Denen compenseren vrouwen Groenland na gedwongen anticonceptie
KOPENHAGEN (ANP/AFP) - Denemarken gaat Groenlandse vrouwen compenseren die het slachtoffer zijn geworden van gedwongen anticonceptie. De bekendmaking van het zogenoemde verzoeningsfonds komt twee dagen voordat de Deense regering in Groenland officieel haar excuses aanbiedt. Premier Mette Frederiksen reist naar het autonome Deense gebied voor de plechtigheid rond de excuses.
Van de jaren zestig tot 1992 dwongen de Deense autoriteiten ongeveer 4500 Inuit-vrouwen, van wie ongeveer de helft in de vruchtbare leeftijd, een spiraaltje te dragen. Kopenhagen wilde daarmee het geboortecijfer bij de Inuit verlagen. Veel betrokken vrouwen werden onvruchtbaar en bijna allemaal kregen ze lichamelijke of psychische problemen.
Het verzoeningsfonds is ook bedoeld voor andere Groenlanders die door hun afkomst zijn gediscrimineerd. "We kunnen niet veranderen wat er is gebeurd, maar we kunnen wel onze verantwoordelijkheid nemen en de voorwaarden scheppen voor verzoening", aldus Frederiksen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - In Teheran zijn de vele uitvaartplechtigheden voor de eind februari omgekomen leider ayatollah Al Khamenei begonnen. Iraanse media berichten over de start in de 'Grote Mosalla' of de Imam Khomeini-moskee. De lichamen van Khamenei en zijn omgekomen familieleden zijn overgebracht naar de grote gebedshal van het moskeecomplex.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO gaat Oekraïne toezeggen dit jaar en volgend jaar 70 miljard euro vrij te maken voor hulp aan dat land. De leiders van de 32 NAVO-landen zullen dat uitspreken op hun top in Ankara, zijn de lidstaten volgens ingewijden overeengekomen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben er vrijdag mee ingestemd om zes Russen op de sanctielijst te zetten die betrokken zijn bij de productie van epibatidine, het vergif waar de Russische oppositieleider Aleksej Navalny hoogstwaarschijnlijk mee werd vermoord. Het gaat om wetenschappers en onderzoekers die werkzaam zijn in de militaire sector, zo staat in een persbericht.
4 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse premier Donald Tusk denkt dat buurland Oekraïne zich inzet om de gespannen relatie met Polen te verbeteren. Dat verklaarde hij na overleg tussen ministers van Buitenlandse Zaken uit de landen.
5 uur geledenMONACO (ANP/AFP) - De bomaanslag in Monaco van afgelopen maandag was waarschijnlijk geen eenmansactie. "Het lijkt erop dat de persoon die het explosief plaatste niet alleen handelde", zei de plaatsvervangend openbaar aanklager Morgan Raymond tijdens een persconferentie. Er is een internationale klopjacht gaande naar een 39-jarige Oekraïense vrouw, vooralsnog de enige verdachte. De politie doet nog onderzoek naar mogelijke handlangers of opdrachtgevers van de aanslag.
5 uur geledenMONACO (ANP) - Interpol is na de bomaanslag in Monaco afgelopen maandag op zoek naar de 39-jarige Anastasiia Berezovska. De internationale politieorganisatie heeft voor de Oekraïense verdachte een internationaal opsporingsverzoek uitgevaardigd en gepubliceerd, een zogenoemde red notice. Meerdere media meldden dat ze eerder deze week in Duitsland is gespot, waar ze volgens Le Parisien ook woont.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Het aantal sterfgevallen in Frankrijk is flink gestegen tijdens de week waarin het land werd geteisterd door een hevige hittegolf. Gezondheidsdienst Santé publique France sprak over "een stijging van 29,1 procent, wat neerkomt op 2025 sterfgevallen meer dan in de voorgaande week". De dienst erkende dat het daadwerkelijke aantal sterfgevallen vermoedelijk nog hoger uitvalt.
7 uur geleden