Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Demonstranten doen aangifte tegen Marco Kroon

Demonstranten doen aangifte tegen Marco Kroon

AMSTERDAM (ANP) - De vijf demonstranten die op 5 mei in Wageningen werden aangehouden hebben aangifte gedaan tegen Marco Kroon. Volgens Willem Jebbink, advocaat van de demonstranten, heeft de bekende officier een van de demonstranten mishandeld. Ook heeft hij zich schuldig gemaakt aan "het met geweld verstoren van een betoging".

Tijdens de toespraak van minister Ruben Brekelmans bij de viering van de bevrijding op 5 mei ontvouwden twee van de vijf demonstranten spandoeken. Daarop stond onder meer "Bevrijding voor iedereen: trans rights, free healthcare, free education, animal liberation, free Palestine". Kroon greep in. Op beelden is te zien hoe Kroon een demonstrant lijkt weg te slepen, volgens Jebbink "meterslang". De demonstrant liep een schaafwond op.

De politie hield de andere demonstrant en drie medeactievoerders aan. Volgens Jebbink protesteerden de demonstranten "volkomen vreedzaam" en stil, "uit respect voor de ceremonie". Kroon had de betoging niet op eigen initiatief mogen afbreken. "Het roept de vraag op wie hier nu eigenlijk verantwoordelijk was voor de ordeverstoring."

Willems-Orde

Volgens Jebbink had Kroon eventuele actie aan de politie moeten laten, "omdat ingrijpen in een demonstratie pas kan na een besluit van de burgemeester. Een burgerarrest is slechts toegestaan als daarbij geen onnodig geweld wordt gebruikt. Dat was hier niet het geval."

Kroon heeft de Militaire Willems-Orde gekregen, de hoogste militaire onderscheiding. Hij werd ook veroordeeld voor wildplassen en het geven van een kopstoot aan een agent tijdens carnaval in 2019. Het ANP kon Kroon maandag niet bereiken voor een reactie op de aangifte.

Eichelsheim: prima gehandeld

Commandant der Strijdkrachten Onno Eichelsheim denkt dat Kroon "prima gehandeld heeft", zegt hij tegen Sven Kockelmann op NPO Radio 1. Volgens Eichelsheim, zelf ook aanwezig bij de viering, was de situatie "onvoorspelbaar" en heeft Kroon snel gereageerd. "We gaan zien wat de rechter ervan vindt."

Meer uit Binnenland

YouTube-kanaal prankcaller gelinkt aan schietpartij offline

AMSTERDAM (ANP) - Het YouTube-kanaal van de zogeheten prankcaller - telefonische grappenmaker - Rouand is offline. De YouTuber gaf eerder deze week toe kort voor een fataal schietincident gebeld te hebben met Efe Y., die ervan wordt verdacht op nieuwjaarsdag twee tieners te hebben doodgeschoten in Amsterdam. Eerder ontkende Rouand nog dat hij met Efe Y. had gebeld.

1 uur geleden
Hoge Raad geeft bij meer dan helft afwijzingen geen uitleg

DEN HAAG (ANP) - Wie een rechtszaak verliest bij de Hoge Raad, hoort al jaren in de meeste gevallen niet waarom dat zo is. Dat blijkt uit cijfers van de hoogste rechter. In 2025 ontbrak een inhoudelijke motivering in 571 van de 976 gevallen waarin de Hoge Raad mensen geen gelijk gaf. Juristen zijn kritisch over de uitspraken zonder uitleg.

3 uur geleden
Honderden demonstreren in IJsselstein tegen asielnoodopvang

IJSSELSTEIN (ANP) - In IJsselstein is het protest tegen een tijdelijke noodopvang voor asielzoekers afgelopen, meldt een ANP-verslaggever. Er is nog een kleine groep aanwezig bij het gemeentehuis. Aanleiding voor de demonstratie was de komst van een tijdelijke opvanglocatie op een veld van voetbalvereniging IJFC.

15 uur geleden
Rechter: minister mocht bed-bad-brood van 16 mensen niet stoppen

ROTTERDAM (ANP) - Ex-minister van Asiel en Migratie Marjolein Faber zat fout toen ze de opvang van zestien vreemdelingen in Rotterdam wilde beëindigen. Dat heeft de bestuursrechter in Rotterdam vrijdag bepaald. De vreemdelingen verblijven er onder de zogenoemde bed-bad-broodregeling. Bij vier anderen die eveneens in beroep gingen, mocht Faber wel ingrijpen.

15 uur geleden
Aantal opvangplekken asielzoekers Loosdrecht teruggeschroefd

LOOSDRECHT (ANP) - Het aantal tijdelijke noodopvangplekken voor asielzoekers in Loosdrecht zakt van de beoogde 110 naar 70, meldt de gemeente Wijdemeren vrijdag. De gemeente noemt dit aantal "beter passend bij de lokale situatie". De opvang gaat niet eerder dan 6 mei van start, staat in een verklaring.

18 uur geleden
OM in beroep tegen vonnis brandstichter Arnhemse binnenstad

ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen het vonnis in de zaak tegen de 58-jarige Koert H., die vrijdag van de rechtbank in Arnhem vier jaar cel kreeg opgelegd voor brandstichting in de Arnhemse binnenstad. Het OM had tien jaar cel geëist.

19 uur geleden
Cel- en taakstraf voor geweld bij protest noodopvang Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De politierechter heeft tijdens een snelrechtzitting een 30-jarige man uit Hilversum veroordeeld voor ongeregeldheden bij een protest tegen de komst van een noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht dinsdag. Hij kreeg voor poging tot brandstichting dertig dagen cel opgelegd, waarvan 27 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Naast de celstraf legde de rechter een taakstraf van honderd uur op.

19 uur geleden