'Democraten en Republikeinen gaan macht in Senaat delen'
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat, waarin in de nieuwe samenstelling zowel de Democraten als de Republikeinen 50 zetels hebben, wordt komende jaren georganiseerd op basis van een eerlijke verdeling, zijn de Democratische fractieleider Chuck Schumer en de Republikeinse fractieleider Mitch McConnell overeengekomen. In 2001, toen de verhouding ook al 50-50 was, werd er een soortgelijk pact gesloten.
De Democraten zullen de voorzitterschappen van de senaatscommissies in handen krijgen en zodoende over het vergaderschema van de Senaat gaan. Beide partijen zullen echter even veel leden van de senaatscommissies leveren, zeggen ingewijden tegen nieuwszender CNN. De Senaat moet zelf nog akkoord gaan met de plannen. Dat wordt verwacht nadat Schumer en McConnell hun overeenkomst hebben gepresenteerd.
Schumer en McConnell spraken ook over de benoemingen van de ministers van de regering-Biden. Die moeten voor benoeming door een Senaatsmeerderheid worden goedgekeurd. De twee hebben afgesproken dat het benoemingsproces in de senaat vlot zal verlopen.
Een woordvoerder van Schumer vertelde na de bijeenkomst dat de fractievoorzitters ook vooruitgang hebben geboekt wat betreft de impeachmentprocedure tegen scheidend president Donald Trump. Onlangs keurde het Huis van Afgevaardigden, de aanklacht goed, waarover nu de Senaat zich moet gaan buigen. Inzet daarbij wordt met name of Trump zich in de toekomst nog kandidaat kan stellen voor het presidentschap.
Meer uit Buitenland
SANTA CRUZ (ANP/AFP/RTR) - De Uruguayaanse kartelbaas Sebastián Marset is gearresteerd in Bolivia. Dat meldde de baas van de Paraguayaanse drugsbestrijdingsdienst op de radio in dat land. Hij zou zijn opgepakt bij een grote politieoperatie in Santa Cruz.
4 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft beklemtoond dat Frankrijk alleen een defensieve rol speelt in het Midden-Oosten. Hij zei dat na de dood van een Franse militair door een drone-aanval in de Iraakse Koerdische regio. Zeven Franse militairen raakten gewond.
19 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens de ontvangst van zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky in Parijs gezegd dat de oorlog in het Midden-Oosten Rusland in de strijd met Oekraïne geen verlichting biedt. Hij lichtte dit verder niet toe.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israëlische vliegtuigen hebben voor paniek gezorgd onder de inwoners van Beiroet. Ze vlogen laag over de Libanese hoofdstad en verspreidden pamfletten over meerdere wijken. Correspondenten van persbureau AFP hoorden harde knallen voordat de papieren naar beneden kwamen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie hoopt dat Polen gebruik gaat maken van de EU-lening voor defensieprojecten, die het land zelf heeft aangevraagd. "De EU heeft Polen nodig voor de veiligheid van Europa en Polen is de ruggengraat van de oostflankbewaking", zei een woordvoerder van de Europese Commissie vrijdag.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De onlangs verkozen opperste leider van Iran, Mojtaba Khamenei, is gewond en vermoedelijk verminkt. Dat zei de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth vrijdag in een persconferentie.
1 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Cuba en de Verenigde Staten hebben recentelijk overleg gevoerd. Dat meldt het Cubaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De gesprekken zouden volgens Cubaanse media zijn gericht op het vinden van gemeenschappelijke grond voor "mogelijke samenwerkingen en het vinden van gedeelde belangen". De Cubanen willen de gesprekken graag voortzetten, aldus de verklaring.
2 uur geleden