Denen versterken defensie na interesse Trump in Groenland
KOPENHAGEN (ANP/RTR/AFP) - Denemarken versterkt zijn militaire aanwezigheid in het Noordpoolgebied, kort nadat de Amerikaanse president Donald Trump opnieuw zijn interesse heeft getoond in het deels autonome Deense eiland Groenland. De Deense regering heeft besloten bijna 15 miljard Deense kronen uit te trekken, omgerekend 2 miljard euro, voor onder meer drie marineschepen.
Trump belde onlangs met de Deense premier Mette Frederiksen over Groenland. Frederiksen zei dat ze in het gesprek heeft herhaald dat Groenland niet te koop is. Volgens The Financial Times verliep het contact "verschrikkelijk" en zou Trump agressief zijn geweest en hebben gedreigd met handelstarieven voor Denemarken. Volgens een diplomaat zijn de Denen nu in crisismodus.
Trump wil Groenland, dat strategisch ligt en rijk is aan bodemschatten, het liefst inlijven. Hij sloot militaire of economische macht niet uit om Denemarken over te halen het eiland over te dragen.
Europese eenheid
Frederiksen spreekt dinsdag NAVO-topman Mark Rutte op het hoofdkwartier van de militaire alliantie in Brussel. Ook ontmoet ze deze week de Franse president Emmanuel Macron en de Duitse bondskanselier Olaf Scholz.
In een verklaring zei de premier dat Europese eenheid "op momenten als deze" cruciaal is. "Denemarken is een klein land met sterke bondgenoten. En het maakt deel uit van een sterke Europese gemeenschap waarin we samen de uitdagingen kunnen aangaan die voor ons liggen."
Meer uit Buitenland
MANILLA (ANP) - Na een zware aardbeving voor de kust van het Filipijnse eiland Mindanao is maandagochtend vroeg een tsunamiwaarschuwing afgegeven. Naast de Filipijnen zelf geldt de waarschuwing voor onder meer kustgebieden in Indonesië en Japan.
53 minuten geledenJEREVAN (ANP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft de overwinning uitgeroepen bij de parlementsverkiezingen. Tijdens een persconferentie in de nacht van zondag op maandag noemde Pasjinjan de overwinning van zijn partij Burgercontract een "historische zege".
56 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - In reactie op de raketaanvallen vanuit Iran, heeft Israël grensovergangen naar de Gazastrook gesloten. Het gaat om een "veiligheidsmaatregel", staat in een verklaring van overheidsinstantie COGAT, die onder meer de toegang tot Gaza coördineert.
57 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president zei na de aanval van Iran op Israël dat hij Benjamin Netanyahu zal vragen af te zien van wraak. Dat verklaarde Donald Trump tegenover nieuwssite Axios. Het telefoongesprek tussen de president en de Israëlische premier zou inmiddels hebben plaatsgevonden.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft verklaard dat de raketaanval op Israël van zondagavond een "waarschuwing" was, een reactie op de Israëlische aanval op de Libanese hoofdstad Beiroet eerder die dag. Ook dreigde de IRG met grootschaligere aanvallen op Amerikaanse en Israëlische doelen in het geval van nieuwe agressie.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een eerste reactie gegeven op de Iraanse raketaanvallen op Israël, die Teheran zei te hebben uitgevoerd ter vergelding van Israëlische aanvallen op Beiroet eerder op zondag. "Wat ik Iran zou willen voorhouden: jullie hebben jullie projectielen afgevuurd, nu is het genoeg", zei hij onder meer tegen de zender Fox News. "Keer terug naar de onderhandelingstafel en sluit een deal."
5 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger meldt dat het raketbeschietingen vanuit Iran heeft waargenomen. De raketten zouden richting Israëlisch grondgebied zijn gevlogen. Het zijn de eerste aanvallen sinds een staakt-het-vuren tussen Israël en Iran inging op 8 april.
6 uur geleden