Delfzijlse fabriek voor plantaardig plastic komt er definitief
AMSTERDAM (ANP) - Chemiebedijf Avantium heeft definitief besloten om een fabriek bouwen die moet helpen om op grote schaal plantaardige plastics te produceren. Het bedrijf heeft voldoende geldschieters, klanten en leveranciers gevonden voor de productielocatie in Delfzijl. Volgens het bedrijf is de bouw van de fabriek , die eind 2023 klaar moet zijn, een wereldwijde primeur die helpt om plastic duurzamer te maken.
Het in Amsterdam gevestigde bedrijf werkt al jaren aan plannen voor een fabriek die op grote schaal furaandicarbonzuur, kortweg FDCA, uit planten kan winnen. Die stof is weer een belangrijke bouwsteen voor een plantaardig geproduceerde plastic, PEF genaamd. Doordat deze plasticsoort volledig te recyclen is, zou dit materiaal uitkomst bieden voor het afvalprobleem met plastic verpakkingen.
Avantium wilde aan meerdere voorwaarden voldoen om definitief te kunnen investeren in de nieuwe fabriek. Het laatste overgebleven probleem was voldoende geld binnenhalen. Dat is gelukt dankzij leningen van in totaal 90 miljoen euro. Het krediet is afkomstig van ABN AMRO, ASN Bank, ING en Rabobank en het door oud-minister Wouter Bos geleide investeringsfonds Invest-NL.
Subsidies
Eerder beloofden de Europese Unie en een samenwerkingsverband tussen het Rijk, de provincie Groningen en tien gemeenten al in totaal 27,5 miljoen euro aan subsidies. Daarnaast steken Groningen Seaports en regionale investeringsfondsen 20 miljoen euro in de dochteronderneming van Avantium die de fabriek gaat runnen.
Als afnemer van het plantaardige plastic strikte Avantium onder andere de grote bottelaar Refresco, bekend van sapmerk Wicky. Ook het Belgische verpakkingsbedrijf Resilux, het Japanse chemiebedrijf Toyobo en de Amerikaanse folieproducent Terphane tekenden contracten. Daarnaast is er een deal met een multinationaal voedingsmiddelenconcern waarvan Avantium de naam niet mag geven.
Nieuwe technologieën
De fabriek in Delfzijl zal jaarlijks 5000 ton FDCA maken. Dat is veel minder dan Avantium bij zijn eerste plannen wilde. Samen met chemieconcern BASF had het Amsterdamse bedrijf plannen voor een fabriek die jaarlijks 25.000 ton zou produceren, maar het Duitse bedrijf trok zich terug uit het project.
Avantium wil met de uitgifte van nieuwe aandelen ook nog 45 miljoen euro ophalen om nieuwe technologieën te ontwikkelen. Aandeelhouders moeten daar 25 januari over stemmen in een buitengewone vergadering.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven heeft vorig jaar een grotere bijdrage geleverd aan de overheidsfinanciën. Dat schrijft consultancybureau PwC. Uit jaarlijks onderzoek blijkt dat bedrijven samen 119,1 miljard euro aan belastingen en sociale premies betaalden.
2 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Europese vraag naar chips zal tussen nu en 2040 ongeveer verdubbelen, aangejaagd door onder meer de elektrificatie van transport- en energiesystemen en industriële automatisering. Dat staat in een rapport in opdracht van onder meer de Nederlandse ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME en de Duitse belangengroep ZVEI. FME waarschuwt echter dat die vraag zich niet automatisch vertaalt in investeringen in Europa.
4 uur geledenMARTORELL (ANP/AFP) - De oudste zoon van de oprichter van de Spaanse modeketen Mango is dinsdag vrijgelaten na het betalen van een borgsom van 1 miljoen euro. Dat meldt persbureau AFP. Jonathan Andic was gearresteerd in het kader van een moordonderzoek naar de dood van zijn vader Isak Andic.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Google-moeder Alphabet hoorde dinsdag bij de verliezers op de aandelenbeurzen in New York. Het Amerikaanse techconcern presenteerde tijdens zijn jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O een reeks nieuwe mogelijkheden. Zo werd de grootste verandering aan de Google-zoekbalk in ruim 25 jaar aangekondigd. De bekende zoekfunctie wordt uitgebreid met nieuwe AI-opties.
7 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP) - Google past zijn zoekmachinefunctie aan. Met kunstmatige intelligentie (AI) wordt de bekende zoekbalk opnieuw ontworpen, waarmee het techbedrijf hoopt dat het voor gebruikers makkelijker wordt om vragen te stellen. De verandering werd dinsdag aangekondigd tijdens Google's jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O.
8 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel Nederland is blij met de steun van het Europees Parlement voor een nieuw quotum voor de import van staal. Een meerderheid van de Europarlementariërs stemde dinsdag in met een halvering van het huidige staalquotum, om de Europese markt te beschermen tegen staaloverschotten van buiten de EU.
9 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Andrej Karpathy, een van de oprichters van OpenAI die later bij Tesla werkte, is aan de slag gegaan bij AI-bedrijf Anthropic. Dat heeft hij dinsdag bekendgemaakt. Karpathy is een invloedrijk figuur in de AI-gemeenschap en speelde een belangrijke rol in de ontwikkeling van Tesla's technologie voor zelfrijdende auto's.
10 uur geleden