heropent. Iran heeft die strategisch gelegen doorvaarroute tussen de Perzische Golf en de Indische Oceaan vrijwel afgesloten na het begin van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op het land. Dat leidt tot sterk gestegen mondiale gas- en olieprijzen.
5 uur geledenARAD (ANP/AFP) - Israëlische brandweerlieden meldden dat een "voltreffer" van een Iraanse raket op de Zuid-Israëlische stad Arad zaterdag grote schade heeft aangericht. Volgens medische hulpverleners raakten zeker 59 mensen gewond.
7 uur geledenBELGOROD (ANP/DPA) - In de Russische regio Belgorod zijn zeker vier vrouwen omgekomen door Oekraïense beschietingen. Dat heeft de regionale gouverneur gemeld. De doden vielen in het dorp Smorodino, enkele kilometers van de grens met Oekraïne. Ze waren in een pand dat werd getroffen. Een andere vrouw werd zwaargewond onder het puin vandaan gehaald.
10 uur geledenPRAAG (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Honderdduizenden mensen zijn zaterdag de straat opgegaan in de Tsjechische hoofdstad Praag om te demonstreren tegen de rechts-populistische regering van premier Andrej Babiš. Volgens de organisatie waren er tot 250.000 deelnemers bijeen.
11 uur geledenTAMPA (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft tijdens drie weken oorlog meer dan 8000 doelen aangevallen, claimt admiraal Brad Cooper in een videoboodschap op X. Ook zei hij dat de Amerikanen een Iraanse bunker hebben aangevallen. Daarin zouden wapens zijn opgeslagen die een bedreiging vormden voor de olie- en gastransporten in de Straat van Hormuz.
11 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft de "roekeloze aanvallen" van Iran veroordeeld, nadat het land twee ballistische raketten afvuurde op de Amerikaans-Britse militaire basis Diego Garcia. Geen daarvan raakte de basis die ongeveer 3800 kilometer van Iran ligt.
16 uur geleden