Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DELA ziet in december een kwart meer overlijdens dan normaal

DELA ziet in december een kwart meer overlijdens dan normaal

EINDHOVEN (ANP) - Het aantal meldingen van overlijden ligt in de maand december 25 procent hoger dan normaal rond deze tijd van het jaar, maakte DELA, de grootste uitvaartvaartverzorger van Nederland, bekend. Dat zijn achthonderd mensen meer die zijn overleden dan je zou mogen verwachten.

Volgens het bedrijf is het aantal overlijdens sinds juni dit jaar 5 tot 10 procent hoger dan in dezelfde periode in voorgaande jaren. Het gaat vooral om 65-plussers.

"Na ruim twee jaar corona waren we toe aan iets meer rust, zeker rond de feestdagen, maar de drukte blijft en neemt zelfs overal toe. Dat vraagt echt heel veel van onze mensen, we zetten alle zeilen bij, maar wij zitten aan de limiet van wat wij van hen mogen vragen", zegt Edzo Doeve, algemeen directeur bij DELA.

Uitvaartondernemers

Hij weet niet wat de oorzaak is van de oversterfte. "Uitvaartondernemers mogen en willen dit niet registreren". Mogelijk speelt de huidige griepgolf een rol. "Maar of dat de echte oorzaak is, is gissen voor ons", aldus Doeve.

Volgens DELA is de overlijdenspiek wel geringer dan die tijdens de eerste golf van de coronapandemie in het voorjaar van 2020. Toen kon de uitvaartbranche het aan omdat door de lockdown veel van de ondersteuning online gebeurde en het afscheid in kleine kring plaatsvond. "Nu zijn er geen beperkende maatregelen en moeten mensen regelmatig wachten voordat een uitvaartverzorger beschikbaar is", aldus de directeur.

Crematoria

DELA verzorgt meer dan 40.000 uitvaarten per jaar in Nederland via haar veertig crematoria en ruim zeventig uitvaartcentra.

Het bedrijf waarschuwde half november al dat de uitvaartbranche het stukken drukker had dan normaal. Het CBS geeft al maanden aan dat er meer mensen dood gaan dan verwacht. De oorzaak van de extra sterfte kan het statistiekbureau echter niet geven. Daar doen wetenschappers de komende tijd wel onderzoek naar.

Uitgestelde kankerzorg

Eline van den Broek-Altenburg, gezondheidseconoom en epidemioloog, is een van de onderzoekers. De hoogleraar kreeg subsidie van onderzoeksfinancier ZonMw om het effect van uitgestelde kankerzorg op oversterfte te onderzoeken. "Ik vermoed dat dit een enorme rol speelt. Er zijn mensen die te laat gediagnosticeerd zijn met kanker tijdens de crisis. Daar waarschuwde ik aan het begin van de crisis al voor", zegt de wetenschapper.

Zij denkt dat de oversterfte hierdoor de komende jaren nog verder oploopt. "Dit is geen tijdelijke piek." Van den Broek-Altenburg betwijfelt of de verschillende onderzoeken, gefinancierd door ZonMw, veel gaan opleveren. Dat komt omdat de onderzoekers nog altijd niet de vereiste data hebben gekregen van het ministerie van Gezondheidszorg. "Ik denk dat veel van deze projecten hierdoor halfslachtig zullen zijn."

Meer uit Binnenland

Schoof: beperkingen leger Oekraïne raken ook Europese veiligheid

JOHANNESBURG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft zorgen over de beperkingen van het Oekraïense leger die in het zogenoemde 28-puntenplan staan, want "als het gaat over de veiligheid van Oekraïne, gaat het immers ook om de veiligheid van Europa." Dat zegt hij tegen het ANP nadat hij heeft gebeld met Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Schoof wil "elk initiatief dat vrede dichterbij kan brengen serieus nemen."

28 minuten geleden
Schrijver Frank van Pamelen winnaar prominenten bij Groot Dictee

DEURNE (ANP) - Frank van Pamelen heeft zaterdag bij de prominenten Het Groot Dictee der Nederlandse Taal gewonnen. De schrijver, dichter, cabaretier en columnist deed het met slechts vijf fouten beter dan de andere bekende deelnemers, onder wie cabaretier Katinka Polderman en zangeres Leoni Jansen.

53 minuten geleden
Jonge slachtoffers toeslagenschandaal demonstreren in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Tientallen jongeren demonstreren zaterdagmiddag op de Koekamp in Den Haag omdat zij als volwaardige slachtoffers van het toeslagenschandaal erkend willen worden, met dezelfde rechten als hun ouders. Dat meldt een woordvoerder van het Onafhankelijk Jongerenpanel Toeslagen (OJPT). Zij legt uit dat de jongeren eerder te horen kregen dat er geen politiek draagvlak is voor hun eisen en "daarom creëren we dat draagvlak zelf".

59 minuten geleden
Vanaf zondagmiddag code geel in het noorden om mogelijke gladheid

DE BILT (ANP) - In de noordelijke provincies Friesland, Groningen en Drenthe geldt vanaf zondagmiddag 16.00 uur code geel omdat het glad kan worden door sneeuw, meldt het KNMI zaterdag. De weerswaarschuwing is tot 21.00 uur van kracht.

1 uur geleden
Defensie treedt op tegen drones boven vliegbasis Volkel

VOLKEL (ANP) - Defensie heeft vrijdagavond opgetreden tegen drones die werden gespot boven vliegbasis Volkel. Vanaf de grond werden wapens ingezet om de drones neer te halen, maar die zijn vertrokken en niet teruggevonden, meldt het ministerie zaterdag.

1 uur geleden
IJsbaan Winterswijk na drie uur schaatspret gesloten

WINTERSWIJK (ANP) - De ijsbaan in Winterswijk is zaterdag kort na 11.00 uur dichtgegaan. De baan ging om 08.15 uur open nadat er een ijsvloertje van 5 millimeter was geconstateerd. Het is voor zover bekend de eerste keer deze herfst dat er in Nederland op natuurijs kon worden geschaatst.

1 uur geleden
Verdachte van valse bommelding in trein bij Hilversum nog vast

HILVERSUM (ANP) - De verdachte die werd aangehouden na het doen van een valse bommelding vrijdag in een trein die op dat moment Hilversum binnenreed, zit zaterdag nog vast. Dat laten politie en het Openbaar Ministerie weten. Hoe het verder verloopt en of de man dit weekend in de cel blijft, is onduidelijk. "Die beslissing is nog niet genomen", aldus een OM-woordvoerder.

3 uur geleden