Democraten willen grens aan ambtstermijn Hooggerechtshof
WASHINGTON (ANP) - De Democraten in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden dienen volgende week een wetsvoorstel in om de ambtstermijn van toekomstige rechters van het Hooggerechtshof in te perken tot achttien jaar. Onder de huidige wetgeving worden rechters voor het leven benoemd.
De Democraten stellen dat zij met het wetsvoorstel de vaak politieke strijd die losbarst bij het openvallen van een vacature in het Hooggerechtshof willen tegengaan. Een aanstelling van achttien jaar zou de legitimiteit van de hoogste rechtbank in de Verenigde Staten volgens hen ten goede komen. De wet zou niet van toepassing zijn op de zittende rechters.
Het plan komt te midden van verhoogde politieke spanningen rond het hof. President Donald Trump is voornemens op korte termijn een conservatieve opvolger te benoemen voor de onlangs overleden liberale opperrechter Ruth Bader Ginsburg. Mocht Trump een nieuwe conservatieve rechter benoemd weten te krijgen, dan hebben de conservatieven een meerderheid van zes tegen drie rechters in het hof, dat oordeelt over zaken als abortus en het recht om een wapen te dragen.
De president heeft aangekondigd zaterdag zijn keuze bekend te maken. Het is de Senaat, waarin de Republikeinen een meerderheid hebben, die over de benoeming beslist.
Meer uit Buitenland
SANTIAGO (ANP/RTR) - De radicaalrechtse advocaat José Antonio Kast heeft zondag de presidentsverkiezingen in Chili gewonnen. Hij behaalde 59,2 procent van de stemmen in de tweede ronde, tegenover 40,8 procent voor de linkse kandidaat Jeannette Jara, die haar nederlaag heeft erkend.
1 uur geledenPROVIDENCE (ANP/AFP) - De identiteit is bekend van de mogelijke verdachte ('person of interest') die de politie van de Amerikaanse stad Providence heeft aangehouden in verband met de schietpartij op Brown University. Het gaat om de 24-jarige Benjamin Erickson uit de staat Wisconsin, meldt The Washington Post.
2 uur geledenSYDNEY (ANP) - De twee schutters die vijftien mensen doodschoten tijdens een joods feest op het beroemde strand Bondi Beach in Sydney zijn een 50-jarige vader en zijn 24-jarige zoon. Dat heeft politiecommissaris Mal Lanyon bekendgemaakt tijdens een persconferentie.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De deuren van het Louvre in Parijs zijn vanaf maandag voor onbepaalde tijd gesloten vanwege een personeelsstaking, melden Franse media waaronder Le Figaro. De eisen van het personeel dateren al van voor de coronapandemie. De juwelenroof van 19 oktober zet daar nu kracht bij, aldus de krant.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De gesprekken in Berlijn tussen Oekraïense en Amerikaanse functionarissen over voorstellen voor een oplossing van de oorlog in Oekraïne zijn zondag na meer dan vijf uur afgerond en worden maandag hervat. "De gesprekken duurden meer dan vijf uur en zijn voor vandaag beëindigd met de afspraak om morgenochtend verder te gaan", zei Dmytro Lytvyn, adviseur van president Volodymyr Zelensky.
3 uur geledenMEDELLÍN (ANP/AFP) - Zeker zestien mensen zijn zondag om het leven gekomen toen een bus met scholieren in een ravijn stortte in Colombia. De jongeren, allen rond de 16 jaar, waren op schoolreis vanuit de Caribische regio van Colombia naar Medellín toen het ongeluk gebeurde, aldus de regionale gouverneur Andrés Julián Rendón, die ook 20 gewonden meldde. Er zaten 45 mensen in de bus.
4 uur geledenSYDNEY (ANP) - Zeker zestien mensen zijn omgekomen door de schietpartij bij Bondi Beach in Sydney, meldt de politie van de Australische deelstaat New South Wales op X. Eerder was sprake van twaalf doden, inclusief een van de schutters. Minstens veertig slachtoffers worden nog verzorgd in het ziekenhuis.
4 uur geleden