DENK doet niet mee aan nieuwe gespreksronde in kabinetsformatie
DEN HAAG (ANP) - DENK wil opnieuw niet meepraten in de nieuwe gespreksronde in de kabinetsformatie. De partij heeft dat laten weten aan de nieuwe informateur Kim Putters, meldt politiek leider Stephan van Baarle op het berichtenplatform X.
DENK liet ook de gesprekken met verkenner Ronald Plasterk al aan zich voorbijgaan, omdat die door de Tweede Kamer was aangesteld op voordracht van PVV-leider Geert Wilders. Voor Putters geldt hetzelfde. De nieuwe informateur wilde weinig kwijt over de weigering. "Iedere partij maakt zijn eigen afweging daarin", aldus Putters na zijn eerste werkdag.
"Elk proces waarin Wilders met zijn ongrondwettelijke standpunten het initiatief heeft, zullen wij in het kader van de bescherming van de rechtsstaat boycotten", aldus Van Baarle. Zijn partij stemde woensdag ook tegen de aanstelling van Putters als informateur.
Gespreksronde
Putters heeft opdracht gekregen opnieuw met alle partijen om tafel te gaan, nu NSC een blokkade heeft opgeworpen voor een rechts meerderheidskabinet met PVV, VVD en BBB. De gespreksronde moet duidelijk maken welke vormen van samenwerking wél kunnen.
DENK is niet de enige partij met bedenkingen. GroenLinks-PvdA, PvdD en Volt stemden eveneens tegen het voorstel om Putters de komende weken met alle partijleiders te laten spreken. Zij vinden dat hij zijn tijd beter kan besteden aan gesprekken met de vier partijen die de afgelopen maanden tevergeefs spraken over rechtse samenwerking.
GroenLinks-PvdA, Partij voor de Dieren en Volt laten desgevraagd weten wel te zullen ingaan op een uitnodiging van Putters. Ze geven aan dat het wat hen betreft een kort gesprek kan zijn, omdat hun standpunten niet veranderd zijn sinds zij met Plasterk spraken.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het gaat niet lukken om per 1 januari 2026 een soepelere stikstofgrens te regelen, zei demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) na afloop van de ministerraad. Haar partij wilde graag de waarde verhogen vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is, maar de plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. Wiersma hoopt dit "zo snel mogelijk" te kunnen doen, maar kan nog niet zeggen wanneer het wel kan.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Luchthaven Schiphol mag nog twee jaar door zonder natuurvergunning. Dat heeft de ministerraad vrijdag besloten. In juni vernietigde de rechtbank in Den Haag de natuurvergunning van de nationale luchthaven, omdat deze niet zorgvuldig was voorbereid en gemotiveerd.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma (BBB) geeft gehoor aan een motie van de Tweede Kamer, die haar oproept voorlopig geen regels te versoepelen voor het uitrijden van mest. Wiersma zei dat vrijdag na afloop van de ministerraad.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Koen Becking (voortgezet onderwijs) wil een voldoende voor het vak Nederlands niet verplicht stellen om een middelbare schooldiploma te kunnen halen. De VVD-bewindsman schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat die verplichting ten koste kan gaan van de bredere taalontwikkeling van leerlingen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma wil voorafgaand aan de ministerraad nog niet zeggen wat ze gaat doen met een Kamermotie die haar vraagt verregaande mestplannen te pauzeren. Wel benadrukt zij dat de Kamer "het hoogste orgaan" is in Nederland. "Die kan moties aannemen, en dat is ook gebeurd. Wij gaan in het kabinet kijken hoe we daarmee omgaan."
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Niet het Rijk maar vervoersbedrijf Qbuzz moet beveiliging regelen voor de pendelbus die tussen het azc van Ter Apel en het station van Emmen rijdt, vindt asielminister Mona Keijzer (BBB). Op die buslijn is veel overlast door asielzoekers die geen buskaartje willen betalen, waarna de gemeente besloot die gratis te maken zolang er geen veiligheidsmaatregelen komen.
9 uur geledenHILVERSUM (ANP) - D66-leider Rob Jetten is door WNL-programma Goedemorgen Nederland uitgeroepen tot politicus van het jaar. Hij leidde de sociaalliberalen naar een winst van zeventien zetels bij de verkiezingen en werd daarmee voor het eerst de grootste partij in de Tweede Kamer. Jetten kan de eerste premier van D66 worden.
10 uur geleden