Denktank: Nederlandse gascentrales tegen 2028 verlieslatend
LONDEN (ANP) - De Nederlandse gasgestookte elektriciteitscentrales zijn tegen 2028 gemiddeld verlieslatend. Dat voorspelt Carbon Tracker. Volgens de denktank dreigen ze de komende jaren in de rode cijfers te duiken doordat aardgascentrales steeds minder op volle capaciteit kunnen draaien door een toenemend aanbod van duurzame energiebronnen. Ook wordt gas steeds minder gewild door de aandacht voor klimaatverandering en waarschijnlijk zal de prijs die betaald moet worden voor de uitstoot van CO2 stijgen.
Meer dan een vijfde van de gasgestookte elektriciteitscentrales in Europa is op dit moment al verlieslatend. In de Verenigde Staten is dat zelfs bijna een op de drie, meldt Carbon Tracker op basis van een berekening waarin meer dan 3000 gascentrales zijn meegenomen. De denktank verwacht dat er nog meer gasgestookte elektriciteitscentrales verlieslatend worden doordat de brandstofprijzen sterk zijn gestegen.
Carbon Tracker waarschuwt voor kapitaalvernietiging wanneer investeringen in 'nieuw' gas worden doorgezet. "De meeste geplande nieuwe gascentrales zullen hun initiële investering nooit terugverdienen", aldus Carbon Tracker. Daardoor komen tientallen miljarden euro's aan investeringen in gevaar.
Veel landen hebben beloofd hun CO2-uitstoot tegen 2050 terug te brengen naar nul. De Amerikaanse president Joe Biden en de Britse premier Boris Johnson hebben beiden toegezegd dat de energiesector tegen 2035 uitstootvrij moet zijn. Om dat voor elkaar te krijgen zullen de meeste gascentrales voor het einde van hun levensduur worden gesloten, tenzij er nieuwe technologie wordt ontwikkeld om emissies van gasfabrieken terug te brengen.
VN-klimaatpanel IPCC meldde eerder dit jaar dat de aarde in de komende twee decennia met 1,5 graad kan opwarmen als drastische maatregelen uitblijven om de uitstoot van broeikasgassen te beperken. De auteurs van het rapport concludeerden dat de mensheid ontegenzeggelijk verantwoordelijkheid draagt voor het opwarmen van de aarde.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn vrijdag behoorlijk gestegen door het oplopen van de spanningen rond Iran. De aandelenmarkten op Wall Street sloten de handelssessie evenwel af op een relatief rustige noot, na een turbulente week waarbij beleggers vooral reageerden op de dreiging van gewapend conflict over Groenland.
11 uur geledenPRAAG (ANP/BLOOMBERG) - De Tsjechische miljardair Michal Strnad heeft vrijdag miljarden verdiend bij de Amsterdamse beursgang van zijn defensieconcern Czechoslovak Group (CSG). Volgens de Bloomberg Billionaires Index is hij door de enorme koerssprong nu goed voor een vermogen van 36,9 miljard dollar.
12 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM mijdt voorlopig meerdere luchtruimen in het Midden-Oosten. Zo wordt niet meer over Iran, Irak en Israël gevlogen en niet over diverse Golfstaten. Dat betekent ook dat er tot nader order niet meer wordt gevlogen naar de bestemmingen Dubai, Riyadh, Dammam en Tel Aviv.
13 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zetten zich schrap voor een grote winterstorm, die in het weekend over het land zal razen. Er wordt onder meer grote hinder verwacht voor de luchtvaart. De gouverneurs van Texas en New York hebben zelfs een noodtoestand uitgeroepen.
14 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De zilverprijs is vrijdag voor het eerst gestegen tot meer dan 100 dollar per troy ounce (31,1 gram). Omgerekend is dat bijna 85 euro. Het record werd ingegeven door de stijgende vraag naar veilige beleggingen zoals zilver maar ook goud. De goudprijs zit inmiddels dicht tegen de mijlpaal van 5000 dollar.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensieconcern Czechoslovak Group (CSG) heeft bij zijn debuut aan de Amsterdamse beurs vrijdag ruim 31 procent aan beurswaarde gewonnen. Daarmee kijkt het bedrijf, dat onder meer pantservoertuigen en munitie maakt en levert aan NAVO-landen, naar eigen zeggen terug op een succesvolle beursgang. "We hopen dat het een eerste stap is om te laten zien waar de prijs kan liggen op de lange termijn", liet financieel topman Zdenek Jurak vrijdag weten aan het ANP.
16 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie zal haar vergeldingsheffingen op 93 miljard euro aan Amerikaanse goederen nog eens zes maanden opschorten. Dat doet Brussel nadat de Amerikaanse president Donald Trump zijn dreigement heeft ingetrokken om heffingen op te leggen aan enkele EU-landen die tegen zijn poging waren om Groenland te annexeren.
16 uur geleden