Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Demonstratie Extinction Rebellion in Amsterdam ontbonden

Demonstratie Extinction Rebellion in Amsterdam ontbonden

AMSTERDAM (ANP) - Een demonstratie van Extinction Rebellion in Amsterdam is ontbonden door de lokale driehoek van politie, justitie en burgemeester. Zo'n tachtig activisten, van wie sommigen schaars gekleed, blokkeerden vrijdagochtend de Overtoom in Amsterdam-West. Ongeveer twintig van hen wilden niet vertrekken, zij zijn weggevoerd en ergens anders heen gebracht. Ook worden vrijdagmiddag zo'n zestig activisten weggevoerd die onder het Rijksmuseum door de politie werden ingesloten.

Burgemeester Femke Halsema gaf vrijdagochtend een noodbevel af en de demonstranten werden opgeroepen het gebied bij de Overtoom te verlaten. Het grootste deel van de groep vertrok daarna vrijwillig, maar zo'n twintig activisten bleven zitten. Het is nog niet duidelijk waar zij heen zijn gebracht, maar meestal is dat ergens aan de rand van de stad.

Het andere deel van de groep vervolgde zijn weg en blokkeerde daarna een korte tijd een aantal straten, tot aan het kruispunt bij de Stadhouderskade en het Rijksmuseum. Na een onderling overleg op het Museumplein liepen ongeveer honderd actievoerders naar de Stopera bij het Waterlooplein om daar een demonstratie te houden. De politie hield hen echter tegen bij de doorgang onder het Rijksmuseum, waar ze werden ingesloten met politiebusjes aan beide kanten. Volgens een woordvoerder van de burgemeester zijn ongeveer zestig mensen weggevoerd. Een woordvoerder van de actiegroep zegt dat de activisten op het moment van insluiten niet de weg blokkeerden, maar netjes op de stoep liepen.

Lenterebellie

De activisten trokken onder de noemer 'Lenterebellie’ als een 'zwermende, bewegende blokkade' vanaf 09.00 uur door de stad. Met de actie wil de groep in aanloop naar de verkiezingen aandacht vragen voor het klimaat. Ze blokkeerden daarbij de autoweg en de trambaan op de Overtoom, en dat mag niet. "We eisen dat de overheid de klimaatnoodtoestand uitroept, daarom hebben we dit vandaag zo aangepakt", laat een woordvoerder van de actiegroep weten. "Als je naar de wetenschap luistert, is het komende kabinet cruciaal. We moeten nu in actie komen."

De 'rebellen' hebben de klimaateisen waar ze voor strijden duidelijk gemaakt op spandoeken, borden en hun eigen ontblote bovenlichamen. "Wees eerlijk", "Doe wat nodig is", en "Laat burgers beslissen" luiden de eisen. De actievoerders hebben mondkapjes op en houden afstand.

Ook in Rotterdam, Utrecht en Tilburg wordt vrijdag gedemonstreerd. Zaterdag gaan de acties verder in steden als Arnhem, Den Haag, Groningen, Eindhoven, Alkmaar, Deventer en Roermond.

Meer uit Binnenland

Vlaardingse pleegouders verliezen gezag over eigen kind

ROTTERDAM (ANP) - De tot acht jaar cel veroordeelde Vlaardingse pleegouders Johnny van den B. en Daisy W. hebben hun ouderlijk gezag over hun biologische kind verloren, evenals de voogdij over een ander kind dat bij hen woonde. Dat blijkt uit een pas gepubliceerde uitspraak in een civiele zaak van de rechtbank in Rotterdam waarover het AD berichtte.

1 uur geleden
Weeronline: op woensdag lokaal bijna 20 graden verwacht

HOUTEN (ANP) - Het is voorlopig klaar met het winterse weer. "Deze week staan zelfs de eerste echte lentedagen op het programma met woensdag zeer lokaal zelfs bijna 20 graden", schrijft Weeronline. Dinsdag verwacht het weerbureau de eerste "lenteachtige" taferelen.

9 uur geleden
Arrestaties bij verstoren speech VS-ambassadeur in Nijmegen

NIJMEGEN (ANP) - Tijdens de jaarlijkse herdenking van het bombardement op Nijmegen hebben actievoerders van XR Justice Now de toespraak van de Amerikaanse ambassadeur Joe Popolo verstoord. De politie heeft negen mensen opgepakt wegens verstoring van de openbare orde, aldus een woordvoerder.

9 uur geleden
Verdachte neersteken vrouw Boxtel is vrouw (62) uit zelfde plaats

BOXTEL (ANP) - De verdachte die is opgepakt voor het neersteken van een vrouw in Boxtel (Noord-Brabant) is een 62-jarige vrouw uit dezelfde plaats. De politie meldt dat de bewoonster zondagochtend de voordeur van haar woning aan de Annastraat opende en toen werd neergestoken. Ze raakte ernstig gewond. De verdachte zit vast.

9 uur geleden
Ruim 600 mensen bij herdenking begin oorlog Oekraïne

AMSTERDAM (ANP) - Ruim zeshonderd mensen staan zondagmiddag op de Dam in Amsterdam om daar te herdenken dat Rusland deze week vier jaar geleden Oekraïne binnenviel. Aan een protestmars vanaf het Museumplein deden zo'n driehonderd tot vierhonderd mensen mee.

10 uur geleden
Honderden mensen bij protestmars in Amsterdam om oorlog Oekraïne

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam nemen zo'n 300 tot 400 mensen deel aan een protestmars vanaf het Museumplein naar de Dam om te herdenken dat Rusland deze week vier jaar geleden Oekraïne binnenviel.

10 uur geleden
Politiek en mediawereld reageren bedroefd op overlijden Postema

HILVERSUM (ANP) - Het overlijden van Koos Postema heeft tot veel reacties geleid uit media en politiek. Zondag werd bekend dat de radio- en tv-presentator op 93-jarige leeftijd is overleden.

12 uur geleden