Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Democraten pakken eerste Senaatszetel in Georgia

Democraten pakken eerste Senaatszetel in Georgia

ATLANTA (ANP) - De Democraten veroveren in Georgia zeker een van de twee Senaatszetels op de Republikeinen. De Democraat Raphael Warnock verslaat volgens meerdere grote nieuwszenders de Republikein Kelly Loeffler. Als de Democraten ook de tweede verkiezing winnen in de staat, zijn de Republikeinen hun meerderheid in de Senaat kwijt.

De Democraten moeten beide Senaatsverkiezingen in Georgia winnen om de machtsbalans in de Senaat te laten omslaan. De twee andere kandidaten zijn verwikkeld in een nek-aan-nekrace. Hoewel al zo'n 98 procent van de stemmen is geteld, durven grote media nog niet te voorspellen wie de tweede zetel gaat winnen: de Republikeinse senator David Perdue of zijn Democratische uitdager Jon Ossoff. Die loopt zo'n 4000 stemmen voor op zijn rivaal.

De uitkomst van die verkiezing kan grote gevolgen voor de aankomende president Joe Biden. Als Perdue zijn zetel weet te behouden, hebben de Republikeinen 51 van de 100 zetels in de Senaat. Dan kunnen ze het Biden daar flink lastig maken. De Democraten hebben geen meerderheid van de zetels nodig. Als de stemmen in de Senaat staken, heeft de vicepresident van de VS de beslissende stem. Dat is straks Democrate Kamala Harris.

Eerste zwarte senator

In Georgia kon vorig jaar ook al worden gestemd over de Senaatszetels. Toen kreeg geen van de kandidaten meer dan 50 procent van de stemmen. Daarom moesten de verkiezingen deze week worden overgedaan. Ook de presidentsverkiezingen liepen in Georgia uit op een nek-aan-nekrace. De Democraat Biden won uiteindelijk nipt van zittend president Donald Trump van de Republikeinse Partij.

Georgia stond lange tijd bekend als een bolwerk van de Republikeinen. Het is volgens Amerikaanse media de eerste keer sinds 2005 dat een Democraat de staat mag vertegenwoordigen in de Senaat. Warnock gaat ook geschiedenis schrijven als de eerste zwarte senator uit Georgia.

Een geëmotioneerde Warnock bedankte zijn aanhangers en vertelde dat hij ook een stem had gekregen van zijn moeder. Hij omschreef haar als een 82-jarige vrouw die "vroeger andermans katoen plukte" en nu heeft geholpen haar zoon naar de Senaat te sturen. "We kregen te horen dat we deze verkiezing niet konden winnen", zei de politicus, die stelde dat nu is gebleken dat "alles mogelijk is".

Meer uit Buitenland

Netanyahu verwacht dat tweede fase bestand snel ingaat

JERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zal de tweede fase van het staakt-het-vuren in de Gazastrook waarschijnlijk "zeer binnenkort" ingaan. Hij zei tijdens een persconferentie met de Duitse bondskanselier Friedrich Merz dat de eerste fase is afgerond, maar dat de tweede fase wel moeilijker zal worden.

45 minuten geleden
Tientallen doden in Soedan na droneaanval op ziekenhuis en crèche

KALOGI (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op de Soedanese stad Kalogi zijn tientallen mensen gedood, melden lokale autoriteiten. De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) of een van hun bondgenoten zouden een ziekenhuis en een crèche hebben geraakt en nog een keer hebben geschoten toen mensen kinderen probeerden te redden uit het gebouw.

2 uur geleden
Deel luchthaven Heathrow afgesloten na melding incident met gas

LONDEN (ANP) - De politie heeft volgens plaatselijke media de toegang tot de Londense luchthaven Heathrow geblokkeerd, nadat er in of bij een terminal melding was dat er een soort gas zou zijn verspreid. Brandweer en politie zijn in grote getale uitgerukt. Volgens de nieuwssite MyLondon zijn ook buslijnen en treinen vanuit Londen tijdelijk stilgelegd.

3 uur geleden
Groep militairen claimt staatsgreep te hebben gepleegd in Benin

COTONOU (ANP/AFP/RTR) - Militairen in het West-Afrikaanse Benin hebben op de staatstelevisie gezegd dat ze president Patrice Talon hebben afgezet. De 67-jarige zakenman en politicus Talon werd in 2016 tot president gekozen. Hij zou in april volgend jaar afstand doen van de macht. Volgens ministers is de poging tot staatsgreep mislukt.

4 uur geleden
Gevaar bosbranden zuidoosten Australië afgenomen

SYDNEY (ANP/RTR) - Het gevaar van de bosbranden in het zuidoosten van Australië is volgens de autoriteiten afgenomen. De brandweer liet weten dat de bosbranden niet langer een gevaar zijn voor bewoners.

5 uur geleden
Moskou noemt buitenlands beleidsdocument VS positief

MOSKOU (ANP/DPA) - Het Kremlin verwelkomt een nieuwe 'nationale veiligheidsstrategie' van de Amerikaanse regering. Die werd afgelopen week gepresenteerd om het buitenlandbeleid op af te stemmen. Rusland wordt er niet meer in genoemd als directe dreiging en dat is volgens het Kremlin een positieve stap.

5 uur geleden
Doden bij brand in nachtclub in Indiase stad Arpora

ARPORA (ANP/AFP/DPA) - Zeker 25 mensen zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen bij een brand in een populaire nachtclub in Arpora in de zuidwestelijke Indiase deelstaat Goa. Dat maakten de regionale autoriteiten zondagochtend plaatselijke tijd bekend.

7 uur geleden