DELA ziet in december een kwart meer overlijdens dan normaal
EINDHOVEN (ANP) - Het aantal meldingen van overlijden ligt in de maand december 25 procent hoger dan normaal rond deze tijd van het jaar, maakte DELA, de grootste uitvaartvaartverzorger van Nederland, bekend. Dat zijn achthonderd mensen meer die zijn overleden dan je zou mogen verwachten.
Volgens het bedrijf is het aantal overlijdens sinds juni dit jaar 5 tot 10 procent hoger dan in dezelfde periode in voorgaande jaren. Het gaat vooral om 65-plussers.
"Na ruim twee jaar corona waren we toe aan iets meer rust, zeker rond de feestdagen, maar de drukte blijft en neemt zelfs overal toe. Dat vraagt echt heel veel van onze mensen, we zetten alle zeilen bij, maar wij zitten aan de limiet van wat wij van hen mogen vragen", zegt Edzo Doeve, algemeen directeur bij DELA.
Uitvaartondernemers
Hij weet niet wat de oorzaak is van de oversterfte. "Uitvaartondernemers mogen en willen dit niet registreren". Mogelijk speelt de huidige griepgolf een rol. "Maar of dat de echte oorzaak is, is gissen voor ons", aldus Doeve.
Volgens DELA is de overlijdenspiek wel geringer dan die tijdens de eerste golf van de coronapandemie in het voorjaar van 2020. Toen kon de uitvaartbranche het aan omdat door de lockdown veel van de ondersteuning online gebeurde en het afscheid in kleine kring plaatsvond. "Nu zijn er geen beperkende maatregelen en moeten mensen regelmatig wachten voordat een uitvaartverzorger beschikbaar is", aldus de directeur.
Crematoria
DELA verzorgt meer dan 40.000 uitvaarten per jaar in Nederland via haar veertig crematoria en ruim zeventig uitvaartcentra.
Het bedrijf waarschuwde half november al dat de uitvaartbranche het stukken drukker had dan normaal. Het CBS geeft al maanden aan dat er meer mensen dood gaan dan verwacht. De oorzaak van de extra sterfte kan het statistiekbureau echter niet geven. Daar doen wetenschappers de komende tijd wel onderzoek naar.
Uitgestelde kankerzorg
Eline van den Broek-Altenburg, gezondheidseconoom en epidemioloog, is een van de onderzoekers. De hoogleraar kreeg subsidie van onderzoeksfinancier ZonMw om het effect van uitgestelde kankerzorg op oversterfte te onderzoeken. "Ik vermoed dat dit een enorme rol speelt. Er zijn mensen die te laat gediagnosticeerd zijn met kanker tijdens de crisis. Daar waarschuwde ik aan het begin van de crisis al voor", zegt de wetenschapper.
Zij denkt dat de oversterfte hierdoor de komende jaren nog verder oploopt. "Dit is geen tijdelijke piek." Van den Broek-Altenburg betwijfelt of de verschillende onderzoeken, gefinancierd door ZonMw, veel gaan opleveren. Dat komt omdat de onderzoekers nog altijd niet de vereiste data hebben gekregen van het ministerie van Gezondheidszorg. "Ik denk dat veel van deze projecten hierdoor halfslachtig zullen zijn."
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - Brandweerlieden zijn tijdens de jaarwisseling bijna 4300 keer in actie gekomen. Dat is ruim 4 procent meer dan vorig jaar en meer dan 16 procent hoger dan in het jaar daarvoor. De overkoepelende organisatie Brandweer Nederland spreekt van een "drukke, intense jaarwisseling".
5 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie doet donderdag onderzoek naar de oorzaak van de brand in de Vondelkerk in Amsterdam. De kerk is bestempeld als plaats delict, zegt een politiewoordvoerder.
6 minuten geledenVOLENDAM (ANP) - In Volendam is donderdag stilgestaan bij de brand in café 't Hemeltje van 25 jaar geleden. Bij die brand, in de nieuwjaarsnacht van 2001, kwamen veertien jonge mensen om het leven. Ruim tweehonderd mensen liepen verwondingen op.
15 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam blikt terug op een onrustig verlopen jaarwisseling. Naast de grote brand in de Vondelkerk is de mobiele eenheid meerdere keren in de stad ingezet en zijn zeker elf incidenten bekend waarbij hulpverleners te maken kregen met agressie en geweld, zoals bekogeld worden met vuurwerk.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Omwonenden van de Vondelkerk in Amsterdam kunnen in de loop van de dag terug naar huis, zegt een woordvoerster van de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland na de brand.
29 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft 250 mensen aangehouden tijdens wat zij een "heftige" jaarwisseling noemt. Op verschillende plekken richtte het geweld zich tegen hulpverleners.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema staat op sociale media stil bij de verwoesting van de Vondelkerk tijdens de jaarwisseling. De kerk uit 1880 in de buurt van het Vondelpark raakte zwaar beschadigd door brand. De toren en een deel van het middengedeelte zijn ingestort, net als een groot deel van het dak. "Afgelopen nacht verloor Amsterdam één van zijn meest intieme monumenten", schrijft Halsema, die in de nachtelijke uren zelf kwam kijken bij de brand.
1 uur geleden