Demonstranten bezetten klaslokalen en toiletblok UvA-gebouw
AMSTERDAM (ANP) - Pro-Palestijnse demonstranten hebben vrijdagmiddag een gang, twee klaslokalen en een toiletblok bezet op de Roeterseilandcampus van de Universiteit van Amsterdam. De locaties zijn in het zogeheten B-gebouw. Volgens een woordvoerder van de UvA gaat het om gemaskerde demonstranten, die leuzen schreeuwen en de deuren naar de lokalen blokkeren.
Een decaan van de UvA heeft de demonstranten gevraagd te vertrekken, maar dat hebben de demonstranten geweigerd. De universiteit heeft uit voorzorg de deuren van het zogeheten ABC-gebouw gesloten. "Mensen kunnen nog wel naar buiten maar niet naar binnen", aldus UvA. De colleges die al bezig zijn kunnen doorgaan. Er staan geen nieuwe colleges in de gebouwen gepland.
Op sociale media van de actiegroep is te zien dat de bewaking van de UvA aanwezig is en dat een gang is afgezet met rood-wit lint. De demonstranten zeggen te bestaan uit studenten, UvA-medewerkers en "andere betrokkenen". Ze willen doorgaan met hun actie totdat hun eisen zijn ingewilligd. "We roepen het College van Bestuur op om de academische gemeenschap in bescherming te nemen en zich bij ons aan te sluiten. We gaan elkaar de komende jaren nog nodig hebben."
Tentenkamp
De demonstranten willen dat de universiteit de banden met Israëlische universiteiten verbreekt. In het hele land worden al wekenlang universiteitsgebouwen om die reden bezet of worden tentenkampen opgezet. De demonstranten hebben aangegeven door te gaan, mede omdat de vijftien rectoren van universiteiten vorige week zeiden de banden met Israëlische instituten niet te verbreken.
Maandag hadden demonstranten ook een tentenkamp opgezet op het Science Park in Amsterdam-Oost. Na een gesprek met Amsterdamse burgemeester Femke Halsema werd het kamp dinsdag even na middernacht opgeheven.
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - De provincie Noord-Brabant stelt een besluit over het mogelijk verdwijnen van het dorp Moerdijk uit. De provincie wil de komende maanden diverse onderzoeken laten doen, onder meer om de maatschappelijke kosten en baten en de milieugevolgen te kunnen afwegen. Wat de gemeente Moerdijk betreft, maakt het dorp met ruim 1100 inwoners plaats voor uitbreiding van het bestaande haven- en industrieterrein in die plaats.
27 minuten geledenDEVENTER (ANP) - Negen mensen zijn donderdag aangehouden rond de Europa League-wedstrijd van Go Ahead Eagles tegen het Duitse VfB Stuttgart in Deventer. Ze hadden zich volgens de politie schuldig gemaakt aan belediging, mishandeling, openlijk geweld en het niet voldoen aan een bevel van een agent.
35 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Boeren met en zonder tractoren zijn naar het provinciehuis in Den Bosch gekomen. Ze maken zich zorgen over diverse plannen waarover de Brabantse politiek vrijdag vergadert. De maatregelen zijn ingrijpend, stapelen zich op op het boerenerf en hebben gevolgen voor de toekomst van de agrarische bedrijven, aldus landbouworganisatie ZLTO.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Mensen met een vorm van autisme hebben dat niet gekregen doordat ze zijn gevaccineerd. Inentingen veroorzaken geen autisme, heeft bijwerkingencentrum Lareb vrijdag nogmaals gezegd.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Voor het eerst sinds eind oktober verblijven minder dan 1900 asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel. Opvangorgaan COA blijft al ruim een week onder de limiet van 2000 mensen, en hoeft daardoor al een tijdje geen dwangsommen meer te betalen aan de gemeente Westerwolde, waarin Ter Apel ligt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal vrouwen dat werd gedood door een partner of door een ex, is in de afgelopen 15 jaar onveranderd gebleven. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) berekend. Bij gescheiden vrouwen komt moord of doodslag door een (ex-)partner het vaakst voor.
6 uur geledenWANSSUM (ANP) - In het Noord-Limburgse Wanssum is de bestuurder van een auto in de nacht van donderdag op vrijdag om het leven gekomen bij een botsing tegen een boom aan de Helling. Dat meldt de politie.
9 uur geleden