Derdelanders uit Oekraïne mogen voorlopig niet uitgezet worden
UTRECHT (ANP) - Een groep van 95 derdelanders die uit Oekraïne zijn gevlucht, mag voorlopig niet worden uitgezet. Hun bescherming loopt volgende week af. Ze zijn in beroep gegaan tegen de aankondiging dat ze Nederland moeten verlaten, maar de rechtbank in Utrecht kan hun zaken niet op tijd behandelen. Daarom wordt hun uitzetting voorlopig verboden.
Bij de derdelanders gaat het om mensen die met een tijdelijke verblijfsvergunning in Oekraïne woonden toen Rusland het land binnenviel. Ze vluchtten naar Nederland en kregen hier bescherming, net als alle andere vluchtelingen uit Oekraïne. Het ministerie wil de opvang van die groep derdelanders beëindigen en kreeg begin dit jaar gelijk van de Raad van State, de hoogste rechter. Sinds 4 maart hebben de derdelanders geen recht meer op verblijf. Ze kregen daarna vier weken de tijd om Nederland te verlaten. Deze termijn eindigt volgende week. Daarna moeten ze in hun land van herkomst wachten tot ze kunnen terugkeren naar Oekraïne.
De 95 derdelanders zeggen dat ze geen kans hebben gehad om hun persoonlijke omstandigheden toe te lichten. Dat zou mogelijk een reden kunnen zijn waarom ze niet uitgezet mogen worden. Hun belang om dat uit te leggen is groter dan het belang van de overheid om mensen vanaf dinsdag al uit te zetten, oordeelt de rechtbank.
Niet werken
De derdelanders mogen echter niet werken terwijl ze wachten op de behandeling van hun zaak. Hun recht om hier te werken eindigt wel.
Derdelanders zijn in het hele land naar de rechter gestapt om alsnog te mogen blijven. De rechtbanken in Den Haag, Rotterdam, Zwolle, Utrecht en Arnhem hebben in de afgelopen dagen geoordeeld dat deze groep geen recht op bescherming meer heeft. Maar de rechtbanken in Haarlem, Roermond en Den Bosch bepaalden juist dat de derdelanders in Nederland mogen blijven zolang dat geldt voor Oekraïners. De rechtbank in Amsterdam nam geen besluit, maar vroeg de hoogste Europese rechter om verduidelijking.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het online journalistieke platform De Correspondent is op zoek naar een nieuwe hoofdredactie. Hoofdredacteur en oprichter Rob Wijnberg gaat in een andere rol verder bij het platform en ook adjunct-hoofdredacteuren Rosan Smits en Maaike Goslinga gaan bij De Correspondent verder in een nieuwe rol, maakte de vertrekkende hoofdredactie dinsdag bekend.
3 minuten geledenEDE (ANP) - In Ede (Gelderland) is vogelgriep vastgesteld op een vleeskuikenbedrijf. De 23.000 dieren op de locatie worden geruimd. Dat heeft het ministerie van LVVN (Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur) laten weten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In het schooljaar 2024/25 waren er 5000 vacatures in het basis- en voortgezet onderwijs minder dan in het schooljaar ervoor. In het mbo en het speciaal basisonderwijs nam de vraag naar nieuwe werknemers juist toe. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De plannen van de nieuwe regeringscoalitie leggen veel nadruk op verbetering van de kwaliteit van leven op de lange termijn. Maar de bezuinigingen die daar tegenover staan, dreigen toch al kwetsbare groepen harder te raken en kunnen ertoe leiden dat de ongelijkheid toeneemt. Daarvoor waarschuwt het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in een reflectie op het coalitieakkoord.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam stelt bij de rechter dat "beloftes aan bewoners juridisch niets waard zijn". Dat concludeert Alexander Klöpping via LinkedIn op basis van een schriftelijk verweer van de gemeente in een zaak over massatoerisme. Het Parool berichtte eerder al over het verweer. Vorig jaar stapte Stichting Amsterdam Heeft Een Keuze, met steun van Klöpping, naar de rechter omdat er ondanks een verordening te veel toeristen overnachten in de hoofdstad.
13 uur geledenPHILIPSBURG (ANP) - Luc Mercelina, minister-president van Sint Maarten, heeft de regering van Nederland gefeliciteerd met de succesvolle totstandkoming van een nieuwe regering onder leiding van minister-president Rob Jetten. Mercelina zegt uit te kijken naar samenwerking met de regering van minister-president Jetten in een geest van wederzijds respect en gedeelde verantwoordelijkheid.
14 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Nederlandse tv-kijker heeft de uitzendingen rond de Olympische Winterspelen van Milaan-Cortina 2026 goed weten te vinden. Dat meldt de NOS, waar het mondiale sportevenement de afgelopen weken te volgen was.
14 uur geleden