Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Denen verhogen defensiebudget fors, naderen mogelijk NAVO-doel

Denen verhogen defensiebudget fors, naderen mogelijk NAVO-doel

KOPENHAGEN (ANP) - Denemarken gaat miljarden euro's extra in zijn defensie steken. Het land had zijn defensiebudget al fors verhoogd, maar komt nu uit in de buurt van de mogelijk nieuwe NAVO-norm die NAVO-topman Mark Rutte steevast noemt.

De Deense regering trekt dit jaar en volgend jaar 50 miljard kroon (omgerekend 6,7 miljard euro) meer uit, laat het ministerie van Defensie weten. Daarmee komt het Deense defensiebudget boven de 3 procent van het bruto binnenlands product (bbp). De NAVO onderhandelt op het ogenblik over het opschroeven van de tien jaar oude afspraak om 2 procent van het bbp aan defensie te besteden. De 32 NAVO-landen zouden "aanzienlijk boven de 3 procent" moeten aanhouden om de dreiging van Rusland ook in de toekomst te kunnen afslaan, waarschuwt Rutte al maanden.

Denemarken haalde net als Nederland en veel andere NAVO-landen zelfs de 2 procent tot voor kort niet, maar is sinds de Russische oorlog tegen Oekraïne in allerijl zijn verdediging aan het versterken. Het land is een van de voortrekkers van hard optreden tegen Rusland en een van de koplopers in de steun aan Oekraïne, wat ook een wissel op de eigen defensie trok. De Denen hebben Oekraïne onder meer al hun artillerie beloofd.

Snelheid

De extra miljarden wil Denemarken steken in bijvoorbeeld zijn vermogen om aanvallen vanuit de lucht af te slaan en andere terreinen waar zijn verdediging te wensen overlaat. Omdat haast is geboden, versoepelt het land zijn normaliter strenge inkoopregels. "Er is maar één ding dat telt nu en dat is snelheid", zei premier Mette Frederiksen woensdag op een persconferentie.

Denemarken is ook niet langer een medestander voor Nederland in zijn verzet tegen gezamenlijk lenen door de EU om de Europese defensie te versterken. Frederiksen heeft eerder gezegd daarvoor open te staan en laat andere traditionele 'zuinige' opvattingen eveneens los. Zo steunt ze de pogingen om de begrotingsregels voor EU-landen te versoepelen zodat die meer geld aan hun verdediging kunnen uitgeven.

De NAVO-landen hopen het op hun top eind juni in Den Haag eens te worden over een nieuwe budgetnorm. Ze zijn daarover nog erg verdeeld. De Verenigde Staten, die zelf rond de 3,4 procent zitten, eisen van hun bondgenoten een verhoging naar 5 procent. Nederland houdt zich nog op de vlakte.

Meer uit Buitenland

Minister: Markle mogelijk zedendelinquent van ergste soort

MANILLA (ANP) - Alles wijst er op dit moment op dat Thomas Markle, de vader van Meghan, mogelijk "een zedendelinquent van de ergste soort" is. Dat zegt Jonvic Remulla, de Filipijnse minister van Binnenlandse Zaken, tegen de Britse krant The Guardian. Volgens hem zal een volledig forensisch onderzoek "uitsluitsel geven".

11 minuten geleden
Liechtensteiners protesteren tegen abortusveto erfprins Alois

VADUZ (ANP) - In Liechtenstein is gedemonstreerd tegen het besluit van erfprins Alois om de versoepeling van de abortuswetgeving tegen te houden. Zo'n 250 mensen marcheerden naar het kasteel van Vaduz, de residentie van het Liechtensteinse vorstenhuis.

28 minuten geleden
Ruim 1300 arrestaties bij Franse betogingen, 53 agenten gewond

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft tijdens de demonstraties van zaterdag 1314 mensen aangehouden, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken. Daarnaast raakten 53 agenten gewond bij confrontaties en werden 24 winkels geplunderd.

2 uur geleden
Hechtenis van verdachte schietpartij bij Parijs opgeheven

TRAPPES (ANP/AFP) - De hechtenis van de verdachte van een schietpartij bij Parijs is om psychiatrische redenen opgeheven, meldt de antiterrorismeafdeling van het Franse OM. Er vindt nu psychiatrisch onderzoek plaats. Door het geweld van vrijdag viel een dode en raakten vijf mensen gewond.

3 uur geleden
Brand in het Adelaarsnest 's nachts opgelaaid

BERCHTESGADEN (ANP/DPA) - De brand in het voormalige theehuis van Adolf Hitler, bekend als het Adelaarsnest, is in de nachtelijke uren opgelaaid. Het heeft "opnieuw kamerhoog gebrand", aldus de Duitse politie. De brandweer rukte uit en bluste de brand.

4 uur geleden
Plunderingen en brandstichting in centrum van Barcelona

BARCELONA (ANP) - In het centrum van Barcelona hebben jongeren zaterdagmiddag en -avond winkels geplunderd en containers en auto's in brand gestoken. Dat melden verschillende Spaanse media, waaronder El Confidencial.

6 uur geleden
Israël sluit Westoever af tijdens verkiezingen dinsdag

TEL AVIV (ANP/DPA) - De Westelijke Jordaanoever wordt afgesloten tijdens de parlementaire verkiezingen in Israël dinsdag. Dat kondigde het Israëlische leger in de nacht van zaterdag op zondag aan.

6 uur geleden