
Denktank: grotere investeringen nodig in olie- en gasproductie
RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - Bedrijven moeten de investeringen in de productie van olie en gas sterk gaan verhogen om te voorkomen dat de energieprijzen nog verder stijgen. Dat stelt de in de Saudische hoofdstad Riyad gevestigde denktank International Energy Forum (IEF) in een rapport.
Volgens het IEF moeten de investeringen in olie en gas tegen het einde van dit decennium worden opgevoerd naar 523 miljard dollar per jaar, omgerekend 463 miljard euro. Over het gehele decennium is volgens de denktank een bedrag nodig van 4,7 biljoen dollar aan investeringen om aan de vraag te kunnen voldoen.
Het IEF stelt dat vorig jaar de investeringen in olie- en gasprojecten met 30 procent zijn gedaald naar 309 miljard dollar in verband met de coronapandemie en dat dit jaar slechts beperkt herstel is te zien. "De komende twee jaar zijn cruciaal als het gaat om het toewijzen van kapitaal aan nieuwe projecten om ervoor te zorgen dat er voldoende gas en olie beschikbaar komt in de volgende vijf of zes jaar. Onvoldoende investeringen zullen leiden tot meer prijsvolatiliteit met negatieve economische gevolgen."
De opmerkingen van het IEF staan haaks op de eisen van klimaatactivisten die willen dat wordt gestopt met nieuwe investeringen in olie en gas en meer wordt ingezet op duurzame energie om de opwarming van de aarde tegen te gaan. Oliekartel OPEC en grote olieconcerns hebben gezegd dat het decennia kan gaan duren voordat duurzame energiebronnen olie en gas volledig kunnen vervangen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Keurig Dr Pepper stond maandag bij de dalers op de beurzen in New York met een verlies van ruim 8 procent. Het Amerikaanse frisdrankenconcern, bekend van 7UP, Schweppes en Dr Pepper, wil het moederbedrijf van Douwe Egberts en Pickwick overnemen. Het bedrijf heeft 15,7 miljard euro over voor het in Amsterdam genoteerde JDE Peet's. Het gaat om de grootste deal in de sector van alcoholvrije dranken ooit. Het aandeel JDE Peet's ging in Amsterdam ruim 17 procent omhoog. Dat is de grootste koerswinst sinds de beursgang in 2020.
44 minuten geledenUTRECHT (ANP) - CNV en FNV zijn "verrast" over de overname van Douwe Egberts-moederbedrijf JDE Peet's door het Amerikaanse Keurig Dr Pepper die maandagochtend werd bekendgemaakt. De vakbonden hebben vragen over de toekomst van Nederlandse vestigingen van JDE Peet's door die overname ter waarde van 15,7 miljard euro.
3 uur geledenOSLO (ANP) - Het Noorse Northern Lights-project voor de opslag van CO2 heeft de eerste hoeveelheden koolstofdioxide ontvangen en opgeslagen. Dat meldt het samenwerkingsproject van de olie- en gasconcerns Shell, Equinor en TotalEnergies maandag. Het gaat om afgevangen CO2 die via een industrieel proces vloeibaar wordt gemaakt en daarna permanent ondergronds wordt opgeslagen.
4 uur geledenFREDERICIA (ANP/BLOOMBERG) - Het Deense windenergiebedrijf Ørsted heeft op de aandelenbeurs in Kopenhagen een flinke koersval gemaakt. De waarde van het aandeel daalde maandag tot het laagste niveau ooit. De Amerikaanse overheid heeft vrijdag alle werkzaamheden stilgelegd van een groot windmolenpark van Ørsted voor de kust bij de staat Rhode Island.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Fastfoodketen Taco Bell maakt een doorstart in Nederland. Volgens curator Maarten Jansen wordt de failliete maker van burrito's, taco's en quesadilla's overgenomen door SYMBRO. Die franchisepartij runt in het Verenigd Koninkrijk al meer dan honderd Taco Bell- en KFC-locaties.
4 uur geledenBEIJING (ANP/DPA) - China heeft de capaciteit van kolencentrales in de eerste helft van 2025 uitgebreid naar het hoogste niveau in negen jaar, meldt het Centrum voor Energieonderzoek en Schone Lucht (CREA). Ondanks de snelle groei van hernieuwbare energiebronnen in het land vertoont de bouw van kolencentrales volgens de denktank "geen tekenen van afname".
5 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Bouwconcern BAM gaat aan de slag met de uitbreiding en versterking van het elektriciteits- en waterleidingnet in Limburg. Het bedrijf heeft een samenwerkingsovereenkomst voor twaalf jaar gesloten met netbeheerder Enexis en Waterleiding Maatschappij Limburg (WML). Het project heeft een waarde van zo'n 600 miljoen euro.
5 uur geleden