Defensieminister VS: grondoorlog Gaza duurt minstens 9 maanden
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Lloyd Austin denkt dat een Israëlische grondinvasie van Gaza langer kan duren dan negen maanden. Dat zei Austin tegen het programma This Week op de Amerikaanse zender ABC. "Ik voorzie een gevecht gekenmerkt door veel zelfgemaakte bommen en boobytraps."
Austin hield een periode van negen maanden als referentie aan omdat het in 2016 zo lang duurde om de controle over de Noord-Iraakse stad Mosul terug te krijgen van ISIS. Die operatie overzag Austin als commandant van Centcom, het Amerikaanse militaire hoofdkwartier dat zich richt op het Midden-Oosten, Afrika en grote delen van westelijk Azië. In die rol was hij van 2013 tot 2016 betrokken bij de strijd in Irak en Syrië.
"Stedelijke gevechten zijn buitengewoon moeilijk, het gaat in een langzaam tempo", zei Austin onder andere tegen This Week. Een grondoorlog in de Gazastrook kan volgens hem nog lastiger zijn dan de strijd destijds in Mosul "door het ondergrondse netwerk van tunnels dat Hamas in de loop van de tijd heeft aangelegd en het feit dat ze veel tijd hebben gehad om zich voor te bereiden op een gevecht".
Meer uit Buitenland
KYIV (AFP/RTR) - Oekraïne heeft de lichamen van 1003 vermoedelijke militairen ontvangen uit Rusland, melden de Oekraïense autoriteiten. De identiteit van de overledenen moet nog worden vastgesteld. De militairen zouden zijn omgekomen tijdens gevechten met Rusland.
11 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin ziet tot nu toe geen bereidheid van Oekraïne voor vredesgesprekken. Dat zei hij tijdens zijn jaarlijkse persconferentie. "Ze weigeren dit conflict op vreedzame wijze te beëindigen." Poetin benadrukt dat Rusland "klaar en bereid" is de oorlog in Oekraïne vreedzaam te beëindigen.
23 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - Een commissie van Franse parlementariërs is er niet in geslaagd een akkoord te bereiken over de begroting van 2026. Dat betekent dat er waarschijnlijk geen begroting kan worden aangenomen voor het einde van het jaar en dat premier Sébastien Lecornu een zogenoemde 'speciale wet' nodig heeft om een overheidssluiting te voorkomen. Zonder die wet kan Frankrijk na 1 januari geen belastingen meer heffen en ambtenaren betalen.
29 minuten geledenOSLO (ANP) - Kroonprinses Mette-Marit moet hoogstwaarschijnlijk een longtransplantatie ondergaan vanwege "een duidelijke verslechtering" van haar gezondheid. Dat heeft het Noorse hof vrijdagochtend bekendgemaakt.
33 minuten geledenTOKIO (ANP/RTR) - Japan moet kernwapens gaan bezitten, zei een veiligheidsmedewerker van premier Sanae Takaichi donderdag volgens Japanse media. Dat leidt direct tot onvrede bij buurland China. Het gaat al langer de verkeerde kant op met Japan als het gaat om veiligheids- en militaire zaken, zei een woordvoerder van het Chinese ministerie van Defensie.
51 minuten geledenARNHEM (ANP) - Een politieman in Arnhem wordt vervolgd voor het overlijden van een arrestant in juni. De opgepakte man had de verkeerde medicijnen gekregen en stierf daaraan. De politieman die deze medicatie aan hem gaf, heeft niet genoeg gedaan om te controleren dat de middelen bij de juiste persoon kwamen, meldt het Openbaar Ministerie vrijdag. De verdenking luidt dood door schuld.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering is afgelopen oktober slachtoffer geworden van een hack, bevestigt onderminister van Handel Chris Bryant na berichtgeving van The Sun. Volgens de krant zijn duizenden vertrouwelijke documenten en gegevens van het ministerie van Buitenlandse Zaken buitgemaakt.
2 uur geleden