Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Delegatieleider Eickhout: cruciaal wat VS en China doen op COP27

Delegatieleider Eickhout: cruciaal wat VS en China doen op COP27

SHARM-EL-SHEIKH (ANP) - Nu de Europese Unie heeft geopperd om onder voorwaarden tóch een fonds voor klimaatschade te creëren, ligt de bal vooral bij de Verenigde Staten en China, zegt delegatieleider van het Europees Parlement Bas Eickhout. Afspraken tussen deze grootmachten zijn volgens hem "cruciaal" voor de uitkomst van de klimaattop.

Eickhout noemt het in een dagelijkse update "goed nieuws" dat de EU met het voorstel "de discussie open heeft gebroken". Anders was de COP27 in Sharm-el-Sheikh waarschijnlijk geëindigd "in een debacle", vermoedt de GroenLinks-politicus.

De EU wil eigenlijk het liefst met bestaande fondsen arme landen helpen die worden getroffen door bijvoorbeeld overstromingen, orkanen, extreme droogte en andere rampen die met klimaatverandering samenhangen. Ontwikkelingslanden en China pleiten juist voor een afzonderlijk schadefonds. In hun eerdere voorstel zouden China en andere landen die dertig jaar geleden nog arm waren nog altijd gelden als ontwikkelingsland - en dus niet hoeven mee te betalen. Dat is voor westerse landen onacceptabel.

Aanspraak op schadevergoeding

Wat de EU betreft kunnen alleen de minst ontwikkelde landen en kleine eilandstaten die acuut worden bedreigd door bijvoorbeeld een stijgende zeespiegel aanspraak maken op geld voor "verlies en schade", zoals het in de klimaatdiplomatie heet. Bovendien wil de EU in ruil voor deze concessie meer ambities zien in het verminderen van de uitstoot van broeikasgassen. Die uitstoot zou al in 2025 moeten pieken. En het afbouwen van steenkoolgebruik moet veel harder worden vastgelegd, met regelmatige updates.

Volgens Eickhout trekt Europa "de ontwikkelingslanden naar zich toe" en wordt China onder druk gezet "om ja te zeggen op een fonds dat verworden is tot iets wat zij niet willen". Hij voorziet nog langdurige onderhandelingen. "Reken maar dat deze 'laatste dag' nog een goede 48 uur duurt."

Meer uit Buitenland

Lange rijen bij uitvaart ayatollah Khamenei

TEHERAN (ANP) - Duizenden mensen hebben zich zaterdagochtend verzameld bij de 'Grote Mosalla', de Imam Khomeini-moskee in Teheran. Daar gaat de uitvaart van de omgekomen opperste leider Ali Khamenei van start. De ayatollah werd eind februari gedood bij een Amerikaans-Israëlische aanval.

50 minuten geleden
Bolsonaro mag straf onder huisarrest blijven uitzitten

BRASILIA (ANP) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag zijn straf onder huisarrest blijven uitzitten. Dat heeft het hooggerechtshof bepaald.

2 uur geleden
Coalitie Jemen reageert fel op dreigementen Houthi's

SANAA (ANP) - De door Saudi-Arabië geleide internationale coalitie in Jemen waarschuwt dat zij resoluut en met "ongekende kracht" zal reageren op elke poging van de Jemenitische Houthi's om Saudi-Arabië aan te vallen. De Houthi's dreigden eerder vrijdag Saudische luchthavens en andere doelwitten aan te vallen.

2 uur geleden
Poetin viert inname Oekraïense stad Kostjantynivka

MOSKOU (ANP) - Bij de verovering van de stad Kostjantynivka heeft Oekraïne volgens de Russische president Vladimir Poetin zware verliezen geleden. Rusland stelt de Oost-Oekraïense stad te hebben ingenomen, nieuws dat Poetin volgens het Kremlin vierde tijdens een bezoek aan een commandopost van het leger.

4 uur geleden
Dodental aardbevingen Venezuela verder opgelopen

CARACAS (ANP/RTR/AFP) - Het dodental na de zware aardbevingen in Venezuela is verder opgelopen. Door het natuurgeweld zijn zeker 2645 mensen om het leven gekomen, meldt het ministerie van Informatie.

7 uur geleden
President Mexico roept WK-fans op tot 'verantwoorde vieringen'

MEXICO-STAD (ANP/DPA) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum heeft haar landgenoten in aanloop naar de volgende WK-wedstrijd van Mexico opgeroepen op een verantwoorde manier feest te vieren. Er vonden eerder meerdere dodelijke incidenten plaats.

8 uur geleden
Bosbrand bij Costa Brava nog niet onder controle

CALONGE (ANP) - Een bosbrand in de bergen in Catalonië niet ver van de Costa Brava is na een dag blussen nog niet onder controle en breidt zich volgens Spaanse media juist uit door harde wind en droogte. De brand zou inmiddels duizend hectare beslaan, volgens de krant El Periódico.

9 uur geleden