Derdelanders uit Oekraïne mogen voorlopig niet uitgezet worden
UTRECHT (ANP) - Een groep van 95 derdelanders die uit Oekraïne zijn gevlucht, mag voorlopig niet worden uitgezet. Hun bescherming loopt volgende week af. Ze zijn in beroep gegaan tegen de aankondiging dat ze Nederland moeten verlaten, maar de rechtbank in Utrecht kan hun zaken niet op tijd behandelen. Daarom wordt hun uitzetting voorlopig verboden.
Bij de derdelanders gaat het om mensen die met een tijdelijke verblijfsvergunning in Oekraïne woonden toen Rusland het land binnenviel. Ze vluchtten naar Nederland en kregen hier bescherming, net als alle andere vluchtelingen uit Oekraïne. Het ministerie wil de opvang van die groep derdelanders beëindigen en kreeg begin dit jaar gelijk van de Raad van State, de hoogste rechter. Sinds 4 maart hebben de derdelanders geen recht meer op verblijf. Ze kregen daarna vier weken de tijd om Nederland te verlaten. Deze termijn eindigt volgende week. Daarna moeten ze in hun land van herkomst wachten tot ze kunnen terugkeren naar Oekraïne.
De 95 derdelanders zeggen dat ze geen kans hebben gehad om hun persoonlijke omstandigheden toe te lichten. Dat zou mogelijk een reden kunnen zijn waarom ze niet uitgezet mogen worden. Hun belang om dat uit te leggen is groter dan het belang van de overheid om mensen vanaf dinsdag al uit te zetten, oordeelt de rechtbank.
Niet werken
De derdelanders mogen echter niet werken terwijl ze wachten op de behandeling van hun zaak. Hun recht om hier te werken eindigt wel.
Derdelanders zijn in het hele land naar de rechter gestapt om alsnog te mogen blijven. De rechtbanken in Den Haag, Rotterdam, Zwolle, Utrecht en Arnhem hebben in de afgelopen dagen geoordeeld dat deze groep geen recht op bescherming meer heeft. Maar de rechtbanken in Haarlem, Roermond en Den Bosch bepaalden juist dat de derdelanders in Nederland mogen blijven zolang dat geldt voor Oekraïners. De rechtbank in Amsterdam nam geen besluit, maar vroeg de hoogste Europese rechter om verduidelijking.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden op verdenking van meerdere brandstichtingen in Den Haag. De branden werden allemaal gesticht in hetzelfde gebied in het zuidwesten van de stad.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het systeem dat het Nederlandse spoor beveiligt, is sneller aan vervanging toe dan gedacht. Delen van het systeem zijn tussen 2035 en 2040 aan vervanging toe, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) aan de Tweede Kamer. De haast om over te stappen op het nieuwe Europese spoorbeveiligingssysteem ERTMS is daarmee gegroeid.
6 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie wil dat een inmiddels 18-jarige man uit Heemskerk zeker zes maanden de cel in gaat voor poging tot doodslag in vereniging en openlijke geweldpleging in Beverwijk. Die misdrijven zou hij hebben gepleegd in september met jongeren uit Beverwijk, rond een langer lopend conflict met jongeren uit Haarlem. Volgens het OM heeft hij bekend betrokken te zijn.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mediabedrijf Talpa moet Yvonne Coldeweijer blijven doorbetalen in het conflict over de beëindiging van een overeenkomst voor een televisieprogramma dat uiteindelijk niet doorging. Dat heeft de voorzieningenrechter in Amsterdam bepaald.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 38-jarige Marvin B. die vastzit omdat hij in januari in Leiderdorp zijn ex-vriendin (52) zou hebben gedood, heeft het geweld dat hij gebruikte gefilmd. B. maakte zes filmpjes, meldde het Openbaar Ministerie donderdag bij een eerste inleidende zitting in de rechtbank in Den Haag. De opnames, sommige met commentaar, zou hij hebben verstuurd naar een dochter van het slachtoffer en naar twee van haar vriendinnen.
7 uur geledenALKMAAR (ANP) - Vier verdachten die donderdag terechtstonden in de zaak rond de dood van de broer van zangeres S10, mogen hun proces in vrijheid afwachten. Dat heeft de rechtbank in Alkmaar beslist aan het slot van een regiezitting, waarbij de verdediging wensen voor verder onderzoek kenbaar kon maken. Het viertal komt op 14 april op vrije voeten.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensenrechtenorganisaties stappen naar de rechter om vervolging van verhuurplatform Booking.com af te dwingen. Het gaat om de organisatie The Rights Forum, samen met enkele partnerorganisaties.
8 uur geleden