Definitieve uitslag: BBB in 13 van 21 waterschappen het grootst
DEN HAAG (ANP) - De BoerBurgerBeweging (BBB) is in 13 van de 21 waterschappen de grootste partij geworden na de waterschapsverkiezingen van vorige week woensdag. Dat blijkt uit de definitieve uitslag die donderdag bekendgemaakt is door de Unie van Waterschappen. Bij de voorlopige uitslag was al duidelijk geworden dat BBB 'zeker' in 13 waterschappen de grootste was geworden. Water Natuurlijk neemt in vijf waterschappen het voortouw.
BBB komt als nieuwkomer met 118 zetels de besturen binnen, waarmee 23 procent van alle gekozen zetels werd gewonnen. Bij de waterschapsverkiezingen waren er 518 zetels te verdelen in de waterschapsbesturen van de 21 waterschappen. Water Natuurlijk krijgt er 91, wat een stijging betekent ten opzichte van de 85 zetels vier jaar geleden.
Ook de Partij voor de Dieren deed goede zaken bij de verkiezingen. De partij groeit van 17 naar 37 zetels in de waterschapsbesturen. De partij deed deze verkiezingen mee in meer waterschappen en zag het aandeel in de besturen groeien van 4 naar 7 procent. Grote verliezers bij de waterschapsverkiezingen zijn CDA, VVD en 50PLUS. Het CDA zakt van 60 naar 35 zetels en de VVD van 70 naar 55 zetels. 50PLUS daalt van 32 naar 10 zetels. Ook lokale partijen leveren in ten opzichte van 2019. Toen hadden ze een aandeel van 17 procent in de besturen, dat is nu gezakt naar 11 procent.
De definitieve opkomst is 53,1 procent, tegen 51,3 procent in 2019. In waterschap Drents Overijsselse Delta was de opkomst het hoogst met 65 procent en in het hoogheemraadschap van Delfland het laagst met 44,8 procent. Op donderdag 30 maart worden alle verkozen waterschapbestuurders geïnstalleerd. Bij de vorige verkiezingen in 2019 waren in juni in alle waterschappen de bestuurssamenstellingen bekend.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand Buma hoopt dinsdag het resultaat te kunnen presenteren van de onderhandelingen tussen D66 en CDA tot dusver. Dat heeft hij gezegd na weer een avond van gesprekken over een aantal belangrijke thema's waar de partijen zich de afgelopen weken over hebben gebogen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten zou het "heel netjes" vinden als informateur Sybrand Buma met de fractievoorzitters van alle partijen in de Tweede Kamer gaat praten over het resultaat van de onderhandelingen van de afgelopen weken tussen zijn partij en het CDA. Dat zei hij net voordat hij een nieuwe overlegronde inging.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vervroegde Tweede Kamerverkiezingen kunnen sneller na de val van een kabinet worden gehouden dan nu het geval is. De voorbereidingsperiode is nu ongeveer vijf maanden, en dat kan worden verkort naar drie maanden, mits bijvoorbeeld gemeenten en politieke partijen zorgen dat zij altijd klaarstaan voor verkiezingen. Dat schrijft de Kiesraad maandag in een advies.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en CDA hopen nog deze week klaar te zijn met het schrijven van een document dat de kabinetsformatie verder moet helpen. "Dat is wel de ambitie", zei D66-leider Rob Jetten na afloop van een nieuwe onderhandelingsronde. Maar: "Het is af als het af is." De partijen praten maandagavond verder.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het advies van het Nationaal Burgerberaad Klimaat kent "veel onderwerpen die tot actie kunnen leiden", vindt demissionair premier Dick Schoof. Hij herkent de wens van het kabinet voor een "haalbaar en betaalbaar" klimaatbeleid in de aanbevelingen van 175 burgers. "Maar ik hoor ook: 'denk groot', dus we gaan kijken hoe we dat gaan doen."
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is nog helemaal niemand afgevallen, zei D66-leider Rob Jetten maandag voordat hij opnieuw in gesprek ging met CDA-leider Henri Bontenbal over politieke samenwerking. "Het is aan de informateur om de komende week te gaan kijken welke partijen willen meedoen."
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Burgerberaad Klimaat heeft tien van zijn eigen voorstellen uiteindelijk niet aangenomen. Dertien aanbevelingen zijn wel in het eindadvies opgenomen. Bijvoorbeeld een voorstel voor een klimaatbonus voor iedereen, die betaald wordt door een meerprijs op luxeproducten.
15 uur geleden