Denen versterken defensie na interesse Trump in Groenland
KOPENHAGEN (ANP/RTR/AFP) - Denemarken versterkt zijn militaire aanwezigheid in het Noordpoolgebied, kort nadat de Amerikaanse president Donald Trump opnieuw zijn interesse heeft getoond in het deels autonome Deense eiland Groenland. De Deense regering heeft besloten bijna 15 miljard Deense kronen uit te trekken, omgerekend 2 miljard euro, voor onder meer drie marineschepen.
Trump belde onlangs met de Deense premier Mette Frederiksen over Groenland. Frederiksen zei dat ze in het gesprek heeft herhaald dat Groenland niet te koop is. Volgens The Financial Times verliep het contact "verschrikkelijk" en zou Trump agressief zijn geweest en hebben gedreigd met handelstarieven voor Denemarken. Volgens een diplomaat zijn de Denen nu in crisismodus.
Trump wil Groenland, dat strategisch ligt en rijk is aan bodemschatten, het liefst inlijven. Hij sloot militaire of economische macht niet uit om Denemarken over te halen het eiland over te dragen.
Europese eenheid
Frederiksen spreekt dinsdag NAVO-topman Mark Rutte op het hoofdkwartier van de militaire alliantie in Brussel. Ook ontmoet ze deze week de Franse president Emmanuel Macron en de Duitse bondskanselier Olaf Scholz.
In een verklaring zei de premier dat Europese eenheid "op momenten als deze" cruciaal is. "Denemarken is een klein land met sterke bondgenoten. En het maakt deel uit van een sterke Europese gemeenschap waarin we samen de uitdagingen kunnen aangaan die voor ons liggen."
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/DPA) - Iran zegt sinds het begin van de oorlog tegen de Verenigde Staten en Israël meer dan vijfhonderd raketten te hebben afgevuurd, net als zeker tweeduizend drones. Dat meldt persbureau Fars. Ongeveer 40 procent van de aanvallen zou gericht zijn geweest op Israëlische doelen.
7 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil persoonlijk betrokken zijn bij de selectie van de volgende hoogste leider van Iran. Dat zei Trump tegen nieuwssite Axios. Hij erkende dat de zoon van de gedode ayatollah Ali Khamenei, Mojtaba Khamenei, de meest waarschijnlijke opvolger is. Maar die is voor hem "onacceptabel".
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duizenden scholieren zijn donderdag de straat op gegaan in Duitsland om te protesteren tegen de nieuwe dienstplichtwet. Volgens de organisatoren deden er zo'n 50.000 jongeren mee door heel het land.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De in Oekraïne beschadigde Droezjba-oliepijpleiding die Russische olie naar met name Hongarije en Slowakije brengt, is mogelijk nog vier tot zes weken buiten gebruik. Dit zei de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. "Volgens de huidige informatie kan de pijpleiding binnen een tot anderhalve maand weer in gebruik worden genomen", aldus Zelensky.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk stuurt nog eens vier straaljagers van het type Typhoon naar Qatar. Dat maakte de Britse premier Keir Starmer bekend op een persconferentie. Hij benadrukte daar dat veel wordt ondernomen om Britten in het Midden-Oosten te beschermen.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De oorlog tussen Israël en Iran gaat een nieuwe fase in waarin Israël ook opslagplaatsen voor raketten diep ondergronds gaat bombarderen. Dat zeggen twee ingewijden tegen persbureau Reuters.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Amerikaanse bondgenoten in het Midden-Oosten kunnen dure onderscheppingsraketten vrijspelen dankzij Oekraïense hulp met het afslaan van Iraanse drones, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Die Patriot- en andere luchtdoelraketten heeft Oekraïne juist hard nodig om Russische bombardementen af te slaan.
4 uur geleden