Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Demonstratie Extinction Rebellion in Amsterdam ontbonden

Demonstratie Extinction Rebellion in Amsterdam ontbonden

AMSTERDAM (ANP) - Een demonstratie van Extinction Rebellion in Amsterdam is ontbonden door de lokale driehoek van politie, justitie en burgemeester. Zo'n tachtig activisten, van wie sommigen schaars gekleed, blokkeerden vrijdagochtend de Overtoom in Amsterdam-West. Ongeveer twintig van hen wilden niet vertrekken, zij zijn weggevoerd en ergens anders heen gebracht. Ook worden vrijdagmiddag zo'n zestig activisten weggevoerd die onder het Rijksmuseum door de politie werden ingesloten.

Burgemeester Femke Halsema gaf vrijdagochtend een noodbevel af en de demonstranten werden opgeroepen het gebied bij de Overtoom te verlaten. Het grootste deel van de groep vertrok daarna vrijwillig, maar zo'n twintig activisten bleven zitten. Het is nog niet duidelijk waar zij heen zijn gebracht, maar meestal is dat ergens aan de rand van de stad.

Het andere deel van de groep vervolgde zijn weg en blokkeerde daarna een korte tijd een aantal straten, tot aan het kruispunt bij de Stadhouderskade en het Rijksmuseum. Na een onderling overleg op het Museumplein liepen ongeveer honderd actievoerders naar de Stopera bij het Waterlooplein om daar een demonstratie te houden. De politie hield hen echter tegen bij de doorgang onder het Rijksmuseum, waar ze werden ingesloten met politiebusjes aan beide kanten. Volgens een woordvoerder van de burgemeester zijn ongeveer zestig mensen weggevoerd. Een woordvoerder van de actiegroep zegt dat de activisten op het moment van insluiten niet de weg blokkeerden, maar netjes op de stoep liepen.

Lenterebellie

De activisten trokken onder de noemer 'Lenterebellie’ als een 'zwermende, bewegende blokkade' vanaf 09.00 uur door de stad. Met de actie wil de groep in aanloop naar de verkiezingen aandacht vragen voor het klimaat. Ze blokkeerden daarbij de autoweg en de trambaan op de Overtoom, en dat mag niet. "We eisen dat de overheid de klimaatnoodtoestand uitroept, daarom hebben we dit vandaag zo aangepakt", laat een woordvoerder van de actiegroep weten. "Als je naar de wetenschap luistert, is het komende kabinet cruciaal. We moeten nu in actie komen."

De 'rebellen' hebben de klimaateisen waar ze voor strijden duidelijk gemaakt op spandoeken, borden en hun eigen ontblote bovenlichamen. "Wees eerlijk", "Doe wat nodig is", en "Laat burgers beslissen" luiden de eisen. De actievoerders hebben mondkapjes op en houden afstand.

Ook in Rotterdam, Utrecht en Tilburg wordt vrijdag gedemonstreerd. Zaterdag gaan de acties verder in steden als Arnhem, Den Haag, Groningen, Eindhoven, Alkmaar, Deventer en Roermond.

Meer uit Binnenland

CNV blij met maatregelen rond 'beruchte' buslijn via Ter Apel

TER APEL (ANP) - Vakbond CNV is positief over nieuwe, ingestelde veiligheidsmaatregelen rondom "de beruchte" buslijn Emmen-Stadskanaal, die via Ter Apel gaat. Asielzoekers maken gebruik van de lijn en de afgelopen periode is het aantal incidenten fors toegenomen, meldde busvervoerder Qbuzz eerder deze week. Het gaat dan om intimidatie, bedreigingen en fysiek geweld aan het adres van buschauffeurs, stelt CNV.

1 uur geleden
Rood gebied in reisadvies Thailand-Cambodja uitgebreid

DEN HAAG (ANP) - Het rode gebied in het reisadvies voor het grensgebied van Thailand en Cambodja is door het ministerie van Buitenlandse Zaken uitgebreid. In plaats van een rood reisadvies voor stroken van 20 kilometer vanaf de grens beide kanten op, gaat het nu om 50 kilometer. Volgens het ministerie is de situatie ter plekke "gevaarlijk en onvoorspelbaar".

1 uur geleden
Zorgen in Brabant, Zeeland en Zuid-Holland om Haringvlietbrug

DEN HAAG/DEN BOSCH (ANP) - In de provincies Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland is bezorgd gereageerd op het nieuws dat de problemen aan de Haringvlietbrug erger zijn dan verwacht. De in 1964 geopende brug, onderdeel van de A29, is voor het verkeer een belangrijke schakel tussen deze drie provincies. Demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur) meldde donderdag dat lasverbindingen op korte termijn versterkt moeten worden om te voorkomen dat flinke scheuren ontstaan.

2 uur geleden
Organisatie ggz-patiënten pleit voor meer behandelplekken

AMERSFOORT (ANP) - Mensen met verward gedrag moeten meer passende woon- en behandelplekken krijgen, vindt belangenorganisatie MIND. Die zet zich in voor cliënten in de geestelijke gezondheidszorg en hun naasten.

2 uur geleden
Tot 15,5 jaar cel voor overval op waardetransport Amsterdam-Noord

AMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof in Amsterdam heeft donderdag in hoger beroep straffen van 9,5 tot 15,5 jaar opgelegd aan zeven verdachten in de zaak rond de overval op een waardetransport in Amsterdam-Noord op 19 mei 2021. Tijdens een achtervolging schoten de vluchtende overvallers op de politie. Zes verdachten zijn daarom niet alleen voor de overval maar ook voor dat schieten veroordeeld.

3 uur geleden
OM vervolgt PVV-Statenlid voor aanrijden XR-demonstrant

HAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat het Noord-Hollandse Statenlid Ronald van Tiggelen (PVV) vervolgen voor het aanrijden van een demonstrante van Extinction Rebellion op 3 maart. Dat laat de advocaat van de 67-jarige activiste weten. Het OM bevestigt een 73-jarige man uit Zandvoort te gaan vervolgen, maar noemt geen naam.

3 uur geleden
Volgens ggz zijn overgangen te groot en lopen mensen vast

AMERSFOORT (ANP) - Mensen die een gevangenisstraf hebben uitgezeten of zorg hebben gekregen, hebben moeite om te leren hoe ze meer op eigen benen kunnen staan. Dat stelt de ggz. "Voor de meest kwetsbare mensen zijn de overgangen in ons systeem te groot. Zonder langdurige begeleiding en een woonplek lopen zij vast. Met soms alle gevolgen van dien", zegt Ruth Peetoom, voorzitter van de brancheorganisatie voor de geestelijke gezondheidszorg.

3 uur geleden