Den Oudsten wil opruiende sociale media sneller uit de lucht
UTRECHT (ANP) - Burgemeester Peter den Oudsten van Utrecht wil websites en sociale media waarop wordt opgeroepen tot rellen, sneller uit de lucht kunnen nemen. "Nu kom je de halve wetgeving, privacy en weet ik wat tegen", aldus de burgemeester. Hij heeft minister Ferd Grapperhaus (Justitie en Veiligheid) dinsdag in een overleg gevraagd dit te kunnen versnellen. Bij dit overleg waren ook de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag aanwezig.
"Sociale media veroorzaken een boel ellende en hoge maatschappelijke kosten" als ze worden gebruikt om op te roepen tot rellen, zo stelde Den Oudsten dinsdagavond in een spoeddebat met de gemeenteraad van de Domstad. Het Openbaar Ministerie houdt drie vloggers, "met soms wel tienduizenden volgers", verantwoordelijk voor opruiing. Zij zouden op sociale media als Snapchat hebben opgeroepen om te rellen in verschillende wijken van Utrecht. De burgemeester wil voortaan dit soort sites en vlogs zo snel mogelijk uit de lucht kunnen halen.
Groepen jongeren gaven gehoor aan de oproep. Zij trokken op verschillende avonden rellend door onder meer Kanaleneiland, Ondiep en Overvecht. Ze gooiden stenen naar de politie, pleegden vernielingen en staken zwaar vuurwerk af. 53 jongeren werden gearresteerd. De politie verwacht nog veel meer verdachten aan te houden.
Meer uit Binnenland
NOORDWIJK (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) heeft tijdens haar jaarlijkse benefietgala in Noordwijk 1.848.000 euro opgehaald. Dat is ruim 30.000 euro meer dan vorig jaar en daarmee een nieuw recordbedrag. Het was de negentiende keer dat het benefietgala werd georganiseerd. Er schoven 650 gasten aan.
2 uur geledenHet televisieprogramma Even tot hier heeft naast de Amerikaanse militaire begraafplaats Margraten de twee panelen teruggeplaatst die eerder deze maand door de Amerikaanse beheerder werden verwijderd. De panelen belichten de rol van 'zwarte bevrijders' in de Tweede Wereldoorlog. Ook maakten presentatoren Niels van der Laan en Jeroen Woe zaterdag aan het einde van hun uitzending bekend dat zij rondom de teruggeplaatste panelen ook een aanvullende "tentoonstelling" laten bouwen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vliegverkeer van en naar Eindhoven is zaterdagavond stilgelegd, nadat bij het vliegveld meerdere drones waren gesignaleerd. Het vliegveld van Eindhoven is niet alleen een luchthaven, maar op het terrein zit ook een luchtmachtbasis. Daarom is zowel het civiele als het militaire vliegverkeer opgeschort, laat demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) weten.
5 uur geledenJOHANNESBURG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft zorgen over de beperkingen van het Oekraïense leger die in het zogenoemde 28-puntenplan staan, want "als het gaat over de veiligheid van Oekraïne, gaat het immers ook om de veiligheid van Europa." Dat zegt hij tegen het ANP nadat hij heeft gebeld met Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Schoof wil "elk initiatief dat vrede dichterbij kan brengen serieus nemen."
11 uur geledenDEURNE (ANP) - Frank van Pamelen heeft zaterdag bij de prominenten Het Groot Dictee der Nederlandse Taal gewonnen. De schrijver, dichter, cabaretier en columnist deed het met slechts vijf fouten beter dan de andere bekende deelnemers, onder wie cabaretier Katinka Polderman en zangeres Leoni Jansen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen jongeren demonstreren zaterdagmiddag op de Koekamp in Den Haag omdat zij als volwaardige slachtoffers van het toeslagenschandaal erkend willen worden, met dezelfde rechten als hun ouders. Dat meldt een woordvoerder van het Onafhankelijk Jongerenpanel Toeslagen (OJPT). Zij legt uit dat de jongeren eerder te horen kregen dat er geen politiek draagvlak is voor hun eisen en "daarom creëren we dat draagvlak zelf".
12 uur geledenDE BILT (ANP) - In de noordelijke provincies Friesland, Groningen en Drenthe geldt vanaf zondagmiddag 16.00 uur code geel omdat het glad kan worden door sneeuw, meldt het KNMI zaterdag. De weerswaarschuwing is tot 21.00 uur van kracht.
12 uur geleden