Democraten willen grens aan ambtstermijn Hooggerechtshof
WASHINGTON (ANP) - De Democraten in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden dienen volgende week een wetsvoorstel in om de ambtstermijn van toekomstige rechters van het Hooggerechtshof in te perken tot achttien jaar. Onder de huidige wetgeving worden rechters voor het leven benoemd.
De Democraten stellen dat zij met het wetsvoorstel de vaak politieke strijd die losbarst bij het openvallen van een vacature in het Hooggerechtshof willen tegengaan. Een aanstelling van achttien jaar zou de legitimiteit van de hoogste rechtbank in de Verenigde Staten volgens hen ten goede komen. De wet zou niet van toepassing zijn op de zittende rechters.
Het plan komt te midden van verhoogde politieke spanningen rond het hof. President Donald Trump is voornemens op korte termijn een conservatieve opvolger te benoemen voor de onlangs overleden liberale opperrechter Ruth Bader Ginsburg. Mocht Trump een nieuwe conservatieve rechter benoemd weten te krijgen, dan hebben de conservatieven een meerderheid van zes tegen drie rechters in het hof, dat oordeelt over zaken als abortus en het recht om een wapen te dragen.
De president heeft aangekondigd zaterdag zijn keuze bekend te maken. Het is de Senaat, waarin de Republikeinen een meerderheid hebben, die over de benoeming beslist.
Meer uit Buitenland
PROVIDENCE (ANP) - Bij een schietpartij op de Amerikaanse universiteit Brown zijn twee doden gevallen, bevestigt de burgemeester van de plaats Providence. Acht gewonden verkeren in kritieke toestand.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten hebben mogelijk een aanslag verijdeld op een kerstmarkt in het Zuid-Duitse Dingolfing. Volgens de Duitse krant Bild wilde een groep buitenlanders de aanslag uitvoeren met een voertuig. Justitie gaat uit van een radicaalislamitische achtergrond.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De chef van de Verenigde Naties, António Guterres, heeft een dodelijke aanslag op blauwhelmen in het Afrikaanse Soedan krachtig veroordeeld. Zes militairen uit Bangladesh kwamen om het leven bij de aanval met een drone op een basis van de VN-vredesmacht.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
8 uur geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
11 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
12 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
12 uur geleden