Delegatieleider Eickhout: cruciaal wat VS en China doen op COP27
SHARM-EL-SHEIKH (ANP) - Nu de Europese Unie heeft geopperd om onder voorwaarden tóch een fonds voor klimaatschade te creëren, ligt de bal vooral bij de Verenigde Staten en China, zegt delegatieleider van het Europees Parlement Bas Eickhout. Afspraken tussen deze grootmachten zijn volgens hem "cruciaal" voor de uitkomst van de klimaattop.
Eickhout noemt het in een dagelijkse update "goed nieuws" dat de EU met het voorstel "de discussie open heeft gebroken". Anders was de COP27 in Sharm-el-Sheikh waarschijnlijk geëindigd "in een debacle", vermoedt de GroenLinks-politicus.
De EU wil eigenlijk het liefst met bestaande fondsen arme landen helpen die worden getroffen door bijvoorbeeld overstromingen, orkanen, extreme droogte en andere rampen die met klimaatverandering samenhangen. Ontwikkelingslanden en China pleiten juist voor een afzonderlijk schadefonds. In hun eerdere voorstel zouden China en andere landen die dertig jaar geleden nog arm waren nog altijd gelden als ontwikkelingsland - en dus niet hoeven mee te betalen. Dat is voor westerse landen onacceptabel.
Aanspraak op schadevergoeding
Wat de EU betreft kunnen alleen de minst ontwikkelde landen en kleine eilandstaten die acuut worden bedreigd door bijvoorbeeld een stijgende zeespiegel aanspraak maken op geld voor "verlies en schade", zoals het in de klimaatdiplomatie heet. Bovendien wil de EU in ruil voor deze concessie meer ambities zien in het verminderen van de uitstoot van broeikasgassen. Die uitstoot zou al in 2025 moeten pieken. En het afbouwen van steenkoolgebruik moet veel harder worden vastgelegd, met regelmatige updates.
Volgens Eickhout trekt Europa "de ontwikkelingslanden naar zich toe" en wordt China onder druk gezet "om ja te zeggen op een fonds dat verworden is tot iets wat zij niet willen". Hij voorziet nog langdurige onderhandelingen. "Reken maar dat deze 'laatste dag' nog een goede 48 uur duurt."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.
20 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering probeert met een gerechtelijke procedure miljarden dollars federaal belastinggeld terug te krijgen van de gerenommeerde Universiteit van Harvard bij Boston.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leider Mojtaba Khamenei heeft ontkend dat zijn land verantwoordelijk is voor raket- en droneaanvallen op Turkije en Oman. Volgens hem zijn die aanvallen "onder valse vlag" opgezet door Israël, bedoeld om verdeeldheid in het Midden-Oosten te zaaien.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse jihadist Sabri Essid is bij verstek veroordeeld tot levenslang voor zijn rol bij de misdaden van Islamitische Staat (IS) tegen de Jezidi-minderheid in Irak. Hij werd schuldig bevonden aan onder meer genocide en misdaden tegen de menselijkheid, omdat hij deel zou hebben genomen aan de handel in tot slaaf gemaakte Jezidi's.
5 uur geledenHONOLULU (ANP/AFP) - Acteur Chuck Norris is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat maakte zijn familie vrijdag bekend. Norris geldt als een van de grote actiehelden van de jaren tachtig.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op sociale media hard uitgehaald naar bondgenoten die niet bijdragen aan het heropenen van de Straat van Hormuz. Hij maakte ze in hoofdletters uit voor lafaards. "We zullen dit onthouden."
6 uur geleden