Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Denktank: IMF moet ontwikkelingslanden bijstaan met klimaataanpak

Denktank: IMF moet ontwikkelingslanden bijstaan met klimaataanpak

DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) zou een uitkomst kunnen bieden voor ontwikkelingslanden die worstelen met de hoge kosten om de klimaatverandering aan te pakken. Volgens denktank Sustainable Finance Lab (SFL) is jaarlijks 1 biljoen dollar extra nodig voor investeringen in klimaatmaatregelen. Dat geld zou van het IMF kunnen komen, menen ze.

Volgens SFL zou het IMF goedkope en langlopende leningen kunnen uitgeven via zijn Resilience and Sustainability Trust. Dit kan worden gedaan met de Special Drawing Rights (SDR's) die momenteel ongebruikt op de balansen van de centrale banken van landen met hoge-inkomens staan.

"Het behoud van een stabiel klimaat is een mondiaal publiek goed", aldus de denktank. "Om dat te behouden zullen de investeringen snel opgevoerd moeten worden." Volgens de denktank moeten klimaatmaatregelen wereldwijd worden genomen. Maar het tekort aan klimaatinvesteringen is in ontwikkelingslanden het grootst, zo klinkt het. Veel lage-inkomenslanden kampen bijvoorbeeld met hoge schulden en hebben te maken met een uitdagend economisch klimaat.

Morele verplichting

"De kosten van klimaatverandering zijn veel hoger dan de kosten van het beperken ervan", zegt SFL-lid Irene van Staveren, hoogleraar aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. "Terwijl de VS en Europa ongeveer 10 procent van de wereldbevolking uitmaken, zijn ze verantwoordelijk voor bijna 50 procent van alle historische emissies. Hoge-inkomenslanden moeten ontwikkelingslanden in staat stellen de nodige investeringen te doen. Dat is niet louter een kwestie van economisch belang, maar ook een morele verplichting."

SFL-directeur Rens van Tilburg legt uit wat er nodig is om de klimaatfinancieringskloof in ontwikkelingslanden snel te dichten. Zo spelen publieke investeringen de komende jaren een belangrijke rol. "Er is 600 miljard dollar aan SDR’s gecreëerd, waarvan 250 miljard dollar direct naar lage- en middeninkomenslanden ging. Landen met een hoog inkomen moeten snel hun belofte nakomen om 100 miljard dollar aan SDR’s door te sluizen naar ontwikkelingslanden."

Verder wijst hij erop dat nog eens 300 miljard dollar aan SDR’s op de balans van centrale banken in hoge-inkomenslanden en China staan. Ook die moeten worden toegezegd aan lage-inkomenslanden. "De klimaatinvesteringskloof zou tenslotte elke drie jaar moeten worden geëvalueerd en indien nodig extra SDR’s uitgegeven om deze te dichten", aldus Van Tilburg.

Meer uit Financieel

In opspraak geraakte Zwitserse bank MBaer wordt opgeheven

ZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - De in opspraak geraakte Zwitserse bank MBaer Merchant Bank wordt opgeheven. Eerder deze week besloot het Amerikaanse ministerie van Financiën de bank al toegang tot het Amerikaanse financiële systeem te ontzeggen. Inmiddels heeft de financiële toezichthouder van Zwitserland laten weten dat de bank zich niet aan de regels heeft gehouden en moet worden geliquideerd.

48 minuten geleden
Meerdere olietankers mijden Straat van Hormuz, ziet Bloomberg

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Meerdere grote olietankers lijken zaterdag de Straat van Hormuz, de ingang van de olierijke Perzische Golf, te mijden. Dat meldt persbureau Bloomberg. Dit lijkt te maken te hebben met de vrees dat de straat bij de militaire acties rond Iran kan worden betrokken. Als deze situatie aanhoudt, zou dit grote gevolgen kunnen hebben voor de olie- en gasprijzen.

1 uur geleden
KLM-toestel strandt in Dubai door aanvallen op Iran

DUBAI (ANP) - Door de aanvallen op Iran is er in Dubai een KLM-toestel gestrand. Dat vliegtuig was al in Dubai en zou zaterdag terugvliegen naar Nederland. Dat kan nu echter niet. De passagiers hebben van KLM een hotelovernachting aangeboden gekregen, laat een woordvoerster weten na berichtgeving door NH Nieuws.

2 uur geleden
KLM mijdt zaterdag luchtruimen Midden-Oosten, zondag nog onbekend

SCHIPHOL (ANP) - KLM mijdt zaterdag "uit voorzorg" de luchtruimen van Iran, Irak, Israël en diverse landen rond de Perzische Golf in verband met de aanvallen op Iran. Daardoor vallen de vluchten naar Tel Aviv, Dubai, Riyad en Dammam uit. Door de onzekere situatie is het niet duidelijk wat het betekent voor de vluchten van zondag, laat de luchtvaartmaatschappij zaterdagmiddag weten.

2 uur geleden
Tientallen Nederlandse schepen in Perzische Golf, zegt KVNR

ROTTERDAM (ANP) - In de Perzische Golf bevinden zich op dit moment "enige tientallen" schepen onder Nederlandse vlag. Dat meldt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR), die de ontwikkelingen in het Midden-Oosten na de aanvallen op Iran "nauwgezet" volgt. "De gevolgen voor de scheepvaart zijn op dit moment nog niet in te schatten", zegt Cathelijne Bouwkamp, adviseur op maritiem recht en security bij de organisatie.

3 uur geleden
Schepen in zeeën rond Iran gewaarschuwd voor mogelijke storingen

LONDEN (ANP) - De United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) heeft een waarschuwing uitgestuurd voor schepen in de zeeën rond Iran. De organisatie, die advies en coördinatie biedt op het gebied van maritieme veiligheid, stelt dat zeevarenden op moeten letten door de militaire activiteit in de regio.

3 uur geleden
Bloomberg: oliekraan OPEC+ mogelijk verder open na aanval op Iran

WENEN (ANP/AFP) - De aanvallen op Iran van zaterdag nopen oliekartel OPEC+ mogelijk om de oliekraan extra open te draaien. OPEC+ zal de mogelijkheid van een grotere verhoging van de olieproductie overwegen wanneer belangrijke leden zondag bijeenkomen, meldt persbureau Bloomberg op basis van een van de afgevaardigden bij de organisatie.

4 uur geleden