Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Democraten pakken eerste Senaatszetel in Georgia

Democraten pakken eerste Senaatszetel in Georgia

ATLANTA (ANP) - De Democraten veroveren in Georgia zeker een van de twee Senaatszetels op de Republikeinen. De Democraat Raphael Warnock verslaat volgens meerdere grote nieuwszenders de Republikein Kelly Loeffler. Als de Democraten ook de tweede verkiezing winnen in de staat, zijn de Republikeinen hun meerderheid in de Senaat kwijt.

De Democraten moeten beide Senaatsverkiezingen in Georgia winnen om de machtsbalans in de Senaat te laten omslaan. De twee andere kandidaten zijn verwikkeld in een nek-aan-nekrace. Hoewel al zo'n 98 procent van de stemmen is geteld, durven grote media nog niet te voorspellen wie de tweede zetel gaat winnen: de Republikeinse senator David Perdue of zijn Democratische uitdager Jon Ossoff. Die loopt zo'n 4000 stemmen voor op zijn rivaal.

De uitkomst van die verkiezing kan grote gevolgen voor de aankomende president Joe Biden. Als Perdue zijn zetel weet te behouden, hebben de Republikeinen 51 van de 100 zetels in de Senaat. Dan kunnen ze het Biden daar flink lastig maken. De Democraten hebben geen meerderheid van de zetels nodig. Als de stemmen in de Senaat staken, heeft de vicepresident van de VS de beslissende stem. Dat is straks Democrate Kamala Harris.

Eerste zwarte senator

In Georgia kon vorig jaar ook al worden gestemd over de Senaatszetels. Toen kreeg geen van de kandidaten meer dan 50 procent van de stemmen. Daarom moesten de verkiezingen deze week worden overgedaan. Ook de presidentsverkiezingen liepen in Georgia uit op een nek-aan-nekrace. De Democraat Biden won uiteindelijk nipt van zittend president Donald Trump van de Republikeinse Partij.

Georgia stond lange tijd bekend als een bolwerk van de Republikeinen. Het is volgens Amerikaanse media de eerste keer sinds 2005 dat een Democraat de staat mag vertegenwoordigen in de Senaat. Warnock gaat ook geschiedenis schrijven als de eerste zwarte senator uit Georgia.

Een geëmotioneerde Warnock bedankte zijn aanhangers en vertelde dat hij ook een stem had gekregen van zijn moeder. Hij omschreef haar als een 82-jarige vrouw die "vroeger andermans katoen plukte" en nu heeft geholpen haar zoon naar de Senaat te sturen. "We kregen te horen dat we deze verkiezing niet konden winnen", zei de politicus, die stelde dat nu is gebleken dat "alles mogelijk is".

Meer uit Buitenland

WSJ: Iran vuurde raketten af richting basis in Indische Oceaan

TEHERAN (ANP) - Iran heeft onlangs twee ballistische raketten afgevuurd richting de Amerikaans-Britse militaire basis op Diego Garcia in de Indische Oceaan. Dat meldt de Amerikaanse krant The Wall Street Journal op gezag van Amerikaanse functionarissen.

3 uur geleden
Iran praat met Japan over toegang Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP) - Iran is bereid om Japanse schepen door de Straat van Hormuz te laten varen. Dat heeft de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gezegd in een interview met het Japanse persbureau Kyodo.

3 uur geleden
New York Times wint zaak rond persvrijheid Pentagon

NEW YORK (ANP) - Het besluit van de regering-Trump om de activiteiten van verslaggevers in het Pentagon aan banden te leggen, is in strijd met de Amerikaanse grondwet. Dat heeft een rechter vrijdag bepaald in een zaak die was aangespannen door The New York Times, meldt de krant.

5 uur geleden
Trump overweegt militaire operaties Iran af te schalen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt te overwegen om de militaire operaties tegen Iran af te schalen. Hij begon drie weken geleden samen met Israël met het aanvallen van het land en claimt dat de oorlog zo goed als afgerond is.

6 uur geleden
Trump sluit staakt-het-vuren in Iran uit

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.

10 uur geleden
VS sturen 2500 extra mariniers naar Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.

14 uur geleden
Regering VS wil geld terug van Harvard-universiteit

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering probeert met een gerechtelijke procedure miljarden dollars federaal belastinggeld terug te krijgen van de gerenommeerde Universiteit van Harvard bij Boston.

15 uur geleden