Defensieminister VS: wereld onveiliger door klimaatverandering
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie heeft gewaarschuwd dat klimaatverandering ook nieuwe veiligheidsrisico's met zich meebrengt. "Klimaatverandering maakt de wereld onveiliger en we moeten in actie komen", zei Lloyd Austin op de digitale klimaattop van president Joe Biden.
Austin noemde de klimaatcrisis "zeer destabiliserend" voor de wereld. Hij wees op het smeltende ijs in het Arctisch gebied. Dat leidt tot volgens de minister tot meer concurrentie om daar grondstoffen te bemachtigen. Hij zei dat extreem weer de laatste jaren ook voor miljarden aan schade heeft aangericht op Amerikaanse militaire installaties.
Op andere plaatsen in de wereld worden volgens Austin miljoenen mensen bedreigd door droogte en hongersnood. De massamigratie van mensen die vluchten voor de gevolgen van klimaatverandering kan de stabiliteit in de wereld ondermijnen, waarschuwde de minister. Vluchtelingen lopen het risico uitgebuit te worden of te radicaliseren.
Klimaatplan
"Van kust tot kust en in de hele wereld heeft de klimaatcrisis aanzienlijke schade aangericht en mensen in gevaar gebracht", zei Austin. "En het maakt het voor ons lastiger om onze missie uit te voeren om de Verenigde Staten en onze bondgenoten te verdedigen."
President Biden presenteerde donderdag al een ambitieus klimaatplan. Hij wil de uitstoot van broeikasgassen van zijn land voor 2030 halveren ten opzichte van het niveau van 2005. De Democraat heeft de tientallen wereldleiders op zijn klimaattop aangemoedigd om ook grotere stappen te zetten.
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag deze week tijdelijk zijn cel verlaten. Het hooggerechtshof heeft daar toestemming voor gegeven, zodat hij een operatie kan ondergaan.
1 uur geledenANKARA (ANP/RTR) - Het wrak van de privéjet die onder anderen de Libische legerleider Mohammed Ali Ahmed Al-Haddad vervoerde, is gevonden. Dat meldt de Turkse overheid, schrijft persbureau Reuters. Volgens de Turkse minister van Binnenlandse Zaken Ali Yerlikaya werd het wrak gevonden zo'n 2 kilometer buiten het dorp Kesikkavak, in de provincie Ankara. Inmiddels heeft de openbaar aanklager in Ankara onderzoek ingesteld naar de crash, meldt de Turkse minister van Justitie Yilmaz Tunç.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG) - Polen wil toetreden tot de G20, een groep van de grootste economieën ter wereld. Dat zei minister van Financiën Andrzej Domański tegen persbureau Bloomberg. "Wij willen de stem van ons deel van Europa zijn."
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie benadrukt dat niet alles geloofd moet worden wat over president Donald Trump wordt gezegd in vrijgegeven documentatie over zedendelinquent Jeffrey Epstein. "Sommige van deze documenten bevatten onware en sensationele beweringen over president Trump die vlak voor de verkiezingen van 2020 bij de FBI zijn ingediend", staat in een bericht op X.
8 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Zweedse activiste Greta Thunberg is in Londen opgepakt bij een pro-Palestijnse demonstratie. Ze was gekomen om pro-Palestijnse activisten te steunen die in de gevangenis in hongerstaking zijn gegaan.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering rolt landelijk een nieuwe aanpak uit om asielaanvragen te kunnen afwijzen. Het uitgangspunt is dat asielzoekers die vervolging vrezen in hun thuisland ook kunnen worden overgebracht naar landen waar ze zelf niet vandaan komen, bericht CBS News. De nieuwszender baseert zich op interne overheidsgegevens.
9 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat er samen met de VS verschillende conceptdocumenten zijn opgesteld over het beëindigen van de oorlog met Rusland. Die gaan volgens hem met name over veiligheidsgaranties voor Oekraïne, herstel en over een basiskader voor het beëindigen van de oorlog, schrijft hij op X.
9 uur geleden