Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Demonstranten Canada negeren rechterlijk bevel brugblokkade

Demonstranten Canada negeren rechterlijk bevel brugblokkade

TORONTO/OTTAWA (ANP) - Demonstranten in de Canadese grensplaats Windsor negeren een rechterlijk bevel om de blokkade van de Ambassador Bridge op te heffen. Een Canadese rechter oordeelde vrijdagmiddag (lokale tijd) dat de brug die de Amerikaanse staat Michigan met de Canadese provincie Ontario verbindt om 19.00 uur (lokale tijd) moest worden vrijgegeven.

Anderhalf uur na de deadline waren er juist meer demonstranten toegestroomd en heerst er volgens internationale persbureaus een feestelijke sfeer. De politie is aanwezig maar wacht af aan de zijlijn.

De Canadese premier Justin Trudeau zei vrijdagavond tegen journalisten in Ottawa dat "deze illegale activiteiten op moeten houden" en dat "alle opties" open gehouden worden. Hij benadrukte dat een eventuele inzet van militairen een "laatste redmiddel" is dat "koste wat kost vermeden moet worden." De premier kon niet aangeven wanneer de blokkade opgeheven zou worden, "omdat we helaas vrezen voor geweld."

De truckers blokkeren met hun zogenoemde vrijheidskonvooi sinds maandag de brug op de belangrijke handelsroute tussen Ontario en Michigan. De blokkade zorgt vooral in de auto-industrie voor problemen omdat de aanvoer van onderdelen stokt. Ook bij twee andere grensovergangen wordt actie gevoerd. De drie geblokkeerde grensovergangen zijn samen goed voor een derde van het handelsverkeer tussen de VS en Canada.

Het bestuur van Ontario had eerder op vrijdag de noodtoestand uitgeroepen in een poging een einde te maken aan de blokkade van een belangrijke grensovergang naar de Verenigde Staten door betogers tegen de coronamaatregelen. Dat maakt het mogelijk boetes tot omgerekend 70.000 euro uit te delen, celstraffen tot een jaar op te leggen en vergunningen af te nemen.

Het moet "kristalhelder" zijn dat het illegaal en strafbaar is om het vervoer van goederen op cruciale infrastructuur te blokkeren en hinderen, aldus provinciebestuurder Doug Ford. "We zullen alle benodigde stappen nemen om ervoor te zorgen dat de brug weer open gaat."

De Canadese regering noemde de actie eerder al illegaal en riep de truckers op hun blokkades te beëindigen. De Amerikaanse autoriteiten hebben opgeroepen tot ingrijpen. Trudeau beloofde vrijdag in een telefoongesprek met de Amerikaanse president Joe Biden "snelle actie met het handhaven van de wet", aldus het Witte Huis. De twee leiders houden de komende dagen contact met het oog op vlot herstel van het vrije goederenverkeer.

In de hoofdstad Ottawa protesteren truckers al bijna twee weken, hoewel hun aantal slinkt. Ook daar is de noodtoestand uitgeroepen. Er zijn 25 arrestaties verricht. De politie krijgt komend weekend versterking omdat er mogelijk meer protesten aan zitten te komen. In Toronto, de hoofdstad van Ontario, wordt ook geprotesteerd, evenals in andere delen van het land.

Meer uit Buitenland

Kosovaars parlement kiest premier, einde aan jaar durende impasse

PRISTINA (ANP/AFP) - Het Kosovaarse parlement heeft de nationalist Albin Kurti opnieuw benoemd tot premier. Daarmee komt een einde aan een politieke impasse in het land, die al een jaar duurde.

3 uur geleden
Trump na gesprek Netanyahu over Iran: niks concreets afgesproken

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag in zijn gesprek met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu geen concrete afspraken gemaakt, schrijft hij op zijn Truth Social. "Behalve dat ik erop heb aangedrongen dat de onderhandelingen met Iran worden voortgezet, om te zien of er een akkoord kan worden gesloten."

5 uur geleden
Dodental schietpartij Canada naar beneden bijgesteld

TUMBLER RIDGE (ANP) - Het dodental van de schietpartij in Canada is bijgesteld naar negen, inclusief de vermoedelijke schutter. De politie meldde eerder dat ook een tiende persoon was bezweken aan haar zware verwondingen, maar dat is toch niet het geval. Zij is met een helikopter naar het ziekenhuis gebracht en wordt nog behandeld.

5 uur geleden
Amerikaanse acteur James Van Der Beek (48) overleden

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur James Van Der Beek is overleden, melden Amerikaanse media woensdag. De acteur, vooral bekend van zijn rol als Dawson Leery in de serie Dawson's Creek, was 48 jaar. Van Der Beek leed al langere tijd aan darmkanker.

5 uur geleden
Le Pen hoort op 7 juli uitspraak in hoger beroep

PARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechtbank doet op 7 juli uitspraak in het hoger beroep van Marine Le Pen. De radicaal-rechtse politica is veroordeeld voor gesjoemel met EU-geld en mag daarom niet deelnemen aan de presidentsverkiezingen in 2027.

7 uur geleden
Rutte: nieuwe Noordpoolmissie is nog niet alles wat Trump wilde

BRUSSEL (ANP) - De nieuwe Noordpoolmissie Arctic Sentry komt tegemoet aan de afspraak met de Amerikaanse president Donald Trump om het poolgebied gezamenlijk te beschermen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Maar hij wijst erop dat de Verenigde Staten meer wensen hebben en daarover nog met Denemarken en Groenland onderhandelen.

8 uur geleden
Vlaggen halfstok in Canada na schietpartij op school

OTTAWA (ANP) - In Canada is geschokt gereageerd op een dodelijke schietpartij op een school. Vlaggen bij overheidsgebouwen hangen komende week halfstok, meldde een geëmotioneerde premier Mark Carney volgens omroep CBC.

9 uur geleden