Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Denen: Trumps erkenning zelfbeschikking Groenland significant

Denen: Trumps erkenning zelfbeschikking Groenland significant

KOPENHAGEN (ANP/RTR/AFP) - Denemarken stelt dat het significant is dat de Amerikaanse president Donald Trump het zelfbeschikkingsrecht van Groenland heeft erkend. Trump deed dat in een toespraak tot het Amerikaanse Congres waarin hij herhaalde het eiland onder Amerikaanse controle te willen hebben.

Groenland maakt deel uit van het Koninkrijk Denemarken en is grotendeels autonoom. Zowel Denemarken als Groenland zegt dat het aan de Groenlanders zelf is om de toekomst van Groenland te bepalen. "We steunen sterk jullie recht om jullie eigen toekomst te bepalen", zei Trump. Hij verklaarde Groenlanders te verwelkomen in de Verenigde Staten als zij daarvoor kiezen.

Dit was het "belangrijkste gedeelte van die toespraak", zei de Deense minister van Buitenlandse Zaken Lars Løkke Rasmussen. Vanuit Kopenhagen is ook afkeurend gereageerd op Trumps belofte om Groenland "op de een of andere manier" bij de VS te voegen. "Dat zal niet gebeuren", zei defensieminister Troels Lund Poulsen. Hij benadrukte in gesprek met de publieke omroep DR dat "de richting die Groenland wil inslaan, wordt bepaald door de Groenlanders". Peilingen suggereren dat de meeste Groenlanders tegen een toetreding tot de VS zijn.

Trump herhaalde ook dat de VS Groenland "nodig hebben" voor de nationale en internationale veiligheid. "We werken met iedereen die erbij betrokken is om het te krijgen", zei hij over het grootste eiland ter wereld. De president beloofde de inwoners van Groenland te beschermen en rijk te maken. "We zullen Groenland naar hoogtes brengen die je nooit voor mogelijk hebt gehouden."

Meer uit Buitenland

Ruim 30 doden gemeld bij aanvallen door Israël op school in Gaza

GAZA-STAD (ANP/AFP) - Israëlische luchtaanvallen op een school in Gaza die ontheemden herbergt, hebben 31 mensen het leven gekost, meldt de burgerbeschermingsdienst van Gaza. Tientallen anderen raakten gewond. Het schoolgebouw staat in het vluchtelingenkamp Bureij, in het hart van de Gazastrook.

6 uur geleden
Columbia University ontslaat 180 mensen na geschrapte subsidies

NEW YORK (ANP/AFP) - Columbia University gaat bijna 180 medewerkers ontslaan, zo meldt de Amerikaanse universiteit. De regering van president Donald Trump schrapte in maart 400 miljoen dollar aan federale financiering voor de in New York gevestigde universiteit. Die zou volgens de regering niet ver genoeg zijn gegaan om pro-Palestijns activisme op de campus aan te pakken.

6 uur geleden
Leger India: burgers gedood door Pakistaans artillerievuur

NEW DELHI (ANP/AFP) - Het Indiase leger meldt dat in de nacht van dinsdag op woensdag drie burgers zijn gedood door artillerievuur van het Pakistaanse leger.

6 uur geleden
Pakistan meldt acht doden bij Indiase aanvallen

ISLAMABAD (ANP/DPA) - Bij de recente aanvallen van India op doelen in Pakistan zijn acht mensen omgekomen en 33 anderen gewond geraakt. Dat meldt het Pakistaanse leger.

6 uur geleden
Canadese premier vraagt Trump niet meer over 51e staat te spreken

WASHINGTON (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft de Amerikaanse president Donald Trump gevraagd om te stoppen met het verwijzen naar Canada als 51e staat van de Verenigde Staten. De twee ontmoetten elkaar dinsdag in het Witte Huis na de verkiezingswinst van Carney van een week geleden.

10 uur geleden
India bevestigt raketaanvallen in Pakistan

ISLAMABAD (ANP/RTR) - India heeft bevestigd dat er meerdere raketaanvallen zijn uitgevoerd op buurland Pakistan. De Indiase regering laat weten dat onder de naam Operatie Sindoor er negen plekken in Pakistan zijn aangevallen. Volgens India waren geen militaire faciliteiten doelwit.

11 uur geleden
Pakistan meldt raketaanvallen door India op drie locaties

ISLAMABAD (ANP/RTR) - Pakistan is op drie plekken met raketten aangevallen. Een woordvoerder van de Pakistaanse krijgsmacht zegt dat India achter de raketaanvallen zit.

11 uur geleden