Democraten vallen Bloomberg aan bij debat
LAS VEGAS (ANP/AFP/RTR) - De vijf belangrijkste kandidaten om de Democratische kandidaat bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen te worden, hebben in het debat in Las Vegas (Nevada) Michael Bloomberg aangevallen. De oud-burgemeester van New York was daar voor het eerst aanwezig bij een debat.
Het debat opende met een aantal vinnige opmerkingen tegen Bloomberg van de andere kandidaten. De oud-burgemeester probeert zich te presenteren als ervaren stadsbestuurder, zakenman en filantroop, maar krijgt van rivalen de kritiek dat hij zijn enorme vermogen inzet om de verkiezing te "kopen".
De multimiljardair steekt honderden miljoenen in zijn campagne en is bezig aan een opmars in de peilingen. Dat maakt hem een doelwit voor de andere Democraten die president willen worden. Senator Elizabeth Warren waarschuwde dat haar partij een groot risico loopt als "we de ene arrogante miljardair inruilen voor de andere".
Vrouwonvriendelijk
"We nemen het op tegen een miljardair die vrouwen omschrijft als dikke mokkels en lesbiennes met paardenkoppen", zei Warren. "En dan heb ik het niet over Donald Trump, maar over burgemeester Bloomberg."
Bloomberg kreeg het ook aan de stok met Bernie Sanders, die behoort tot de linkervleugel van de partij. "Mike Bloomberg is rijker dan de armste 125 miljoen Amerikanen bij elkaar", zei de senator. "Dat is fout. Dat is immoreel."
Mini Mike
De oud-burgemeester van New York zei tijdens het debat dat hij zijn vermogen wil gebruiken voor een belangrijke zaak. "Ik geef dat geld uit om van Donald Trump af te komen, de slechtste president die we ooit gehad hebben", zei Bloomberg. "Als ik dat voor elkaar krijg, is dat een grote bijdrage aan Amerika en mijn kinderen."
Trump heeft zich ook al uitgesproken over het debat. "Mini Mike Bloomberg leverde misschien wel de slechtste debatprestatie in de geschiedenis van debatten", reageerde de president op Twitter. "Hij wankelde, stuntelde en was erg incompetent."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Gemeenteambtenaren die paspoorten en identiteitskaarten uitgeven, moeten een Verklaring Omtrent het Gedrag (VOG) hebben, vindt het kabinet. Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum (Binnenlandse Zaken, BBB) wil daarom de regels aanpassen. De aanscherping is bedoeld om fraude te voorkomen en moet ook voor uitzendkrachten gaan gelden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het zou "zeer ongewenst" zijn als de Europese Unie zonder instemming van België gebruik gaat maken van bevroren Russische tegoeden. Dat zei demissionair premier Dick Schoof dinsdag in een debat over de EU-top later deze week waar een besluit valt over financiële steun aan Oekraïne voor de komende twee jaar.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Informateur Rianne Letschert spreekt woensdag met de leiders van zeven kleinere fracties. Het gaat om de fractievoorzitters van de ChristenUnie, Volt, DENK, Partij voor de Dieren, BBB, SGP en SP. Tussendoor en ook 's avonds overlegt ze met de leiders van D66, CDA en VVD.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft dinsdag meerdere moties aangenomen waarin staat dat Nederland de Amerikaanse militaire acties in het Caribisch gebied niet moet steunen. De Kamer wil niet dat Nederland militaire steun biedt, helpt bij de voorbereidingen of inlichtingen deelt met de Verenigde Staten. Ook heeft de Kamer militaire steun voor het Caribische deel van het koninkrijk uitgesproken.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil nog deze week in debat met de ministers Femke Wiersma (Landbouw, BBB), Robert Tieman (Infrastructuur, BBB) en staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu, VVD) over mestregels. Vorige week kwam naar buiten dat tussen deze drie demissionaire bewindspersonen een conflict is ontstaan over mestregels die vanaf 1 januari 2026 moeten ingaan. Of het plan nog voor de kerstvakantie in het kabinet wordt besproken, is onzeker.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat er in 2027 één landelijke doorstroomtoets komt voor basisschoolleerlingen. Dinsdagmiddag werd een motie van D66-Kamerlid Ilana Rooderkerk, die hierom vroeg, aangenomen. Tijdens een debat afgelopen donderdag zei demissionair staatssecretaris van Onderwijs Koen Becking (VVD) nog dat het niet mogelijk is om dit voor het schooljaar 2029-2030 voor elkaar te krijgen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er een transparantieverplichting komt over het privébezit van het koninklijk huis. De Kamer wil ook dat uitkeringsgerechtigde leden van het koninklijk huis evenveel belasting gaan betalen als alle andere Nederlanders. Daarvoor moet de grondwet worden aangepast.
16 uur geleden