Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Denktank: IMF moet ontwikkelingslanden bijstaan met klimaataanpak

Denktank: IMF moet ontwikkelingslanden bijstaan met klimaataanpak

DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) zou een uitkomst kunnen bieden voor ontwikkelingslanden die worstelen met de hoge kosten om de klimaatverandering aan te pakken. Volgens denktank Sustainable Finance Lab (SFL) is jaarlijks 1 biljoen dollar extra nodig voor investeringen in klimaatmaatregelen. Dat geld zou van het IMF kunnen komen, menen ze.

Volgens SFL zou het IMF goedkope en langlopende leningen kunnen uitgeven via zijn Resilience and Sustainability Trust. Dit kan worden gedaan met de Special Drawing Rights (SDR's) die momenteel ongebruikt op de balansen van de centrale banken van landen met hoge-inkomens staan.

"Het behoud van een stabiel klimaat is een mondiaal publiek goed", aldus de denktank. "Om dat te behouden zullen de investeringen snel opgevoerd moeten worden." Volgens de denktank moeten klimaatmaatregelen wereldwijd worden genomen. Maar het tekort aan klimaatinvesteringen is in ontwikkelingslanden het grootst, zo klinkt het. Veel lage-inkomenslanden kampen bijvoorbeeld met hoge schulden en hebben te maken met een uitdagend economisch klimaat.

Morele verplichting

"De kosten van klimaatverandering zijn veel hoger dan de kosten van het beperken ervan", zegt SFL-lid Irene van Staveren, hoogleraar aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. "Terwijl de VS en Europa ongeveer 10 procent van de wereldbevolking uitmaken, zijn ze verantwoordelijk voor bijna 50 procent van alle historische emissies. Hoge-inkomenslanden moeten ontwikkelingslanden in staat stellen de nodige investeringen te doen. Dat is niet louter een kwestie van economisch belang, maar ook een morele verplichting."

SFL-directeur Rens van Tilburg legt uit wat er nodig is om de klimaatfinancieringskloof in ontwikkelingslanden snel te dichten. Zo spelen publieke investeringen de komende jaren een belangrijke rol. "Er is 600 miljard dollar aan SDR’s gecreëerd, waarvan 250 miljard dollar direct naar lage- en middeninkomenslanden ging. Landen met een hoog inkomen moeten snel hun belofte nakomen om 100 miljard dollar aan SDR’s door te sluizen naar ontwikkelingslanden."

Verder wijst hij erop dat nog eens 300 miljard dollar aan SDR’s op de balans van centrale banken in hoge-inkomenslanden en China staan. Ook die moeten worden toegezegd aan lage-inkomenslanden. "De klimaatinvesteringskloof zou tenslotte elke drie jaar moeten worden geëvalueerd en indien nodig extra SDR’s uitgegeven om deze te dichten", aldus Van Tilburg.

Meer uit Financieel

Verdeelde Fed verlaagt opnieuw de rente

WASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft voor de derde keer op rij de rente verlaagd met een kwart procentpunt. Beleidsmakers bij de Amerikaanse koepel van centrale banken waren verdeeld. Twee van de twaalf beslissers stemden tegen een verlaging van de leenkosten, terwijl een beleidsmaker de rente nog verder omlaag wilde.

38 minuten geleden
Oostenrijkse zakenman Benko opnieuw veroordeeld voor fraude

INNSBRUCK (ANP/DPA/RTR) - De voormalige miljardair en oprichter van vastgoedconcern Signa, René Benko, is opnieuw veroordeeld wegens faillissementsfraude. De rechtbank in Innsbruck legde de Oostenrijker een voorwaardelijke straf van vijftien maanden cel op.

39 minuten geleden
Ondernemers blij met stikstofvrijstelling die Brussel voorstelt

DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven is blij dat de Europese Commissie voorstelt om projecten voor de uitbreiding van het stroomnet een vrijstelling te gunnen voor de stikstofuitstoot. Het dagelijks bestuur van de Europese Unie presenteerde woensdag plannen om Europese elektriciteitsnetten versneld uit te breiden en te moderniseren. De tijdelijke stikstofuitstoot bij die bouwprojecten mag op "geen enkele manier" een belemmering zijn voor de snelle ingebruikname van de energienetten, schrijft de Commissie in het voorstel.

1 uur geleden
Beurs in Amsterdam verliest in aanloop naar rentebesluit Fed

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een verlies gesloten. Ook op andere Europese beurzen waren voornamelijk minnen te zien op de koersenborden, in afwachting van het rentebesluit van de Federal Reserve in de Verenigde Staten.

2 uur geleden
Pensioenfonds daagt bestuurders failliet BCC voor de rechter

AMSTERDAM (ANP) - Het Pensioenfonds Detailhandel heeft bestuurders van de failliete elektronicawinkelketen BCC voor de rechter gedaagd. Het fonds beschuldigt het in 2023 omgevallen bedrijf ervan te weinig pensioenpremies te hebben afgedragen en eist 7,5 miljoen euro. Dat staat in een faillissementsverslag waar RTL Z eerder over schreef.

3 uur geleden
Wall Street opent vrijwel vlak in afwachting rentebesluit Fed

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine koersbewegingen geopend. Beleggers op Wall Street zijn in afwachting van het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank later op de dag. Naar verwachting verlaagt de Federal Reserve de rente dan voor de derde keer op rij om zo de economie en arbeidsmarkt te stimuleren. Fed-voorzitter Jerome Powell geeft dan ook een toelichting op het rentebesluit.

4 uur geleden
India grijpt weer in bij IndiGo na grote vluchtuitval

NEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase toezichthouder voor burgerluchtvaart grijpt harder in bij de geplaagde luchtvaartmaatschappij IndiGo, die onder leiding staat van de Nederlandse topman Pieter Elbers. De luchtvaartautoriteit heeft eigen personeel ingezet op het hoofdkantoor van IndiGo om de dagelijkse operatie en het herstel van de maatschappij na de massale vluchtuitval te volgen.

7 uur geleden