Derk Sauer spreekt van 'Stalin-tijden' na verbanning Moscow Times
AMSTERDAM (ANP) - Derk Sauer zag het wel aankomen dat Rusland de door hem opgerichte krant The Moscow Times als "ongewenste organisatie" zou bestempelen. "We waren natuurlijk al aangemerkt als 'buitenlandse agent' en we zijn nogal succesvol met onze verslaggeving, ook in Rusland zelf. Dan kan je er gewoon op wachten", aldus de 71-jarige Sauer tegen het ANP. Woensdag kwam naar buiten dat Rusland The Moscow Times als "ongewenste organisatie" heeft bestempeld. Het is daardoor voor Russen verboden om te werken voor of banden te hebben met de krant.
De aanduiding wordt in Rusland vaker gebruikt, met als doel onafhankelijke media, mensenrechtenorganisaties en onderwijsinstellingen te onderdrukken. Personeel van The Moscow Times riskeert door dit nieuwe label een celstraf. Voor lezers is het ook strafbaar om artikelen van de krant online te delen. "Het maakt het leven gewoon nog moeilijker dan het al is", aldus Sauer. "Door dit label is het helemaal onmogelijk voor mijn Russische collega's om terug te gaan, zolang Poetin aan de macht is. Daar staan zware gevangenisstraffen op." De redactie van The Moscow Times is vertrokken uit Rusland na de invasie in Oekraïne.
Het is voor Sauer en zijn redactie nu ook moeilijker om mensen in Rusland te spreken. "Want nu is het ook strafbaar voor Russen om überhaupt contact met ons te hebben. Die kunnen dan ook weer een gevangenisstraf krijgen door gewoon een gesprek met een journalist van ons", legt Sauer uit. Russen mogen ook geen abonnee worden of de nieuwsbrief van The Moscow Times ontvangen.
Sauer spreekt van "een strijd om het vrije woord". "Maar het is net zo goed een technologie-oorlog", zegt hij. Zolang Vladimir Poetin aan de macht blijft in Rusland, denkt Sauer niet dat The Moscow Times er wordt toegestaan. "De politiestaat wordt met de dag erger. Dit treft ons nu, maar er zitten honderden mensen in de gevangenis die een socialmediapost hebben geretweet. Die kritisch over de oorlog zijn geweest. Het zijn gewoon Stalin-tijden."
Meer uit Binnenland
NIEUWERKERK (ANP) - Door een ernstig ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk zijn zaterdagavond vier mensen gewond geraakt, meldt de politie. Hoe ernstig hun verwondingen zijn, kon een woordvoerder nog niet zeggen.
53 minuten geledenDENPASAR (ANP) - De politie op Bali heeft twee buitenlanders aangewezen als verdachten van een fatale steekpartij waarbij begin deze week een Nederlander om het leven kwam. Vermoedelijk gaat het om twee mannen van 34 en 32 jaar uit Brazilië, meldt het Indonesische persbureau Antara. Volgens de politie zijn zij Indonesië ontvlucht.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op het Malieveld in Den Haag demonstreren op zaterdagmiddag een paar honderd mensen tegen de oorlog in Iran. De demonstranten roepen de Nederlandse regering op om bij te dragen aan de-escalatie, diplomatie en politieke oplossingen in plaats van oorlog.
8 uur geledenSCHIEDAM (ANP) - In Schiedam is vrijdagavond een persoon gewond geraakt bij explosies en een brand bij een woning in de Van Marumstraat. Dat meldt de politie. De gewonde persoon is met brandwonden naar het ziekenhuis gebracht.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.
1 dag geledenGRONINGEN (ANP) - Het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) heeft afgelopen jaar bijna 640 miljoen euro aan schadevergoedingen uitgekeerd in het aardbevingsgebied, iets minder dan in 2024. Toen keerde het instituut ruim 645 miljoen uit, meer dan het dubbele van het jaar daarvoor.
1 dag geleden