Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Denktank: Nederlandse gascentrales tegen 2028 verlieslatend

Denktank: Nederlandse gascentrales tegen 2028 verlieslatend

LONDEN (ANP) - De Nederlandse gasgestookte elektriciteitscentrales zijn tegen 2028 gemiddeld verlieslatend. Dat voorspelt Carbon Tracker. Volgens de denktank dreigen ze de komende jaren in de rode cijfers te duiken doordat aardgascentrales steeds minder op volle capaciteit kunnen draaien door een toenemend aanbod van duurzame energiebronnen. Ook wordt gas steeds minder gewild door de aandacht voor klimaatverandering en waarschijnlijk zal de prijs die betaald moet worden voor de uitstoot van CO2 stijgen.

Meer dan een vijfde van de gasgestookte elektriciteitscentrales in Europa is op dit moment al verlieslatend. In de Verenigde Staten is dat zelfs bijna een op de drie, meldt Carbon Tracker op basis van een berekening waarin meer dan 3000 gascentrales zijn meegenomen. De denktank verwacht dat er nog meer gasgestookte elektriciteitscentrales verlieslatend worden doordat de brandstofprijzen sterk zijn gestegen.

Carbon Tracker waarschuwt voor kapitaalvernietiging wanneer investeringen in 'nieuw' gas worden doorgezet. "De meeste geplande nieuwe gascentrales zullen hun initiële investering nooit terugverdienen", aldus Carbon Tracker. Daardoor komen tientallen miljarden euro's aan investeringen in gevaar.

Veel landen hebben beloofd hun CO2-uitstoot tegen 2050 terug te brengen naar nul. De Amerikaanse president Joe Biden en de Britse premier Boris Johnson hebben beiden toegezegd dat de energiesector tegen 2035 uitstootvrij moet zijn. Om dat voor elkaar te krijgen zullen de meeste gascentrales voor het einde van hun levensduur worden gesloten, tenzij er nieuwe technologie wordt ontwikkeld om emissies van gasfabrieken terug te brengen.

VN-klimaatpanel IPCC meldde eerder dit jaar dat de aarde in de komende twee decennia met 1,5 graad kan opwarmen als drastische maatregelen uitblijven om de uitstoot van broeikasgassen te beperken. De auteurs van het rapport concludeerden dat de mensheid ontegenzeggelijk verantwoordelijkheid draagt voor het opwarmen van de aarde.

Meer uit Financieel

Topman Aramco: wereld 1 miljard vaten olie misgelopen door oorlog

RIYAD (ANP/RTR) - De wereld heeft door de oorlog in het Midden-Oosten in de afgelopen twee maanden de levering van ongeveer 1 miljard vaten olie misgelopen. Het zal tijd kosten voor de oliemarkt om te stabiliseren zodra de leveringen weer op gang komen. Dat zei topman Amin Nasser van het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco na bekendmaking van kwartaalcijfers.

24 minuten geleden
Bloomberg: lng-tanker uit Qatar door Straat van Hormuz

DOHA (ANP/BLOOMBERG) - Een tanker met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Qatar is door de Straat van Hormuz gevaren. Volgens persbureau Bloomberg is dat de eerste lng-tanker uit Qatar die door de belangrijke waterweg is gegaan sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten.

57 minuten geleden
Meer winst Saudi Aramco ondanks verstoring export door oorlog

RIYAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco heeft in het eerste kwartaal meer winst geboekt dankzij de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Wel verstoort de Iranoorlog de export van Saudi Aramco, omdat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olietankers. Saudi Aramco transporteert daarom olie via een pijpleiding naar de Rode Zee om vanuit daar te kunnen exporteren.

2 uur geleden
Duitse drone-start-up haalt 1,2 miljard dollar op

MÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.

18 uur geleden
Bonden: or-leden moeten zich meer bemoeien met AI op de werkvloer

DEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.

20 uur geleden
ECB twijfelt over volgende rentestap door onzekerheid over oorlog

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) twijfelt nog over de volgende rentestap in juni. Volgens ECB-president Christine Lagarde worden beleidsmakers geconfronteerd met "enorme onzekerheid" en hebben zij "veel meer data" nodig om de gevolgen van het conflict in het Midden-Oosten goed te kunnen inschatten.

20 uur geleden
Eredivisievoetbal in tv-pakketten Ziggo, maandprijs omhoog

DEN HAAG (ANP) - Alle voetbalwedstrijden in de Eredivisie zijn komend seizoen live te zien bij Ziggo, zonder dat klanten een extra pakket nodig hebben. Daarvoor gaat wel de maandprijs van het abonnement voor alle klanten, dus ook voor mensen die niet van sport houden, met 2,50 euro omhoog. Klanten van Ziggo krijgen vanaf 1 juli de ESPN-zenders 2, 3 en 4 in hun digitale tv-pakketten.

23 uur geleden