Denemarken, VS en Groenland gaan samen veiligheid regio bespreken
NUUK (ANP/RTR) - Denemarken en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om de veiligheid in het Noordpoolgebied, ook bekend als de Arctische regio, te bespreken. Dat zei de Deense minister van Buitenlandse Zaken Løkke Rasmussen na zijn eerste telefoongesprek met zijn nieuwe Amerikaanse ambtgenoot Marco Rubio. Ook Groenland zal bij de gesprekken betrokken zijn. De VS, Denemarken en Groenland maken deel uit van de Arctische regio.
"De veiligheid in het Arctische gebied stond niet op de agenda, maar we zijn overeengekomen dat het later besproken wordt tussen de VS, Denemarken en Groenland", aldus het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken.
De Amerikaanse president Donald Trump heeft interesse getoond in het inlijven van Groenland, dat nu een autonome status heeft binnen het Koninkrijk Denemarken. Trump heeft niet uitgesloten militaire of economische macht te gebruiken om Denemarken over te halen het eiland over te dragen.
Trump belde vorige week al met de Deense premier Mette Frederiksen over Groenland. Frederiksen zei na afloop dat ze in het gesprek heeft herhaald dat Groenland niet te koop is. The Financial Times schrijft nu op basis van ingewijden dat het gesprek "verschrikkelijk" is verlopen. Trump zou agressief zijn geweest en hebben gedreigd met handelstarieven voor Denemarken. "De intentie was heel duidelijk: ze willen het", zei een diplomaat tegen de krant. "De Denen zijn nu in crisismodus."
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.
29 minuten geledenREYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid koopt zelf vliegtuigen om deportaties van illegalen soepeler en sneller te laten verlopen. De deportaties verlopen vooralsnog met allerlei chartervliegtuigen. The Washington Post heeft gemeld dat het ministerie 140 miljoen dollar (120 miljoen euro) uittrekt voor zes Boeing-737's. Daarmee heeft het ministerie meer de hand in de uitzetting van ongewenste migranten.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft de bouw van 764 nieuwe woningen in drie nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever goedgekeurd, aldus minister van Financiën Bezalel Smotrich. Volgens het Internationaal Gerechtshof zijn die nederzettingen illegaal. De huizen moeten worden gebouwd rond Jeruzalem en enkele tientallen kilometers ten noordwesten van de stad.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een federale rechter in New York heeft op verzoek van het ministerie van Justitie ingestemd met de openbaarmaking van tot dusver vertrouwelijke stukken uit het proces tegen de invloedrijke zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein (1953-2019). De magistraat beklemtoonde daarbij dat de veiligheid en anonimiteit van slachtoffers gegarandeerd blijft.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen voor de EU-top van volgende week een besluit nemen om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Nu moeten alle 27 lidstaten hier elke zes maanden opnieuw mee instemmen. De Europese Commissie wil daar een einde aan maken via een noodbevoegdheid, die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU.
2 uur geleden