Den Haag wil andere locatie voor Troonrede
DEN HAAG (ANP) - Als het aan de gemeente Den Haag ligt, houdt koning Willem-Alexander zijn Troonrede dit jaar niet in de Grote Kerk, maar op een andere plek. Prinsjesdag zou dit jaar zonder coronamaatregelen worden gehouden. Dan wordt de overlast voor omwonenden van de kerk en winkeliers te groot, aldus een woordvoerder van de gemeente.
Koning Willem-Alexander hield de Troonrede in 2020 en 2021 niet in de Ridderzaal, maar in de Grote of Sint-Jacobskerk, hemelsbreed zo'n 500 meter verder. In de Grote Kerk konden de aanwezige Eerste en Tweede Kamerleden, ministers en staatssecretarissen eenvoudiger 1,5 meter afstand van elkaar houden. Vanwege de maatregelen om het coronavirus tegen te gaan mocht er geen publiek bij de kerk zijn. Ook maakte de koning geen rijtoer met de Glazen Koets.
De Troonrede kan voorlopig ook niet terugkeren naar de Ridderzaal vanwege de verbouwing van het Binnenhof. Die is niet eerder dan 2026 klaar, is de planning.
Overlast
Prinsjesdag wordt dit jaar op 20 september gehouden. Dan zijn er waarschijnlijk geen coronabeperkingen. "Dit jaar is er een volwaardige Prinsjesdag. Dat betekent dat je de Grote Kerk en de omgeving langer moet afsluiten. Daar wonen mensen, daar werken ondernemers. Hun huizen en winkels zouden meerdere dagen niet of moeilijk toegankelijk zijn. Die overlast is te groot. Daarom hebben wij gezegd: ga op zoek naar een nieuwe locatie", laat een gemeentewoordvoerder weten.
Over een nieuwe locatie doet Den Haag geen mededelingen. Daarvoor verwijst de gemeente naar de Eerste Kamer. De bijeenkomst met de Troonrede heet officieel de Verenigde Vergadering van de Staten-Generaal. De voorzitter van de Eerste Kamer is de voorzitter van die vergadering.
Meer uit Binnenland
TILBURG(ANP) - Kandidaat-Kamerlid voor JA21 Kevin Nuijten is zaterdag tijdens het debat van het Zuiden door de beveiliging uit het publiek gehaald, omdat ze dachten dat hij de 'vegan streaker' was die eerder deze week de tv-uitzending van Eva Jinek verstoorde. Nadat hij vanuit de zaal was meegenomen en aangehouden, werd in het politiebusje duidelijk dat hij iemand anders was, laat hij via een woordvoerder van de partij weten.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een demonstratie onder de noemer Samen tegen Fascisme mag zondag definitief niet op het Domplein in Utrecht worden gehouden. Dat heeft de voorzieningenrechter in een spoedprocedure geoordeeld.
1 uur geledenKRIMPEN AAN DEN IJSSEL (ANP) - De Hollandsche IJsselkering bij Krimpen aan den IJssel wordt in de nacht van zaterdag op zondag gesloten. Dat gebeurt rond 01.45 uur vanwege hoogwater, meldt Rijkswaterstaat.
2 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Een petitie waarmee de Radboud Universiteit in Nijmegen wordt opgeroepen om maatregelen te nemen tegen docent Harry Pettit is ruim 10.000 keer ondertekend.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hebben een 41-jarige man uit Nieuw-Vennep uitgeleverd aan Nederland, meldt het Openbaar Ministerie. De man kwam zaterdag aan op Schiphol. Hij moet nog een celstraf van 1575 dagen uitzitten voor drugshandel en witwassen.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Zeven partijen willen dat de verruiming van de transgenderwet opnieuw wordt ingediend zodat er een debat over kan komen. Dat staat in het stembusakkoord van lhbti+-organisatie COC dat zaterdag is ondertekend door Frans Timmermans (GroenLinks-PvdA), Henri Bontenbal (CDA), Rob Jetten (D66), Dilan Yeşilgöz (VVD), Bastiaan Meijer (SP), Ines Kostić (PvdD) en Marieke Koekkoek (Volt).
12 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Groepsbelediging van vrouwen en transgender personen moet verboden worden. Dat spreken zeven partijen uit in een zaterdag ondertekend stembusakkoord van lhbti+-organisatie COC. In het Wetboek van Strafrecht staat al wel een straf op het beledigen van groepen mensen vanwege onder meer hun ras, godsdienst of seksuele gerichtheid.
12 uur geleden