Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DELA ziet in december een kwart meer overlijdens dan normaal

DELA ziet in december een kwart meer overlijdens dan normaal

EINDHOVEN (ANP) - Het aantal meldingen van overlijden ligt in de maand december 25 procent hoger dan normaal rond deze tijd van het jaar, maakte DELA, de grootste uitvaartvaartverzorger van Nederland, bekend. Dat zijn achthonderd mensen meer die zijn overleden dan je zou mogen verwachten.

Volgens het bedrijf is het aantal overlijdens sinds juni dit jaar 5 tot 10 procent hoger dan in dezelfde periode in voorgaande jaren. Het gaat vooral om 65-plussers.

"Na ruim twee jaar corona waren we toe aan iets meer rust, zeker rond de feestdagen, maar de drukte blijft en neemt zelfs overal toe. Dat vraagt echt heel veel van onze mensen, we zetten alle zeilen bij, maar wij zitten aan de limiet van wat wij van hen mogen vragen", zegt Edzo Doeve, algemeen directeur bij DELA.

Uitvaartondernemers

Hij weet niet wat de oorzaak is van de oversterfte. "Uitvaartondernemers mogen en willen dit niet registreren". Mogelijk speelt de huidige griepgolf een rol. "Maar of dat de echte oorzaak is, is gissen voor ons", aldus Doeve.

Volgens DELA is de overlijdenspiek wel geringer dan die tijdens de eerste golf van de coronapandemie in het voorjaar van 2020. Toen kon de uitvaartbranche het aan omdat door de lockdown veel van de ondersteuning online gebeurde en het afscheid in kleine kring plaatsvond. "Nu zijn er geen beperkende maatregelen en moeten mensen regelmatig wachten voordat een uitvaartverzorger beschikbaar is", aldus de directeur.

Crematoria

DELA verzorgt meer dan 40.000 uitvaarten per jaar in Nederland via haar veertig crematoria en ruim zeventig uitvaartcentra.

Het bedrijf waarschuwde half november al dat de uitvaartbranche het stukken drukker had dan normaal. Het CBS geeft al maanden aan dat er meer mensen dood gaan dan verwacht. De oorzaak van de extra sterfte kan het statistiekbureau echter niet geven. Daar doen wetenschappers de komende tijd wel onderzoek naar.

Uitgestelde kankerzorg

Eline van den Broek-Altenburg, gezondheidseconoom en epidemioloog, is een van de onderzoekers. De hoogleraar kreeg subsidie van onderzoeksfinancier ZonMw om het effect van uitgestelde kankerzorg op oversterfte te onderzoeken. "Ik vermoed dat dit een enorme rol speelt. Er zijn mensen die te laat gediagnosticeerd zijn met kanker tijdens de crisis. Daar waarschuwde ik aan het begin van de crisis al voor", zegt de wetenschapper.

Zij denkt dat de oversterfte hierdoor de komende jaren nog verder oploopt. "Dit is geen tijdelijke piek." Van den Broek-Altenburg betwijfelt of de verschillende onderzoeken, gefinancierd door ZonMw, veel gaan opleveren. Dat komt omdat de onderzoekers nog altijd niet de vereiste data hebben gekregen van het ministerie van Gezondheidszorg. "Ik denk dat veel van deze projecten hierdoor halfslachtig zullen zijn."

Meer uit Binnenland

Stroomstoring in Amsterdam voorbij

AMSTERDAM (ANP) - De stroomstoring in Amsterdam is na ongeveer anderhalf uur voorbij. Dat meldt een woordvoerder van Liander. Grote delen van Amsterdam zaten sinds ongeveer 16.00 uur zonder stroom.

10 uur geleden
Liander: 50.000 klanten getroffen door stroomstoring Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De stroomstoring die woensdag kort na 16.00 uur begon in Amsterdam, treft daar 50.000 klanten. Dat zegt een woordvoerster van netbeheerder Liander.

10 uur geleden
Enkele honderden bij solidariteitsmars voor Iran in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam hebben enkele honderden mensen zich verzameld voor een solidariteitsmars voor Iraniërs onder de naam 'United voor freedom'. De betogers, met name Joden en Iraniërs, willen zich solidair tonen met het Iraanse volk en zich uitspreken tegen het islamitische regime. Vanaf de Dam lopen ze rond 17.00 uur naar het Amerikaanse consulaat op het Museumplein.

10 uur geleden
NL-Alert om stroomuitval in grote delen van Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De veiligheidsregio heeft een NL-Alert uitgegeven omdat de stroom in grote delen van Amsterdam is uitgevallen. Het is onbekend hoe lang dit gaat duren. "Gebruik geen lift en controleer of buren hulp nodig hebben", staat in de waarschuwing.

10 uur geleden
Zo'n 200 mensen bij solidariteitsmars voor Iran in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam hebben een kleine tweehonderd mensen zich verzameld voor een solidariteitsmars voor Iraniërs onder de naam 'United voor freedom'. De betogers, Joden en Iraniërs, willen zich solidair tonen met het Iraanse volk en zich uitspreken tegen het islamitische regime. Vanaf de Dam lopen ze rond 17.00 uur naar het Amerikaanse consulaat op het Museumplein.

11 uur geleden
Tientallen mensen demonstreren tegen Iraans regime in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Ongeveer honderd mensen hebben woensdagmiddag aan de Koekamp in Den Haag gedemonstreerd tegen het Iraanse regime. De demonstranten droegen de voormalige vlag van Iran, uit de tijd van de sjah. Ook hadden ze foto's bij zich van de voormalige kroonprins Reza Pahlavi. Hij moet de leider van Iran worden, zei een demonstrant tegen een verslaggever van het ANP.

11 uur geleden
Politie zoekt verdachte van schietincident in woning Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - De politie is op zoek naar een verdachte van een schietincident in Eindhoven, meldt een politiewoordvoerder. De man was in een woning aan het Stationsplein waar woensdag is geschoten.

13 uur geleden