Democraten VS komen met sancties tegen Poetin bij inval Oekraïne
WASHINGTON (ANP) - Democraten in de Amerikaanse Senaat presenteren woensdag een wetsvoorstel met ingrijpende sancties tegen Rusland voor het geval dit land Oekraïne binnenvalt, meldt The Washington Post. Die hebben volgens de krant gevolgen voor overheidsfunctionarissen, onder wie president Vladimir Poetin, de legertop en belangrijke financiële instellingen.
Het initiatief van senator Robert Menendez bevat daarnaast bepalingen die erop gericht zijn de Oekraïense veiligheid te versterken. Ze moedigen de VS ook aan zich te verzetten tegen de ingebruikname van de gaspijpleiding Nord Stream 2, die van Rusland naar Duitsland loopt. De leiding wordt omschreven als een "instrument van kwaadaardige invloed van Rusland".
Enkele tientallen Democratische senatoren hebben volgens The Washington Post al gezegd voor het wetsvoorstel te zijn, dat ook wordt gesteund door het Witte Huis. De krant meldt verder dat de wet ook gevolgen heeft voor Russische bedrijven met beveiligde berichtensystemen die banken en andere financiële instellingen gebruiken voor de uitwisseling van belangrijke informatie.
Het is nog niet duidelijk wanneer de Senaat over het wetsvoorstel zal stemmen. Het ontwerp komt enkele dagen nadat de Amerikaanse en Russische onderministers elkaar in het Zwitserse Genève troffen voor overleg over de opgelopen spanningen in Europa. Een doorbraak bleef uit. Westerse landen vrezen vanwege de Russische troepenopbouw bij Oekraíne voor een inval, terwijl de Russen eisen dat de NAVO uit Oost-Europa vertrekt en Oekraïne nooit lid wordt van de NAVO.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - Melania Trump zit volgende week een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voor. Het is de eerste keer dat een first lady een dergelijke functie bekleedt. Melania zal "de rol van onderwijs benadrukken bij het bevorderen van tolerantie en wereldvrede", meldt haar kantoor in een verklaring.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Amerikaanse en Oekraïense delegaties die donderdag hebben overlegd in Genève hebben na afloop van hun gesprek gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij schrijft op X dat er een "grote bereidheid" is voor een volgende bijeenkomst, waar ook de Russen zouden moeten aansluiten.
2 uur geledenTOPEKA (ANP/RTR) - De Amerikaanse staat Kansas heeft de rijbewijzen en geboorteakten van transgender personen ongeldig verklaard, omdat zij hun gender op deze documenten hebben laten wijzigen. Volgens een wet die donderdag is ingegaan, is het in de staat verboden om je gender te wijzigen na je geboorte. De maatregel treft meer dan duizend mensen.
3 uur geledenTAMPA (ANP/AFP) - Een van de mannen die woensdag op een speedboot werd doodgeschoten door de Cubaanse kustwacht, was van plan om een opstand te ontketenen op het eiland. Dat zegt een politieke bondgenoot van de man tegen persbureau AFP.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - De onderhandelingen tussen de VS en Iran in Genève zijn afgelopen. Dat meldt de bemiddelaar namens Oman, minister van Buitenlandse Zaken Badr bin Hamad al-Busaidi, op X. Volgens al-Busaidi is er "significante vooruitgang" gemaakt en worden de gesprekken komende week voortgezet in Wenen.
3 uur geledenKABUL (ANP/AFP/RTR) - Afghanistan zegt vergeldingsaanvallen te hebben uitgevoerd tegen Pakistan. Daarbij zouden meerdere uitvalsbases in het grensgebied in dat land zijn ingenomen, aldus Afghaanse overheidsfunctionarissen. Pakistan zegt op zijn beurt "zonder aanleiding" te zijn aangevallen en stelt dat zijn leger "onmiddellijk" heeft teruggeslagen.
4 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - De nieuwe Tsjechische regering neemt afstand van de verhoging van de defensie-uitgaven die de NAVO-landen hebben afgesproken. Tsjechië bezuinigt juist op defensie en is "zeker niet" op weg om de NAVO-norm te halen, zegt premier Andrej Babis.
5 uur geleden