Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DELA ziet in december een kwart meer overlijdens dan normaal

DELA ziet in december een kwart meer overlijdens dan normaal

EINDHOVEN (ANP) - Het aantal meldingen van overlijden ligt in de maand december 25 procent hoger dan normaal rond deze tijd van het jaar, maakte DELA, de grootste uitvaartvaartverzorger van Nederland, bekend. Dat zijn achthonderd mensen meer die zijn overleden dan je zou mogen verwachten.

Volgens het bedrijf is het aantal overlijdens sinds juni dit jaar 5 tot 10 procent hoger dan in dezelfde periode in voorgaande jaren. Het gaat vooral om 65-plussers.

"Na ruim twee jaar corona waren we toe aan iets meer rust, zeker rond de feestdagen, maar de drukte blijft en neemt zelfs overal toe. Dat vraagt echt heel veel van onze mensen, we zetten alle zeilen bij, maar wij zitten aan de limiet van wat wij van hen mogen vragen", zegt Edzo Doeve, algemeen directeur bij DELA.

Uitvaartondernemers

Hij weet niet wat de oorzaak is van de oversterfte. "Uitvaartondernemers mogen en willen dit niet registreren". Mogelijk speelt de huidige griepgolf een rol. "Maar of dat de echte oorzaak is, is gissen voor ons", aldus Doeve.

Volgens DELA is de overlijdenspiek wel geringer dan die tijdens de eerste golf van de coronapandemie in het voorjaar van 2020. Toen kon de uitvaartbranche het aan omdat door de lockdown veel van de ondersteuning online gebeurde en het afscheid in kleine kring plaatsvond. "Nu zijn er geen beperkende maatregelen en moeten mensen regelmatig wachten voordat een uitvaartverzorger beschikbaar is", aldus de directeur.

Crematoria

DELA verzorgt meer dan 40.000 uitvaarten per jaar in Nederland via haar veertig crematoria en ruim zeventig uitvaartcentra.

Het bedrijf waarschuwde half november al dat de uitvaartbranche het stukken drukker had dan normaal. Het CBS geeft al maanden aan dat er meer mensen dood gaan dan verwacht. De oorzaak van de extra sterfte kan het statistiekbureau echter niet geven. Daar doen wetenschappers de komende tijd wel onderzoek naar.

Uitgestelde kankerzorg

Eline van den Broek-Altenburg, gezondheidseconoom en epidemioloog, is een van de onderzoekers. De hoogleraar kreeg subsidie van onderzoeksfinancier ZonMw om het effect van uitgestelde kankerzorg op oversterfte te onderzoeken. "Ik vermoed dat dit een enorme rol speelt. Er zijn mensen die te laat gediagnosticeerd zijn met kanker tijdens de crisis. Daar waarschuwde ik aan het begin van de crisis al voor", zegt de wetenschapper.

Zij denkt dat de oversterfte hierdoor de komende jaren nog verder oploopt. "Dit is geen tijdelijke piek." Van den Broek-Altenburg betwijfelt of de verschillende onderzoeken, gefinancierd door ZonMw, veel gaan opleveren. Dat komt omdat de onderzoekers nog altijd niet de vereiste data hebben gekregen van het ministerie van Gezondheidszorg. "Ik denk dat veel van deze projecten hierdoor halfslachtig zullen zijn."

Meer uit Binnenland

Schoonmaak Hondius begint dinsdag en duurt tot en met vrijdag

ROTTERDAM (ANP) - De schoonmaak van het Nederlandse cruiseschip Hondius begint dinsdag en duurt naar verwachting tot en met vrijdag. Dat zei Yvonne van Duijnhoven, directeur van GGD Rotterdam-Rijnmond. De klus wordt geklaard door EWS Group, een gespecialiseerd schoonmaakbedrijf.

1 minuut geleden
Nationaal Park Utrechtse Heuvelrug wordt twee keer zo groot

UTRECHT (ANP) - Het Nationaal Park Utrechtse Heuvelrug wordt twee keer zo groot. Minister Jaimi van Essen (Natuur, D66) heeft besloten om na het zuidelijke deel ook het noorden van het gebied de officiële status van Nationaal Park te geven.

1 minuut geleden
RvS: Politieke partijen uitsluiten van verkiezingen gaat te ver

DEN HAAG (ANP) - Politieke partijen zonder leden uitsluiten van deelname aan verkiezingen gaat te ver, zegt de Raad van State. De belangrijkste overheidsadviseur vraagt D66 en GroenLinks-PvdA die regel in het voorstel voor de wet politieke partijen, eventueel weg te laten. Tweede Kamerleden Joost Sneller en Mikal Tseggai van die respectievelijke partijen moeten bovendien hun wetswijziging op een aantal punten beter uitleggen.

31 minuten geleden
Cruiseschip Hondius meert aan in haven Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius is aangemeerd in de haven van Rotterdam. Het door het hantavirus getroffen schip meerde rond 10.30 uur aan bij de Calandsteiger nummer 7. Daar gaan de bemanning en een arts en verpleegkundige aan wal.

36 minuten geleden
Nederlands cruiseschip Hondius komt aan bij Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius vaart de haven van Rotterdam binnen. Het schip kwam tegen 10.00 uur aan en moet nog een klein half uur varen naar de aanlegplek aan de Calandsteiger nummer 7, meldt het Havenbedrijf.

1 uur geleden
Havenmeester: Hondius komt rond 10.00 uur aan in haven Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius komt naar verwachting rond 10.00 uur aan in de haven van Rotterdam. Dat zei havenmeester René de Vries vanaf een persboot. Vanaf daar duurt het nog ongeveer twintig minuten naar de afmeerplek.

1 uur geleden
Ondernemers vragen kabinet om crisisaanpak netcongestie

DEN HAAG (ANP) - De ondernemersorganisaties VNO-NCW Brabant Zeeland en VNO-NCW Midden (Flevoland, Gelderland, Overijssel en Utrecht) roepen het kabinet op netcongestie als een nationale crisis te behandelen. In een brief aan staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) staan voorstellen voor de aanpak van de overbelasting van het stroomnet. Ook de gemeente Eindhoven en regionale ondernemingsverenigingen hebben hun handtekening onder de oproep gezet.

5 uur geleden