Democraten pakken eerste Senaatszetel in Georgia
ATLANTA (ANP) - De Democraten veroveren in Georgia zeker een van de twee Senaatszetels op de Republikeinen. De Democraat Raphael Warnock verslaat volgens meerdere grote nieuwszenders de Republikein Kelly Loeffler. Als de Democraten ook de tweede verkiezing winnen in de staat, zijn de Republikeinen hun meerderheid in de Senaat kwijt.
De Democraten moeten beide Senaatsverkiezingen in Georgia winnen om de machtsbalans in de Senaat te laten omslaan. De twee andere kandidaten zijn verwikkeld in een nek-aan-nekrace. Hoewel al zo'n 98 procent van de stemmen is geteld, durven grote media nog niet te voorspellen wie de tweede zetel gaat winnen: de Republikeinse senator David Perdue of zijn Democratische uitdager Jon Ossoff. Die loopt zo'n 4000 stemmen voor op zijn rivaal.
De uitkomst van die verkiezing kan grote gevolgen voor de aankomende president Joe Biden. Als Perdue zijn zetel weet te behouden, hebben de Republikeinen 51 van de 100 zetels in de Senaat. Dan kunnen ze het Biden daar flink lastig maken. De Democraten hebben geen meerderheid van de zetels nodig. Als de stemmen in de Senaat staken, heeft de vicepresident van de VS de beslissende stem. Dat is straks Democrate Kamala Harris.
Eerste zwarte senator
In Georgia kon vorig jaar ook al worden gestemd over de Senaatszetels. Toen kreeg geen van de kandidaten meer dan 50 procent van de stemmen. Daarom moesten de verkiezingen deze week worden overgedaan. Ook de presidentsverkiezingen liepen in Georgia uit op een nek-aan-nekrace. De Democraat Biden won uiteindelijk nipt van zittend president Donald Trump van de Republikeinse Partij.
Georgia stond lange tijd bekend als een bolwerk van de Republikeinen. Het is volgens Amerikaanse media de eerste keer sinds 2005 dat een Democraat de staat mag vertegenwoordigen in de Senaat. Warnock gaat ook geschiedenis schrijven als de eerste zwarte senator uit Georgia.
Een geëmotioneerde Warnock bedankte zijn aanhangers en vertelde dat hij ook een stem had gekregen van zijn moeder. Hij omschreef haar als een 82-jarige vrouw die "vroeger andermans katoen plukte" en nu heeft geholpen haar zoon naar de Senaat te sturen. "We kregen te horen dat we deze verkiezing niet konden winnen", zei de politicus, die stelde dat nu is gebleken dat "alles mogelijk is".
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft zijn stem uitgebracht in Boedapest. In reactie op de toegestroomde journalisten zei hij voor niets minder dan de winst te zijn gekomen. "Ik ben hier om te winnen." Gevraagd naar de ongewoon hoge opkomst zo kort na het openen van de stembussen, zei hij blij te zijn. "Heel goed - hoe meer van ons komen opdagen, hoe beter." Ook zei hij zijn belangrijkste tegenstander, Péter Magyar van Tisza, niet te hebben onderschat.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance vertrekt uit Islamabad nadat hij Iran een "laatste en beste" voorstel heeft gedaan. Een akkoord bleef uit na 21 uur overleg, zei hij zondag tegen verslaggevers. Het stuklopen van de gesprekken brengt het fragiele staakt-het-vuren in gevaar. Dat werd deze week voor een periode van twee weken ingesteld, op verzoek van Pakistan.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP) - In Hongarije zijn de stembureaus geopend voor de parlementsverkiezingen. Die worden ook buiten Hongarije nauwlettend gevolgd, met het oog op de ommezwaai die een winst van de oppositie kan betekenen.
4 uur geledenPORT-AU-PRINCE (ANP/AFP) - Bij een verdrukking bij een toeristische trekpleister in het noorden van Haïti zijn zaterdag zeker 30 mensen om het leven gekomen. Dat hebben de autoriteiten bekendgemaakt. Ze waarschuwen dat het dodental nog kan oplopen.
5 uur geledenN i e u w bericht, meer quotes in 4e en 5e alinea
9 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse en Amerikaanse delegaties zijn in Islamabad begonnen aan een nieuwe gespreksronde, met Pakistaanse functionarissen als bemiddelaars. Dat meldt het Iraanse persbureau Tasnim.
12 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël en de VS zijn in hun gezamenlijke campagne tegen Iran erin geslaagd de nucleaire en ballistische raketprogramma's van dat land te "vernietigen". Dat zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zaterdag in een televisietoespraak, op het moment dat de VS en Iran in Pakistan onderhandelen.
13 uur geleden