Denemarken, VS en Groenland gaan samen veiligheid regio bespreken
NUUK (ANP/RTR) - Denemarken en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om de veiligheid in het Noordpoolgebied, ook bekend als de Arctische regio, te bespreken. Dat zei de Deense minister van Buitenlandse Zaken Løkke Rasmussen na zijn eerste telefoongesprek met zijn nieuwe Amerikaanse ambtgenoot Marco Rubio. Ook Groenland zal bij de gesprekken betrokken zijn. De VS, Denemarken en Groenland maken deel uit van de Arctische regio.
"De veiligheid in het Arctische gebied stond niet op de agenda, maar we zijn overeengekomen dat het later besproken wordt tussen de VS, Denemarken en Groenland", aldus het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken.
De Amerikaanse president Donald Trump heeft interesse getoond in het inlijven van Groenland, dat nu een autonome status heeft binnen het Koninkrijk Denemarken. Trump heeft niet uitgesloten militaire of economische macht te gebruiken om Denemarken over te halen het eiland over te dragen.
Trump belde vorige week al met de Deense premier Mette Frederiksen over Groenland. Frederiksen zei na afloop dat ze in het gesprek heeft herhaald dat Groenland niet te koop is. The Financial Times schrijft nu op basis van ingewijden dat het gesprek "verschrikkelijk" is verlopen. Trump zou agressief zijn geweest en hebben gedreigd met handelstarieven voor Denemarken. "De intentie was heel duidelijk: ze willen het", zei een diplomaat tegen de krant. "De Denen zijn nu in crisismodus."
Meer uit Buitenland
STUTTGART (ANP/DPA) - De Groenen hebben in de Duitse deelstaat Baden-Württemberg een nipte overwinning behaald op de CDU van bondskanselier Friedrich Merz. Volgens de maandagochtend gepubliceerde voorlopige uitslag behaalden de Groenen 30,2 procent van de stemmen tegenover 29,7 procent voor de CDU.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Bij twee Israëlische aanvallen in Gaza zijn zondag zes Palestijnen omgekomen. Onder de doden zijn twee minderjarigen. Dat melden lokale gezondheidsautoriteiten. Het waren volgens hen de dodelijkste aanvallen in Gaza sinds het begin van de oorlog tussen Israël, de Verenigde Staten en Iran.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Bij een Amerikaanse aanval op een boot in de oostelijke Stille Oceaan zijn zondag zes mensen omgekomen. Volgens het Amerikaanse leger was de boot betrokken bij drugshandel.
3 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Europese landen hebben hun wapenimporten de afgelopen jaren verdrievoudigd. Het overgrote deel komt uit de Verenigde Staten, dat zijn export naar Europa zelfs nog meer zag groeien, becijferde onderzoeksinstituut SIPRI.
6 uur geledenGLASGOW (ANP) - Een grote brand nabij het centraal station van Glasgow heeft zondagavond voor grote problemen gezorgd voor treinreizigers, met tientallen annuleringen tot gevolg. Dat melden Britse media waaronder BBC en Sky News.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Mojtaba Khamenei, een van de zonen van Ali Khamenei, is gekozen tot nieuwe opperste leider van Iran. Dat heeft de daartoe bevoegde Assemblee van Experts bekendgemaakt via Iraanse staatsmedia. Volgens ayatollah Hosseinali Eshkevari wordt de naam Khamenei als leider van Iran daarmee doorgezet.
9 uur geledenKOBLENZ (ANP/DPA/BELGA) - Volgens de politie hebben fragmenten van een meteoriet daken en huizen beschadigd in verschillende delen van de Zuidwest-Duitse deelstaat Rijnland-Palts.
9 uur geleden