Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Den Haag wil tijdelijk monument Srebrenica voor 30e herdenking

Den Haag wil tijdelijk monument Srebrenica voor 30e herdenking

DEN HAAG (ANP) - Als het aan de gemeente Den Haag ligt, komt er voor 11 juli van dit jaar een tijdelijk monument in de stad voor de genocide in Srebrenica. Het is dan 30 jaar geleden dat veel moslimmannen uit dat Bosnische dorp werden vermoord. Al jaren wordt er gesproken over een permanent monument voor het bloedbad, maar er is nog geen duidelijkheid over. Burgemeester Jan van Zanen wil dat het tijdelijke monument "een eerste stap wordt die een nationaal monument dichterbij brengt".

De Bosnische gemeenschap wil dat het monument op het Churchillplein in Den Haag komt, voor het voormalige Joegoslavië-Tribunaal. Daar zijn veel verdachten voor de rechter gebracht, onder wie de Bosnisch-Servische leider Radovan Karadžić en de Joegoslavische generaal Ratko Mladić. Zij kregen levenslange gevangenisstraffen.

Het voormalige tribunaal en de omgeving zijn eigendom van het Rijksvastgoedbedrijf. Dat onderzoekt de mogelijkheden voor een monument op die plek. Van Zanen zegt dat hij niets kan besluiten zolang dat onderzoek nog loopt. "Zolang het Rijk niet zegt 'nee, we willen het absoluut niet' is het niet te verkopen aan de achterban om dan een andere plek voor elkaar te krijgen. Het is een duivels dilemma."

Tijdelijk monument

Van Zanen zegt dat de ministeries van Defensie en Buitenlandse Zaken bereid zijn "hun stinkende best te doen" voor het tijdelijke monument. Waar dat komt, laat de burgemeester voorlopig in het midden.

Srebrenica ligt in een vallei in het oosten van Bosnië, niet ver van de grens met Servië. Tijdens de burgeroorlog in de jaren 90 was het een moslimenclave in Bosnisch-Servisch gebied. Het dorp was van strategisch belang en daarom wilden de Serven het veroveren. Ze omsingelden de enclave. Nederland moest de inwoners beschermen, maar dat voorkwam niet dat de Serviërs het gebied in handen kregen. Duizenden moslimmannen werden gescheiden van vrouwen en kinderen en doodgeschoten tijdens soms massale executies. In totaal, inclusief slachtoffers van gevechten, vielen er ongeveer 8000 doden. Het is de grootste moordpartij in Europa sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog.

Meer uit Binnenland

Inzet van Franse, Duitse en Belgische brandweer niet meer nodig

ARNHEM (ANP) - De inzet van de buitenlandse brandweerdiensten is niet meer nodig bij het bestrijden van de natuurbranden. Dat laten minister David van Weel van Justitie en Veiligheid en voorzitter Hein van der Loo van het Interregionaal Beleidsteam (IRBT) weten.

2 uur geleden
Nieuwe tactiek bij brand Weert, Fransen en Duitsers naar kazerne

BUDEL (ANP) - De brandweer gaat bij het bestrijden van de natuurbrand bij Weert en Budel over op een andere tactiek. Er worden daar nu voor het eerst twee zogenoemde handcrews ingezet, meldt de brandweer. Dat zijn specialistische brandweerteams die met handgereedschap de brand tegengaan op plekken waar blusvoertuigen niet kunnen komen.

3 uur geleden
Opnieuw vuur ontstaan in afgebrande natuur bij Oirschot

OIRSCHOT (ANP) - In de buurt van Oirschot is zaterdagmiddag opnieuw vuur waargenomen in een natuurgebied waar eerder ook al brand heeft gewoed. Dat meldt de veiligheidsregio van Zuidoost-Brabant.

4 uur geleden
Ambassade in Griekenland staat drie Nederlanders van Flotilla bij

DEN HAAG/ATHENE (ANP) - De Nederlandse ambassade in Griekenland heeft consulaire bijstand verleend aan drie Nederlandse deelnemers aan de Global Sumud Flotilla, de burgervloot met hulpgoederen voor Gaza. Dat laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.

5 uur geleden
Oud-presentator en -politicus Carlo Strijk (59) overleden

AMSTERDAM (ANP) - De voormalige televisiepresentator en politicus Carlo Strijk is op 59-jarige leeftijd overleden. Dat laat Niels Jens Uitvaartzorg weten aan het ANP namens de familie. Strijk overleed afgelopen week in zijn slaap.

7 uur geleden
Sein brand meester gegeven voor natuurbrand bij 't Harde

'T HARDE (ANP) - De brandweer heeft het sein brand meester gegeven voor de grote natuurbrand in 't Harde. Dat meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland.

11 uur geleden
Weeronline: dodenherdenking en Bevrijdingsdag zijn fris en droog

HOUTEN (ANP) - Het warme en droge weer van de afgelopen dagen maakt in het weekend plaats voor fris en regenachtig lenteweer. Op zowel dodenherdenking als Bevrijdingsdag is het fris, met op maandag temperaturen tussen de 14 tot 16 graden. Op Bevrijdingsdag wordt het niet warmer dan 12 tot 16 graden.

12 uur geleden