Den Haag wil andere locatie voor Troonrede
DEN HAAG (ANP) - Als het aan de gemeente Den Haag ligt, houdt koning Willem-Alexander zijn Troonrede dit jaar niet in de Grote Kerk, maar op een andere plek. Prinsjesdag zou dit jaar zonder coronamaatregelen worden gehouden. Dan wordt de overlast voor omwonenden van de kerk en winkeliers te groot, aldus een woordvoerder van de gemeente.
Koning Willem-Alexander hield de Troonrede in 2020 en 2021 niet in de Ridderzaal, maar in de Grote of Sint-Jacobskerk, hemelsbreed zo'n 500 meter verder. In de Grote Kerk konden de aanwezige Eerste en Tweede Kamerleden, ministers en staatssecretarissen eenvoudiger 1,5 meter afstand van elkaar houden. Vanwege de maatregelen om het coronavirus tegen te gaan mocht er geen publiek bij de kerk zijn. Ook maakte de koning geen rijtoer met de Glazen Koets.
De Troonrede kan voorlopig ook niet terugkeren naar de Ridderzaal vanwege de verbouwing van het Binnenhof. Die is niet eerder dan 2026 klaar, is de planning.
Overlast
Prinsjesdag wordt dit jaar op 20 september gehouden. Dan zijn er waarschijnlijk geen coronabeperkingen. "Dit jaar is er een volwaardige Prinsjesdag. Dat betekent dat je de Grote Kerk en de omgeving langer moet afsluiten. Daar wonen mensen, daar werken ondernemers. Hun huizen en winkels zouden meerdere dagen niet of moeilijk toegankelijk zijn. Die overlast is te groot. Daarom hebben wij gezegd: ga op zoek naar een nieuwe locatie", laat een gemeentewoordvoerder weten.
Over een nieuwe locatie doet Den Haag geen mededelingen. Daarvoor verwijst de gemeente naar de Eerste Kamer. De bijeenkomst met de Troonrede heet officieel de Verenigde Vergadering van de Staten-Generaal. De voorzitter van de Eerste Kamer is de voorzitter van die vergadering.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
1 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
2 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
2 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
2 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
2 uur geledenZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".
2 uur geledenLOENEN (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden voor een zedendelict bij een zorginstelling in Loenen. Dat bevestigde het Openbaar Ministerie donderdag na berichtgeving van Omroep Gelderland. De man werd begin maart opgepakt.
4 uur geleden